Спецпроект

У Литві заборонено розкидати сніг лопатами з комуністичною символікою

Заборона на демонстрацію радянської та нацистської символіки діє в Литві з 2008 року. Поза законом були оголошені, зокрема, прапор СРСР і радянські символи: серп і молот і червона п'ятикутна зірка.

Співробітникам комунального підприємства "Panevezio gatves" (Литва) загрожує штраф у розмірі від 500 до 1000 літів (від 190 до 380 доларів) за використання лопат з радянською символікою, повідомляє сайт "Историческая память" з посиланням на РИА "Новости" і газету "Lietuvos rytas".

Лопати для розчищення вулиць Паневежіса від снігу, як пояснив представник підприємства, були виготовлені з фанери, що залишилася ще з радянських часів.

"Залишилася хороша червона фанера із зображенням серпа і молота. Щоб її не викидати, ми зробили з неї лопати", - зазначив він.

"Робітники, які прибирали сніг такими лопатами, порушили закон. Їм загрожує штраф від 500 до 1000 літів. Крім того, лопати можуть конфіскувати. Однак розмір штрафу визначить суд", - заявила завідувач юридичним відділом Паневезької мерії Ірма Масілюнене.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.