Спецпроект

Табачник Путіну: Внесок України в перемогу над нацизмом - беззаперечний

Міністр освіти, науки, молоді та спорту Дмитро Табачник відзначає, що внесок кожного із союзників антигітлерівської коаліції в перемогу над фашизмом у Другій Світовій війні абсолютно беззаперечний.

"Внесок кожного із союзників антигітлерівської коаліції ... він величезний і абсолютно беззаперечний", - сказав він журналістам у середу в Києві, коментуючи заяву прем'єр-міністра РФ Володимира Путіна, що Росія змогла б перемогти у Великій Вітчизняній війні без участі України.

Про це повідомляє "Інтерфакс".

"Думаю, що внесок України у досягненні перемоги у Великій вітчизняній війні назавжди закріплений в пам'яті будь-якого з учасників хоча б тим, що в Україні загинуло близько 4 мільйонів мирного населення, - зазначив Табачник, - і близько 4,5 мільйонів людей не повернулися з фронту".

Про людські втрати України під час Другої світової війни читайте в довідці "Історичної Правди" під заявою Путіна

Як повідомлялося, раніше, відповідаючи на питання про те, що СРСР навряд чи переміг би у Великій Вітчизняній війні, якщо б Росія і Україна в той момент були різними державами, В. Путін сказав:

"Я дозволю з Вами не погодитися, коли Ви сказали, що якщо б ми були розділені, ми не перемогли б у війні. Ми все одно б перемогли, тому що ми країна переможців".

"Якщо ми подивимося статистику часів Другої світової війни, то з'ясується, що найбільші втрати у Великій Вітчизняній війні зазнала саме РСФСР - більше 70% втрат, - сказав тоді Путін. - Це означає, що війна виграна, не хочу нікого ображати, але в основному за рахунок ресурсів людських та індустріальних ресурсів Російської Федерації. Це історичний факт, це все в документах є".

 
Про те, за рахунок чиїх індустріальних ресурсів СРСР виграв війну з нацизмом, читайте в розділі "Дайджест"

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.