28 лютого в історії

1066 - в Англії відкрилося Вестмінстерське абатство (одна з дат)

1533 - народився Мішель Монтень, французький богослов, філософ, есеїст-мораліст, громадський діяч

1654 - польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликав запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій

1683 - народився Рене Реомюр, французький натураліст, винахідник спиртового термометра та температурної шкали, названої його ім'ям

1693 - народилася Анна Іоанівна, російська імператриця (з 1730) з династії Романових, племінниця Петра I

1732 - у Петербурзі відкрився Кадетський корпус - перший у Росії військовий (сухопутний) навчальний заклад

1825 - укладено конвенцію про розмежування володінь Росії й Англії в Північній Америці

1832 - українська полячка Евеліна Ганська вперше написала листа Оноре де Бальзаку

1835 - перше видання карело-фінського епосу "Калевала"

1849 - до Сан-Франциско із Нью-Йорка на пароплаві "Каліфорнія" прибули перші золотошукачі

1854 - у м. Ріпон (Вісконсін) заснована Республіканська партія США

Прізвисько республіканців - Grand Old Party (GOP),
а емблема - слон

1889 - народився Павло Шандрук, український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, дійсний член НТШ.
Від квітня 1920 р. - командир бригади Третьої Залізної Дивізії. Надалі - на еміграції. Був на польській службі, 1938 р. закінчив польську академію генерального штабу; у польсько-німецькій війні 1939 р. - командир польської бригади.

Генерал Павло Шандрук


Наприкінці 1944 р. за згодою всіх українських угруповань в еміграції очолив Український національний комітет в Німеччині, призначений його президією (із 1945 р.) командувачем Української національної армії, до складу якої увійшла дивізія "Галичина" (як 1-ша Українська дивізія).
Після війни був у полоні, був звільнений за клопотанням генерала Владислава Андерса, якого знав його ще з воєнних дій 1939 р. Із 1949 - у США.
1965 р. став кавалером найвищої військової нагороди Польщі - ордену Virtuti Militari за героїзм 1939 р.

1904 - засновано португальський футбольний клуб "Бенфіка"

1921 - у Кронштадті почалося збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури та відновлення основних демократичних свобод

1922 - Велика Британія визнала незалежність Єгипту. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад I

1933 - після провокаційного підпалу рейхстагу, що відбувся в Берліні напередодні, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким скасовувалися всі основні громадянські свободи.
На знак протесту проти нацизму країну залишив драматург Бертольд Брехт

1935 - у лабораторії фірми DuPont отримали "матеріал майбутнього" - нейлон-66.
Назва "nylon" утворена від двох міст - Нью-Йорка й Лондона

1940 - радянський льотчик-випробувач Володимир Федоров здійснив перший у світі політ на ракетопланері з рідинно-реактивним двигуном

1955 - урочисте відкриття трансконтинентальної залізниці Ханой-Пекін-Москва-Берлін

1986 - у центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації "Незалежна комісія з питань роззброєнь".
Убивця утік із місця злочину, його так і не знайшли

1986 - США видали Ізраїлю Джона (Івана) Дем'янюка, уродженця України. Його обвинувачували в тому, що під час війни він служив наглядачем у таборі смерті Треблінка, де за свою жорстокість був прозваний Іваном Грозним.
Через два роки Дем'янюк був засуджений до смертної кари, але ще через п'ять років Верховний Суд Ізраїлю виправдав його. У 2009 р. Штати знову видали Дем'янюка для суду, тепер у Німеччину

1988 - у Сумгаїті (Азербайджан) вчинено погром вірменського населення, в результаті якого, за неофіційними даними, загинуло кілька десятків людей

2006 - помер Олександр Шалімов, визначний радянський і український хірург російського походження, один із засновників української хірургічної школи

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.