10 березня в історії

241 до н. е. - кінець 1-й Пунічній війні був покладений разгромом карфагенського флоту біля Егадських островів.
У погану погоду флот римлян під командуванням Лутація Катула розбив супротивника на чолі з Ганноном, потопив 50 карфагенських кораблів і захопив 70

1415 - народився Василь II Темний, великий князь Московський у 1425-1462 рр., онук Дмитра Донського

1435 - іспанські мореплавці відкрили Галапагоські острови

1503 - народився Фердинанд I, король Угорщини й Богемії у 1526-1564 рр., імператор Священної Римської імперії у 1556-1564 рр.

1787 - народився Устим Кармалюк, український народний герой, керівник боротьби селян Поділля проти кріпацтва

1801 - у Британії почато перший перепис населення

1804 - у місті Сент-Луїс відбулася офіційна церемонія, на якій права володіння Луїзіаною перейшли від Франції до Сполучених Штатів (2,1 млн. кв. км придбано за 23 213 568 дол.)

1812 - опубліковано перші дві пісні поеми Джорджа Байрона «Паломництво Чайльд Гарольда» - так поет став знаменитим

1830 - імам Дагестану Газі-Мухаммед оголосив російським окупантам газават

1845 - народився Олександр III "Миротворець", російський імператор в 1881-1894 рр.

1849 - президент США Авраам Лінкольн отримав патент на винахід - конструкцію плавучого сухого доку (єдиний діючий глава держави, що отримав патент)

1861 - у Санкт-Петербурзі помер Тарас Шевченко, визначний український поет, письменник, художник, консолідуюча постать української нації.

Посмертна маска Шевченка (автор - Петро Клодт)


13 березня його поховають спочатку на Смоленському православному кладовищі в Петербурзі. Перепоховання в Україні почнуть через 58 днів.
Сьогодні -  1862 - у США випущено в обіг перші паперові купюри номіналом $5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000

1865 - у Перемишлі під час першого на Західній Україні шевченківського концерту відбулося перше публічне виконання пісні "Ще не вмерла Україна" Михайла Вербицького на слова Павла Чубинського, що згодом стала національним гімном

1876 - Александр Белл зробив перший успішний телефонний дзвінок.
Першою фразою було звернення до помічника, котрий перебував у сусідньому кабінеті: "Mr. Watson, come here, I want to see you"

1893 - народився Мендель Хатаєвич, радянський партійний і державний діяч єврейського походження, уродженець Гомеля. Один з організаторів геноциду українців.
У 1932-1937 рр. - член політбюро КП(б) України. Із 1933 р. - перший секретар Дніпропетровського обкому, організатор власного культу особи в регіоні. Із 1937 р. - другий секретар ЦК КП(б) України

1905 - поразкою Росії закінчилася Мукденська битва з японцями (в Маньчжурії) - наймасштабніша бойова операція, що відбувалася до Першої світової війни.
Сторони супротивників становили 290 тисяч у японців і 270 - у росіян; загинуло 87705 вояків із японського боку і майже 16 тисяч - із російського, поранено більш як по 50 тисяч із кожного боку

1906 - у Па-де-Кале (Франція) внаслідок вибуху загинули 1060 шахтарів; це друга за масштабністю катастрофа на шахтах за всю історію

1910 - у Китаї заборонено рабство

1910 - перші нічні авіапольоти здійснив француз Еміль Обрен на моноплані "Блеріо" (аеродром Вільялугано в Буенос-Айресі, Аргентина)

1913 - народилася Володимира Бандера-Давидюк, українська громадська діячка, учасниця національно-визвольного руху, сестра Степана Бандери

1918 - у Києві відбулося урочисте відкриття народного університету і політехнікуму. Заняття починалися 11 березня

1919 - Українська Соціалістична Радянська Республіка формально проголошена як окрема держава (на III Всеукраїнському з'їзді рад у Харкові).
До цього існувала соціалістична Радянська Українська Народна Республіка, проголошена в Харкові в грудні 1917 р.

Прапор УСРР 1919 р.


Раднарком УСРР затвердив "Договір про кордони з Російською Соціалістичною Радянською Республікою". У ньому вперше були визначені кордони формально незалежної УСРР. Вони мали проходити по старих межах губерній - Чернігівської, Харківської, Таврійської. Територія УСРР займала дев'ять губерній, але Таврійську - без Криму, а Чернігівську - без чотирьох північних повітів (Мглинського, Новозибківського, Суразького, Стародубського)

1933 - Раднарком УРСР прийняв рішення про організацію в Україні державних університетів

1939 - у Москві почав роботу XVIII з'їзд ВКП(б), на якому було заявлено про «перемогу соціалізму в СРСР» і прийнято рішення про «поступовий перехід від соціалізму до комунізму»
До з'їду було приурочено кілька досягнень і рекордів. Зокрема червоноармієць Н-ської частини Київського особливого воєнного округу Корнієнко пробув у протигазі 235 годин

1940 - у Москві помер Михайло Булгаков, визначний російський письменник родом із Києва

1943 - німецькі війська захопили місто Лебедин Сумської області

1943 - почато роботу зі створення в СРСР ядерної зброї

1944 - війська 2-го Українського фронту зайняли Умань, Тальне, Бабанку, Ладижинку, Христинівку (Київська обл.), Монастирище, Теплик (Вінницька обл.) та ін.

1945 - у результаті нальоту 334 важких американських бомбардувальників Б-29 знищено цілий район Токіо

1952 - генерал Фульхенсіо Батіста вчинив на Кубі військовий переворот, скинувши президента Карлоса Сокарроса

1960 - в СРСР у розпорядження профспілок передали 1500 санаторіїв з усім устаткуванням і персоналом

1960 - індіанці в Канаді отримали право голосу на виборах

1964 - урядовий республіканський комітет УРСР ухвалив присудити премію ім. Т. Шевченка першому секретареві ЦК КПРС, голові Радміну СРСР Микиті Хрущову - за видатну громадсько-політичну діяльність в УРСР, великий вклад у розвиток і зміцнення української культури

1967 - авіація США провела перший наліт на головні промислові об'єкти Демократичної Республіки В'єтнам

1969 - американець Джеймс Рей у день свого народження засуджений до 99 років ув'язнення за вбивство Мартіна Лютера Кінга, борця проти расової дискримінації у США; пізніше Рей сказав, що взяв на себе чужу вину

1970 - з метою припинити теологічні бродіння й стимулювати імміграцію в Ізраїль Кнесет постановив вважати євреєм не тільки народженого від єврейки, а й кожного, хто прийняв іудаїзм

1974 - ЦК КПУ і Рада міністрів УРСР присудили Державну премію ім. Т. Шевченка письменнику Павлові Загребельному (за романи "Первоміст", "Смерть у Києві"), композитору Андрієві Штогаренку та ін.

1982 - «парад планет», всупереч апокаліптичним очікуванням, обійшовся без жодних катаклізмів

1985 - завершення "епохи пишних похоронів": на 74-му році життя помер Костянтин Черненко, генеральний секретар ЦК КПРС, голова президії Верховної Ради СРСР. Він пробув на посту лише 13 місяців і важко хворів.
11 березня новим лыдером КПРС стане 54-річний реформатор Михайло Горбачов

1990 - з'явилася перша в Києві парафія УАПЦ - у церкві св. архістратига Михайла в Музеї народної архітектури та побуту України

1992 - Україна прийнята до Північноатлантичної Ради співробітництва

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.