В Севастополі чорні археологи продавали винищувач Як-1 із дня моря

У Севастополі припинено спробу продажу залишків радянського винищувача часів війни Як-1, незаконно піднятого з дна акваторії Чорного моря.

Про це повідомляє "Обком"

В міське управління СБУ надійшла оперативна інформація про те, що місцеві жителі ведуть незаконний підйом в акваторії моря предметів, які представляють історичну і культурну цінність, з метою подальшого продажу приватним колекціонерам.

Співробітники Балаклавського райвідділу міліції спільно з представниками СБУ на території приватного домоволодіння виявили залишки літака, а також корабельну гармату-карронаду середини XIX століття, корабельну гармату 21К без станини, яка застосовувалася для протикорабельної та протиповітряної оборони в роки Другої світової війни.

Як-1

У ході розслідування порушеної кримінальної справи було встановлено, що з дна моря зловмисники підняли рештки літака Як-1, що знаходиться на науковому обліку в Інституті археології НАН України. У листопаді 1941 року цей винищувач впав у море. Пілотові вдалося врятуватися.

У травні 2011 року повідомлялося, що кримська міліція відмовляється порушувати справи проти чорних археологів.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.