Спецпроект

Червоний голод. Сталінська війна проти України

За допомогою усних історій, радянських документів та листування між радянськими речниками авторка подає більше ніж достатньо свідчень про надмірне, жорстоке відібрання зерна, оподаткування, що призводило до вилучення продуктів харчування та худоби, покарання через чорні списки та інші примусові методи, включаючи закриття кордону, що зробило неможливим для українців уникнути свого кошмару.

Що читаємо? Книгу Енн Епплбом Red Famine: Stalin's War on Ukraine (Червоний голод. Сталінська війна проти України), Doubleday, 2017.

Біографія пані Епплбом та її попередня поважна наукова і публіцистична робота свідчать про її знання в справах та історії Східної Європи. У "Червоному голоді" вона подає висновок, "що не має жодного сумніву" в тому, що цей Голод створений людьми сильно відрізняється від голоду викликаного природними обставинами.

За допомогою усних історій, радянських документів та листування між радянськими речниками вона подає більше ніж достатньо свідчень про надмірне, жорстоке відібрання зерна, оподаткування, що призводило до вилучення продуктів харчування та худоби, покарання через чорні списки та інші примусові методи, включаючи закриття кордону, що зробило неможливим для українців уникнути свого кошмару.

У той час Сталін і режим експортували зерно на міжнародному рівні, відмовлялися від зовнішньої допомоги та примушували приховувати журналістів, підробляти записи бюрократів та експлуатувати "корисних ідіотів".

У 1932 році внаслідок примусової колективізації Голодомор спустошив СРСР, особливо ту республіку, яка найбільше постраждала від цієї політики — УРСР — де суттєво стримувався процес колективізації.

На думку Сталіна, навіть українські комуністи були причетні до опозиції. До серпня 1932 року Сталін вирішив скористатися цією можливістю, щоб порушити націоналістичний опір і знищити непримиренного українського селянина.

Незважаючи на те, що її дослідження є ретельними та вражаючими, існують певні недоліки в роботі пані Епплбом, зокрема, тангенціальні проблеми, та принаймні два істотних висновки зроблені надто легко.

Енн Епплбом

Дотичні недоліки включають такі твердження, як помилкова характеристика українських земель, які "лежать в самому серці Київської Русі, середньовічної держави в дев'ятому столітті ... майже міфічне королівство, на яке росіяни, білоруси та українці претендують як на своїх предків".

Київська Русь попередила Москву на більш, як триста років, і навіть у тринадцятому столітті Москва була не державою, а провінційним селом Золотої Орди.

Позиція спільного походження почалася з російських колоніальних спроб підірвати ідею окремої української нації, спотворюючи історію. Це спотворення історії проявляється і в запереченні Росією Голодомору.

Аналогічно пані Епплбом, розповідаючи про напад на український інтелектуальний світ у 1930 році, подає його як постановний спектакль — щодо українських інтелектуалів на процесі в Харківському оперному театрі.

При чому вона подає Спілку визволення України як вигадку радянського режиму, коли є достатньо історичних доказів, особливо спогадів, про існування Спілки як речника боротьби за незалежність України.

Що більш важливо, кількість жертв Голодомору в Україні недостатньо врахована. Пані Епплбом просто приймає цифру, яку нещодавно подали кілька демографів з України та один із США.

Більше уваги слід було приділяти їх джерелам та методології, оскільки їх науковість була суперечкою багатьох учених до та після їх висновків. Більш відомі експерти дійшли висновку про значно більшу кількість, і сьогодні консенсус залишається на рівні 7 мільйонів [українські демографи вважають найбільш достовірною цифру 3,9 млн загиблих від Голодомору — ІП].

"Червоний голод" — емоційне читання в значній мірі через розібрану усну історію. Тим не менш, автору вдається переплітати ці мемуарами з автентичними документами, що створює цілісну картину штучного голоду.

Хоча ніколи не було питання про те, чи був голод в СРСР у 1932—33 роках, пані Епплбом дає спокій щодо того, чи застосував цей голод Сталін та його радянський режим до знищення українського селянства.

З огляду на всепоглинаючу діяльність Сталіна проти українських церков та інтелектуалів, душу та інтелект українського народу, акція проти селянства (серця нації) стала беззаперечною третьою частиною чотирикутної атаки на українську націю.

Четверте місце було переселення росіян на територію України. Таким чином, це теза Рафаеля Лемкіна про геноцид проти українців, яку він представив у 1953 році на 20-ту річницю Голодомору 1932-1933 років. Дух, інтелект і серце — метафори Лемкіна.

 

Лемкін, польський єврей, який вивчав право у Львівському університеті, вважається засновником  терміну "геноцид". Важливо відзначити, що він також був одним із розробників Конвенції ООН про попередження та покарання геноциду. Лемкін вважав Український Голодомор 1932—33 роками частиною геноциду проти українського народу в XX столітті.

Конвенція ООН, прийнята в грудні 1948 року, визначила геноцид як: "У цій Конвенції геноцид означає будь-яке з наступних дій, вчинених з наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку". Це визначення залишилося незмінним.

Пані Епплбом пише, що Голодомор 1932—33 років не відповідає такому визначенню, оскільки не було наміру зруйнувати всю українську націю. Але звичайно, що спроба знищити українську націю частково, як це конкретно зазначено в Конвенції, знищуючи її селянство, що є невід'ємною частиною , її серцем, як зазначав Лемкін, відповідає визначенню Конвенції!

До речі намір був повністю знищити українську націю і для цього треба прийняти і зрозуміти всі чотири напрями представлені Лемкіном.

Мабуть, як ще один дипломатичний підхід, пані Епплбом наводить думку, що провина за Голод лежить на сталінському радянському режиму, а не Росії чи росіянах. Саме президент України Ющенко в 2008 році закликав російського президента Медведєва визнати Голод 1932—33 років!

Однак навіть для тих, хто вважає, що СРСР не був просто іншою формою Російської імперії, Російська Федерація як спадкоємець СРСР взяла на себе відповідальність через розробку кампанії в рамках міжнародного співтовариства для заперечення Голодомору, виключаючи будь-яке згадування про це в Об'єднаних Націях.

У нутрі країни Російська Федерація розпустила всі центральні українські структури в Росії, нахабно спираючись на ясно вказані підстави для розпуску на відмічення цими громадами Голодомору 1932—33 років. Російська Федерація в даний час є більш ніж спадкоємцем цього злочину.

Незважаючи на наведені вище спостереження, "Червоний голод" пані Епплбом є емоційною, майже виснажливою, але дуже цікавою книгою для всіх, хто цікавиться Україною, геноцидами, злочинами Сталіна та інших радянських ватажків або просто турбується про людство та справедливість.

Навіть для людей, включаючи більшість англомовних народів, як правило, незнайомих з російською історією, але в даний час зацікавлених у кращому розумінні російської психології та її спроможності творити лихо на основі її історії, це наука для усіх.

Фраза. "Сталінська політика цієї осені неминуче велася по всьому зерновому регіону СРСР. Але в листопаді та грудні 1932 року він ще більше "встромив ніж" в Україну, навмисно створивши глибоку кризу. Крок за кроком, використовуючи бюрократичну мову та тупу юридичну термінологію, радянське керівництво, при допомозі своїх заляканих українських колег, почало голод, що привело в наслідку до  катастрофи, спеціально орієнтовану на Україну та українців ".

                    

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.