"Вікіпедія" не працюватиме добу - протест проти спроб США контролювати інтернет

Спільнотою "Вікіпедії" та фондом "Вікімедіа" прийнято безпрецедентне рішення про припинення доступу до англомовного розділу онлайн-енциклопедії на 24 години, починаючи з 5-ї години ранку за Гринвічем 18 січня 2012 року.

Про це повідомляє громадська організація "Вікімедіа Україна" з посиланням на фонд "Вікімедія".

Страйк найпопулярнішої онлайн-енциклопедії здійснюється на знак протесту проти прийняття Палатою представників США „Stop Online Piracy Act” (SOPA; Закон "Про боротьбу з інтернет-піратством") i та Сенатом США „PROTECT IP Act” (PIPA; Закон "Про запобігання реальним інтернет-загрозам для творчості та крадіжки інтелектуальної власності"), що може зашкодити поширенню вільних знань в усьому світі.

Небезпечність прийняття обох законів пояснюється тим, що сайти зі змістом, який порушує авторські права правовласників або поширює інформацію без їх згоди, можуть бути закриті, а власники таких сайтів будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

І хоча вільні знання поширюються "Вікіпедією" відповідно до американського законодавства та законодавства штату Каліфорнія, а редактори "Вікіпедії" у всьому світі ведуть боротьбу з контентом, який порушує авторські права, однак існує реальна загроза, що на підставі цих обох законів буде припинено функціонування всіх Вікі-проектів в цілому.

Громадська організація "Вікімедіа Україна" стурбована спробами уряду США поставити інтернет під тотальний контроль, в т. ч. порушенням Першої поправки до Конституції США, яка проголошує, серед іншого, і свободу слова, та висловлює підтримку рішенню спільноти "Вікіпедії" та Фонду "Вікімедіа" стосовно акції протесту проти дій Уряду та Парламенту США.

"Вікіпедія" є найбільшою світовою енциклопедією, яка коли-небудь існувала, оскільки у 282 її мовних розділах нараховується більше 20 млн статей.

Англомовний розділ є найбільшим у "Вікіпедії". У ньому нараховується більше 3,8 млн статей, а число активних користувачів, які здійснили щонайменше одну правку на місяць, сягає більше 130 тисяч.

15 січня "Вікіпедії" виповнилося 11 років.

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.