Спецпроект

Навіть юристи розуміють, що війни довкола минулого спричиняють війни в майбутньому

Війни навколо української історії можуть спричинити розпад країни. Українці мають позбавити довіри усіх політиків, які намагаються переписати історію на той чи інший лад.

Про це заявив голова правозахисної організації "Спільна мета" Руслан Бортнік, повідомляє прес-служба організації.

"Адже кожен політичний режим в Україні починав зі знищення минулого і переписування української історії. Тому вона наразі являє собою багатошарове нашарування оціночних суджень, політичних міфів й, навіть, відвертої неправди, - сказав правозахисник. - Подальші спекуляції на історичному ґрунті ведуть до повної деморалізації суспільства і падінню рівня патріотизму серед молоді".

На думку Бортніка, українське суспільство як "єдність людей, об'єднаних єдиним духовним простором" на очах перестає відтворюватися в майбутнє: старше покоління відходить, а молодше маргіналізується серед хаосу протирічних цінностей й відсутності суспільного компромісу.

"Така ситуація в майбутньому, коли нинішня молодь займе ключові посади у суспільстві, загрожує призвести до розпаду України, або відділення від неї певних регіонів, - вважає правозахисник. - Уже сьогодні це призводить до побоїщ на вулицях Львова".

"Україна має перейти до "фінського варіанту" розгляду історії, коли пам'ятники і символи усіх епох добре вживаються разом, а суспільство з однаковою повагою відноситься до усіх сторінок історії своєї держави. При цьому державою переслідуються будь-які спроби радикального маніпулювання минулим, відродження чи схвалення ідеологій чи режимів, засуджених міжнародною спільнотою", - підкреслив експерт.     

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.