Спецпроект

ЗНАЙДЕНО НАЙСТАРІШИЙ НАПИС У ЄВРОПІ

Археологи знайшли глиняну табличку з написом, зробленим приблизно 3,5 тисячі років тому - на 150 років раніше інших відомих написів, знайдених у європейському регіоні.

Про це повідомляє "Лос Анжелес Таймс".

Табличка була знайдена в місцевості Іклена (в Мессенії, на південному заході грецького Пелопонесу), в одному з палаців, який дослідники пов'язють з оспіваним Гомером царем Нестором.

"Ми не чекали, що виявимо тут якісь написи, - сказав Майкл Космопулос із Університету Міссурі, який і знайшов табличку. - Бо Іклена була на периферії створеної Нестором (у 1400-х роках до нашої ери - ІП) держави".

За словами Космопулоса, табличка була частиною бюрократичного документообігу. "Раніше ми змирилися з думаю, що письмом володіли тільки у великих столицях тодішніх грецьких держав, - додає археолог Томас Палайма з Університету Техасу. -  І така знахідка - чудовий сюрприз".

Напис на табличці виявили випадково - спершу розбитий глиняний предмет викинули у смітник, який загорівся, і від вогню письмена стали чіткішими. Напис зроблено так званим "лінійним письмом Б" - пізньою формою критського письма, яка існувала в XV-XII сторіччях до нашої ери.

Табличка з найдавнішим на даний момент написом у Європі має розміри 5 на 8 см. Лінійне письмо Б, яким зроблено напис, використовувалося для записів прав власності. На лицьовій стороні таблички видно дієслово, яке позначало виробництво. На зворотній - щось схоже на перелік імен

Детальніше про знахідку можна буде прочитати у "Записах Афінського археологічного товариства" цього місяця.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.