27 березня в історії

1512 - іспанський дослідник Хуан Понсе де Леон відкрив Флориду

1654 - затвердження Березневих статей: російський цар Олексій Михайлович видав українським послам жалувані грамоти про прийняття України до складу Російської держави, підтвердження прав і вольностей її населення та всього Війська Запорозького, відпуск із Москви українських послів і посилку гетьману військової печатки

1793 - Катерина ІІ видала маніфест про включення Правобережної України до складу Росії

1845 - народився Вільгельм Рентген, німецький фізик, один із винахідників Х-променів.
Перший лауреат Нобелівської премії 1901 р. у галузі фізики

1854 - Кримська війна: Велика Британія і Франція оголосили війну Росії

1860 - мешканець Нью-Йорка Майкл Бірн запатентував коркотяг у вигляді свердлика

1871 - перший міжнародний матч із регбі (Шотландія - Англія, в Единбурзі)

1871 - народився Генріх Манн, німецький письменник

1881 - народився Аркадій Аверченко, російський письменник-сатирик і гуморист

1886 - народився Сергій Кіров, радянський державний і політичний діяч. Перший секретар Ленінградського обкому ВКП(б), член політбюро, вбитий у 1934 р. за наказом Сталіна.
Сьогодні - його 125-річний ювілей

1878 - російський селянин Федір Блінов подав заявку на отримання патенту на винайдений ним "вагон із нескінченними рейками" (перший у світі гусеничний трактор)

1893 - почала роботу перша у світі телефонна компанія "Александр Белл"

1898 - підписання Російсько-китайської конвенції, що передбачала надання Росії в орендне користування міст Порт-Артур (Люйшунь) і Далянь (Дальній)

1911 - народився Михайло Сорока, український політичний діяч, політв'язень.
За підозрою у причетності до ОУН у 1937 р. був засуджений польською владою на 5 років. Ув'язнення відбував у Березі Картузькій, Гродно, Станіславі. У 1940 р, був засуджений уже більшовиками на 8 років ГУЛАГу. Відбуваючи ув'язнення на Воркуті, Сорока створив підпільну організацію "ОУН-Північ", яка боролася за права політичних в'язнів. За це 1952 р. був засуджений до смертної кари, яку замінили на 25 років неволі.
У 1954 р. Сорока брав участь у Кенгірському повстанні політв'язнів. Від 60-х років відбував покарання у мордовських таборах. Скрізь, де був Михайло Сорока, він організовував літературні, історичні, релігійні вечори, підтримував в'язнів духовно та ідеологічно, за що його вважали ідейним патріархом політв'язнів радянських концтаборів.
Помер у Мордовії на 34-му році ув'язнення. Перепохований у Львові.
Сьогодні - його 100-річний ювілей

Михайло Сорока

1912 - народився Олекса Гірник, український дисидент, політв'язень.
У 60-ті роковини проголошення самостійності України Центральною Радою вчинив самоспалення біля могили Тараса Шевченка в Каневі на знак протесту проти русифікації України.
Герой України (2007, посмертно)

Олекса Гірник

1918 - Бессарабія увійшла до складу Румунії

1927 - народився Мстислав Ростропович, російський віолончеліст, диригент

1933 - свідчення Голодомору: протокол допиту звинувачуваного на Одещині. Зазначено, що троє голодних братів із с. Кручиново Любашівського району задушили 15-річного односельчанина, відрубали голову, злили кров, вилучили печінку, легені, серце, смажили і їли

1940 - югославський принц Павел скинутий в ході антифашистського воєнного перевороту

1943 - Раднарком України ухвалив постанову об'єднати галерею картин Тараса Шевченка та присвячений йому меморіальний комплекс у єдине ціле. Новоствореному Державному літературно-художньому музею Шевченка в Києві було надано нове приміщення - на бульварі його імені

1943 - президія Верховної Ради СРСР прийняла постанову "Про медалі "За оборону Ленінграда", "За оборону Одеси", "За оборону Севастополя" та "За оборону Сталінграда"

1945 - у ході Другої світової війни на території Великої Британії, у графстві Кент, впала остання німецька балістична ракета "Фау-2"

1952 - за пропуски занять з Уральського політехнічного інституту відрахований студент Борис Єльцин

1953 - в СРСР оголошена амністія політв'язнів, скасовані вироки терміном менше п'яти років ("ворошиловська амністія")

1958 - перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов обійняв і другий найвищий пост у радянському керівництві - голови Ради міністрів - після відставки Миколи Булганіна

1968 - в авіакатастрофі міста Киржач (Володимирська область РРФСР) загинув Юрій Гагарін, радянський льотчик, перший космонавт у світі, Герой Радянського Союзу. Разом із Гагаріним розбився льотчик-випробувач Володимир Серьогін

1973 - під час церемонії вручення "Оскарів" Марлон Брандо відмовився прийняти приз найкращому актору за виконання ролі Дона Корлеоне у фільмі "Хрещений батько" на знак підтримки індіанців, що борються за свої права.
"Хрещений батько" був визнаний кращим фільмом, а найкращою актрисою - Лайза Мінеллі за фільм "Кабаре"

1977 - найбільша за кількістю жертв авіакатастрофа в історії: в аеропорту Лос-Родеос (Тенеріфе, Канарські острови, Іспанія) зіткнулися два "Боїнги-747", загинули 583 особи

1978 - на екрани СРСР вийшла комедія Георгія Данелії "Міміно"

1985 - відбулася перша сесія Верховної Ради УРСР ХІ скликання. Обрано президію на чолі з Валентиною Шевченко, затверджено склад Ради Міністрів УРСР на чолі з Олександром Ляшком (він очолював уряд із 1972 р.)

1990 - у Лондоні на Бейкер-стріт, 221, відкрився музей Шерлока Холмса

1993 - у Києві в Українському драматичному театрі ім. І. Франка вперше відбулося вручення театральної премії "Київська пектораль"

1998 - управління харчових продуктів і ліків міністерства охорони здоров'я США схвалило засіб від імпотенції "віагра", розроблений компанією "Pfizer".
Початок "віагроманії"

Див. пародію на рекламні ролики:

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.