29 жовтня в історії

1863 - у Женеві (Швейцарія) засновано Міжнародний комітет Червоного Хреста

1880 - народився Абрам Йоффе, радянський фізик, піонер дослідження напівпровідників, засновник наукової школи, академік

1888 - Катастрофа царського поїзда під селом Борки (Зміїївський район Харківської області): 21 людина загинула, 47 поранено, але при цьому зовсім не постраждали російський імператор Олександр ІІІ та його родина включно зі спадкоємцем Миколою ІІ, що було сприйнято в країні як "чудесне спасіння".
На місці катастрофи згодом спорудили храм

На місці аварії

1889 - народився Нестор Махно, український діяч анархістського руху, ватажок селянської повстанської армії часів громадянської війни. (Інша дата народження, взята з церковних книг, - 26 жовтня 1888 р.)

1889 - помер Микола Чернишевський, російський філософ-утопіст, революціонер, письменник

1898 - у Росії спущено на воду перший у світі криголам «Єрмак»

1908 - першим олімпійським чемпіоном із Росії став Микола Панін-Коломєнкін, який виграв на літніх іграх у Лондоні змагання з фігурного катання на льоду

1918 - гетьман Павло Скоропадський видав грамоту до українського народу з приводу першого півріччя існування гетьманської Української держави.

У документі підкреслювалося, що від квітня було видано понад 400 законодавчих актів «в ім'я впорядкування економічного і політичного життя України»

1918 - дата створення комсомолу: на I Всеросійському з'їзді спілок робочої та селянської молоді утворено Російський комуністичний союз молоді (РКСМ).
У 1924 р. він став Ленінським, а з 1926 р. - Всесоюзним

1923 - Туреччина проголошена республікою.
Її першим президентом став Мустафа Кемаль, який прийняв ім'я Ататюрк («батько турків»)

1924 - місто Урга перейменоване в Улан-Батор і проголошене столицею Монголії

1924 - у Києві заарештовано групу осіб - поляків і червоних офіцерів українців і росіян з дореволюційним військовим стажем, звинувачених у шпигунстві на користь Польщі.
ДПУ повідомила, що заарештовані належали до великої шпигунської організації на чолі з колишнім секретарем польської оптаційної делегації С. Павловським (на той час - співробітник польського генерального консульства у Харкові)

1929 - народився Євген Примаков, радянський і російський державний діяч; журналіст, економіст та історик, академік, член президії РАН.
Директор Служби зовнішньої розвідки РФ у 1991-1996 рр., міністр закордонних справ Росії в 1996-1999 рр., глава російського уряду в 1998-1999 рр.

1929 - день біржового краху Уолл-Стріт - «чорний вівторок»: після тимчасового затишшя завалилася Нью-Йоркська фондова біржа. Світова економічна криза стала незворотною

Бонні Паркер і Клайд Барроу убивали банкірів і грабували банки. Але через кризу банкіри стали настільки ненависними, що пересічні громадяни захоплювалися Бонні і Клайдом. Фото зроблене між 1932 і 1934 рр.

1933 - в Іспанії створена націонал-синдикалістська партія «Фаланга» (фактично - фашистська; згодом - правляча і єдина)

1938 - в Барселоні відбувся прощальний парад інтербригад

1939 - у Львові відбулася 200-тисячна демонстрація, учасники якої привітали рішення Народних зборів Західної України про приєднання до СРСР

1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Липці, Старий Салтів, Чугуїв Харківської області

1943 - радянські війська здобули районні центри Велика Білозерка та Іванівка Запорізької області, Черняхів Житомирської області та Сквира Київської областей

1944 - радянські війська оволоділи містом і великим залізничним вузлом Чоп (тоді - територія Чехословаччини)

1945 - у Нью-Йорку вперше надійшли у продаж кулькові ручки (через 57 років після видачі відповідного патенту)

1947 - компанії «Дженерал елетрік» вдалося викликати перший штучний дощ, розсіявши в хмарах над містечком Конкорд (штат Нью-Гемпшир) сухий лід

1955 - після загадкового вибуху, причина якого досі залишається невідомою, в Севастопольській бухті затонув лінкор «Новоросійськ». Загинули 604 людини (за іншими даними - 657). Врятувати вдалося тільки дев'ятьох моряків

"Новоросійськ" піднімають з дна Севастопольської бухти

1956 - Ізраїль напав на Єгипет.
Через кілька днів у збройний конфлікт вступили Франція і Велика Британія. Лише осуд їхніх дій і загроза прямого втручання Радянського Союзу запобігли спробі захоплення Суецького каналу

1957 - «за втрату партійної скромності» зі складу ЦК КПРС виведений маршал Георгій Жуков

1958 - Борис Пастернак відправив Шведській королівській академії телеграму про добровільну відмову від Нобелівської премії

1961 - донецький (тоді ще сталінський) "Шахтар" уперше виграв Кубок СРСР.
У фінальному матчі на Весикій спортивній арені ім. Леніна в Москві за присутності 100 тисяч глядачів "гірники" перемогли московське "Торпедо" - 3:1.
Голи: Родін (1 хв.), Ананченко (65, 70 хв.) - у "Шахтаря", Метревелі (45) - у "Торпедо".
Головним тренером донеччан був Олег Ошенков. У наступні два роки він ще двічі виводив "Шахтар" у фінал Кубка СРСР і один раз - вигравав.
Загалом "гірники" здобували Кубок Союзу чотири рази (1961, 1962, 1980, 1983), уславившись саме як "кубкова" команда - прямолінійна, але вольова

1964 - союз Танганьїки і Занзібару взяв нову назву - Об'єднана Республіка Танзанія

1992 - Верховна Рада прийняла постанову "Про Червону книгу України"

1992 - почався перший візит президента України Леоніда Кравчука до Китаю

1998 - США запустили в космос найстаршого астронавта - Джона Гленна, якому на той момент виповнилося 77 років і 103 дні. У 1962 р. Гленн став і першим американським астронавтом

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.