Спецпроект

Литовський депутат відкрив в Одесі антирадянську виставку

В Одесі активісти Всеукраїнського товариства політичних в`язнів і репресованих, місцевих відділень "Просвіти" і ВО "Свобода" організували виставку "Антирадянський рух опору в Україні та Литві в 1917-1962 роках".

У церемонії відкриття виставки взяли участь колишній вояк УПА Роман Лесів і депутат сейму Литовської Республіки, член комітету із закордонних справ Егідіюс Варейкіс, повідомляє УНІАН.

Eкспонатами виставки стали карти періоду визвольної війни, пам'ятні речі вояків, унікальні історичні матеріали, що свідчать про героїчну боротьбу народів України та Литви за національне визволення.

Як зазначив литовський депутат, він вважає за честь бути присутнім на відкритті виставки, "організатори якої прагнуть зберегти пам`ять про попередників, які боролися за нашу свободу".

"Завдяки їхньому подвижництву маємо прекрасну нагоду бути присутніми тут. І пишаємося, що наші повстанці "лісові брати" офіційно визнані державою національними героями", - зазначив Варейкіс.

Розмову з "лісовим братом" Балісом Гаяускасом, який після 37 років тюрми і заслання став першим головою Служби Безпеки незалежної Литви, читайте в розділі "Інтерв'ю" 

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.