12 квітня в історії

1242 - перемога руського війська під проводом князя Олександра Невського над лівонськими лицарями у Льодовому побоїщі на Чудському озері

1606 - указом англійського короля Якова I, який водночас був королем Шотландії Яковом VI, запроваджено новий морський прапор, спільний для двох самостійних країн. Він отримав назву "Юніон Джек"; зараз це прапор Великої Британії

"Злиття і поглинання" британських прапорів

1654 - Ірландія і Шотландія пристали на союз з Англією

1709 - шведські війська Карла XII підійшли до стін Полтави

1798 - проголошено створення Гельветичної республіки (Швейцарія) - після загарбання країни французами

1823 - народився Олександр Островський, російський драматург ("Гроза", "Безприданниця")

1839 - народився Микола Пржевальський, російський географ, дослідник Азії

1850 - народився Микола Голіцин, російський князь, останній прем'єр-міністр царської Росії

1866 - народився Олександр Ульянов, російський революціонер-народоволець.
Вчинив невдалий замах на імператора Олександра III й був страчений.
Старший брат Володимира Ульянова-Леніна

1861 - із бомбардування конфедератами Півдня форту Самтер почалася Громадянська війна у США (завершилася через чотири роки перемогою Півночі й забрала життя 620 тисяч американців).
Сьогодні - 150-річчя цієї події

У бою за Форт Самтер загинуло двоє його захисників - вояків армії США, та жоден - із Конфедерації Півдня

1881 - оголошено дозвіл імператора Олександра ІІІ вільно в'їжджати в Росію і виїжджати

1903 - у Лондоні на маршрут вийшов перший у світі міський автобус із двигуном внутрішнього згоряння

1908 - український студент Мирослав Січинський на знак протесту проти вбивства жандармами під час виборів селянина Марка Каганця застрелив польського намісника Галичини графа Анджея Потоцького

1911 - перший безпосадковий політ із Лондона до Парижа здійснив П'єр Прієр на моноплані "Блеріо"

1912 - у Львові в гуртку при Академічній гімназії українські пластуни вперше склали пластову присягу. Гурток цей заснував доктор Олександр Тисовський.
Офіційний початок "Пласту" як організації

1918 - декрет Раднаркому "Про зняття пам'ятників, споруджених на вшанування царів та їхніх слуг, і вироблення проектів пам'яток Російської Соціалістичної Революції"

1919 - перший комуністичний суботник відбувся на станції Москва-Сортувальна

1919 - у Станіславові сесія УНРади прийняла закон про запровадження 8-годинного робочого дня

1922 - у Харкові ВУЦВК оголосив про амністію на всім особам українського походження за кордоном, які брали участь у військових організаціях Скоропадського, Петлюри, Денікіна, Врангеля та інших противників радянської влади. Їм надано можливість найскорішого повернення в Україну на загальних засадах разом із військовополоненими.
Водночас оголошено поза законом "закоренілих ворогів радянської влади" Павла Скоропадського, Симона Петлюру, Антона Денікіна, Петра Врангеля, Юрія Тютюнника, Нестра Махна, Олександра Кутєпова, Бориса Савінкова

1923 - у Харкові ВУЦВК прийняв постанову "Про новий адміністративно-територіальний поділ України". Затверджено 53 округи та 706 районів

1927 - контрреволюційний переворот Чан Кайші в Нанкіні і Шанхаї

1936 - газета "Правда" вперше назвала Йосипа Сталіна "батьком народів"

1937 - народився Станіслав Конюхов, український і радянський конструктор ракетної техніки, генконструктор дніпропетровського КБ "Південне"

1944 - радянські війська взяли Красноперекопськ, Дубоссари, Тирасполь та ін.

1945 - помер Франклін Рузвельт, президент США від Демократичної партії (із 1933 р.).
Єдиний із президентів США, який балотувався і вигравав вибори аж чотири рази

1954 - американський співак, гітарист і композитор Білл Хейлі та його група записали платівку з піснею "Rock Around the Clock", що вийшла на перше місце в хіт-параді.
Умовна дата народження рок-н-ролу

1961 - космічний корабель "Восток-1", пілотований 27-річним радянським льотчиком Юрієм Гагаріним, стартував о 9:07 за московським часом з космодрому „Байконур" (Казахстан), зробив за 108 хвилин один виток навколо Землі і о 10:55 приземлився неподалік поволзького міста Енгельс (Росія).
Це був перший вдалий політ людини в космос.

За американськими даними, котрі не були підтверджені Радянським Союзом, до Гагаріна мінімум четеро космонавтів здійснили невдалі спроби облетіти земну кулю, але загинули, - О. Ледовський (1957 р.), С. Шиборін (1958 р.), А. Мітков (1959 р.) та І. Качур (1960 р.)

1966 - американські стратегічні бомбардувальники Б-52 уперше бомбили територію ДР В'єтнам

1970 - в Атлантиці внаслідок пожежі загинув радянський підводний човен К-8 з екіпажем із 52 осіб

1981 - у космос стартував американський космічний корабель багаторазового використання "Колумбія" - перший пілотований політ за програмою "Спейс шатл"

1988 - у США вперше видано патент на тварину - лабораторну мишу, поліпшену за допомогою генної інженерії

1992 - під Парижем відкрився "Євродиснейленд"

1995 - запущено інтернет-каталог "Yahoo!"

1998 - У Києві відкрито й освячено заново відбудовану церкву Богородиці Пирогощі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.