Архіву ЦДВР передали відкопаний бідон із документами УПА (ФОТО)

Документи Української повстанської армії - таємне листування командування УПА, звіти Українського Червоного Хреста, списки вояків УПА та хроніки цілих сотень - знайдені у повстанському архіві 1941-1950 років, передані до Центру досліджень визвольного руху. 



Після реставрації документи УПА будуть доступні дослідникам, повідомляє прес-служба ЦДВР.

Архів було знайдено влітку 2011 року в 40-літровому бідоні, закопаному в землю на 80 см. Бідон не був добре законсервований, що наштовхнуло дослідників на припущення про те, що документи ховали люди, які потрапили в оточення.

Версію переховування архіву під час бойових дій підтверджують і залишки гільз, знайдені поряд.



"За попередніми оцінками, архів містить понад тисячу документів періоду 1941-1950 років, - розповів директор музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий. - Це підпільні друковані видання, вишкільні матеріали, описи боїв, хроніки, накази та оперативні звіти відділів УПА на Львівщині: тактичних відтинків "Розточчя" та "Климів", воєнної округи "Буг" та підпілля Сокальсько-Равської округи ОУН".

Знайдені документи

Також знайдно документи Служби безпеки ОУН, звіти Українського Червоного Хреста, некрологи, внутрішнє підпільне діловодство (господарські звіти, облік харчів, взуття, обмундирування.

"Нині все частіше чуємо про віднайдення упівських архівів. Проте повстанці ніколи не очікували, що проплачена людською кров'ю правда стане предметом торгу. Продані на аукціонах архіви розпорошуються і знову зникають на десятиліття - тепер у сховках колекціонерів, 

- зауважив голова вченої ради ЦДВР Володимир В'ятрович. - Нині маємо інший випадок, коли знайдений архів потрапляє до рук істориків. Унікальні документи про боротьбу УПА на Львівщині будуть доступні усім зацікавленим".


Чорні археологи продають архів УПА за 500 тисяч (ФОТО)


Один із документів, наприклад за рік і два місяці (травень 1945 - липень 1946 року), подає інформацію про 952-х повстанців. "Це безцінне джерело для встановлення фактичних імен та місця і обставин загибелі стрільців УПА, долі яких здебільшого до сьогодні залишаються невідомими", - зазначив В'ятрович. 



Руслан Забілий доповнив: "У цьому архіві є чимало "грипсів" - таємного (часто шифрованого) листування командування УПА. Наприклад, збереглися листи підлеглих до командира ВО "Буг" Василя Левковича - "Вороного".

Фахівці оцінюють, що реставраційно-консерваційні роботи, опис та оцифровування знайденого архіву триватимуть близько року, після чого документи буду доступні в Архіві ЦДВР у цифровому та оригінальному вигляді.

У червні 2011 року в архів ЦДВР були передані документи УПА, знайдені в Пустомитівському районі Львівщини.

Година папуги. «Золотий вересень»

«Ось два пістолети. Коли увірвуться українські бандити, ти застрелиш дітей, а потім застрелишся сама! Пам’ятай: у тебе мають лишитися три набої!» — останню розмову батька і мами семирічний Адам підслухав випадково.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.