27 січня в історії

1302 - Данте Аліг'єрі виїхав із Флоренції. Фактично це було вигнання поета з рідного міста, адже він належав до партії "білих" гвельфів, які зазнали поразки в політичній боротьбі з "чорними". Заочно Данте був засуджений до спалення з конфіскацією майна.
Міська влада намагалися змусити його повернутися, але висунуті умови були принизливими для Данте, і він знову був засуджений до смерті. Поет до кінця життя поневірявся по містах Італії й за кордоном

1593 - ученого Джордано Бруно кинули у в'язницю інквізиції в Римі

1606 - у Лондоні Особливий суд засудив до страти учасника "Порохової змови", дворянина-католика Гая Фокса, який намагався підірвати англійський парламент.
Під тортурами він видав усіх своїх спільників, яких також судили 27 січня

1721 - указ російського імператора Петра І дозволив людям нижчих станів, які обрали військову службу і заслужили офіцерський чин, увійти до вищого, дворянського стану

1756 - народився Вольфганг Амадей Моцарт, видатний австрійський композитор і диригент

Вольфганг Амадей Моцарт

1790 - народився Петро Гулак-Артемовський, український письменник, учений, перекладач, поет, байкар. Був деканом словесного факультету та ректором (1841-1849) Харківського університету

1826 - народився Михайло Салтиков-Щедрін, російський письменник, сатирик

1832 - народився Льюїс Керролл (Чарльз Доджсон), англійський письменник, математик і філософ, відомий як автор казок "Аліса в країні чудес" й "Аліса в Задзеркаллі"

1836 - народився Леопольд фон Захер-Мазох, австрійський письменник походженням із Галичини. Автор романів і новел на еротичні, а також фольклорні теми.
Сьогодні - 175-річний ювілей від дня його народжнння

Леопольд Захер-Мазох - "винахідник мазохізму"

1839 - народився Павло Чубинський, український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Державного Гімну ("Ще не вмерла Україна")

Павло Чубинський

1842 - народився Архип Куїнджі, український та російський художник грецького походження, педагог

1859 - народився Вільгельм II, німецький імператор, останній кайзер Німеччини та король Пруссії в 1888-1918 рр.; із династії Гогенцоллернів

1860 - уперше опубліковано повне видання "Кобзаря" Тараса Шевченка

1880 - американець Томас Едісон запатентував електричну лампу розжарювання

1895 - у Маріїнському театрі Санкт-Петербурга відбулася прем'єра балету Петра Чайковського "Лебедине озеро"

1902 - гахам Таврійський і Одеський Самуїл Пампулов, верховний світський і духовний глава караїмів, освятив у Києві караїмську кенасу - відому споруду в мавритансько-арабському стилі на Ярославовому Валу (нині - Будинок актора)

1911 - народився Іван Гончар, український скульптор, маляр, історик, етнограф
Працював у галузі станкової та монументальної пластики.
Народний художник УРСР (1991), лауреат Шевченківської премії 1989 р. за багаторічну творчу й дослідницьку роботу зі збирання та популяризації народного мистецтва.
Сьогодні - сторічний ювілей від дня його народження

Іван Гончар. Молоді роки

1919 - махновці й більшовики взяли Катеринослав (Дніпропетровськ)

1920 - Всеукраїнський ревком ухвалив ввести в Україні дію законів РРФСР

1921 - у Радянській Росії скасовано платню за користування житлом, водогоном, каналізацією, міським транспортом, лазнями та ремонтними майстернями

1924 - похорон Володимира Леніна та відкриття його мавзолею в Москві.
В ті дні було дуже холодно: вночі мороз посилився до 28 градусів. Мерзлу землю доводилося відігрівати багаттями, що майже не допомагало, і рвати динамітом. Роботи над могилою та спорудженням мавзолею тривали вдень і вночі. Поки готувався котлован, на Червоній площі збивали каркас споруди. Будівельники покинули мавзолей тоді, коли на площу вже вступав почесний військовий ескорт.
Траурна хода тривала шість годин. О 15.50 загули гудки всіх фабрик, заводів та вокзалів, годинник на Спаській вежі заграв "Інтернаціонал".
Труну внесли в мавзолей під залпи гарматного салюту і спів "Вы жертвою пали в борьбе роковой", опустили в центрі залу на постамент і накрили прапорами ЦК РКП (б) й Комінтерну.
Перший мавзолей був не схожий на нинішній. Над землею підносився темно-сірий куб, увінчаний невеликою триступінчатою пірамідою. Його висота досягала приблизно трьох метрів. Цього ж дня біля мавзолею була виставлена почесна варта.
Тим часом у Києві міськрада ухвалила встановити пам'ятник Леніну

Мавзолей у Москві. Варіант перший, тимчасовий

1926 - у Лондоні шотландський винахідник Джон Берд вперше продемонстрував публіці телевізор, заснований на механічній системі передачі зображення

1927 - народився Олекса (Олексій) Тихий, український дисидент і правозахисник, політв'язень, педагог, мовознавець.
Член-засновник Української гельсінської групи. Загинув у табору особливого режиму в Пермському краї

Олекса Тихий

1929 - у Парижі на конкурсі "Міс Росія" відбулися вибори першої російської красуні. Нею стала Валентина Остерман, уродженка Ростова. Але коли з'ясувалося, що Валентина - німкеня російського походження, її дискваліфікували, а звання присудили 16-річній Ірині Левитській, яка посіла друге місце

1935 - місто Самара перейменоване в Куйбишев

1944 - урочистий артилерійський салют у Ленінграді сповістив про остаточну ліквідацію блокади міста, що тривала 900 діб

1944 - наказом Головного командування УПА в Українській повстанській армії заснована своя нагородна система.
Нагороду міг отримати будь-який вояк, незалежно від рангу та службових обов'язків. Пропозиції щодо відзначення могли подавати сотенні УПА або вищі командири. Після затвердження комісією УГВР або відповідним штабом виходив наказ про відзначення вояків, а повідомлення публікувались у повстанських газетах.
Нагородженим надавався титул "Лицар Золотого (Срібного чи Бронзового) хреста бойової заслуги".
Першим із повстанців, хто отримав найвищу нагороду УПА - Хрест бойової заслуги, посмертно став Дмитро Карпенко на прізвисько "Яструб"

Комплект Хрестів заслуги УПА

1945 - війська 1-го Українського фронту звільнили в'язнів найбільшого фашистського табору масового знищення - "Освенцім" (німецька назва - "Аушвіц-Біркенау") на території Польщі

Звільнені в'язні "Освенціма"

1948 - у США в продаж надійшли перші магнітофони, створені компанією "Wire Recording Corporation of America". Вартість - $149,5

1951 - перше випробування американської ядерної зброї на полігоні в Неваді

1962 - рішенням Ради міністрів СРСР імена членів "антипартійної групи" Молотова, Кагановича й Маленкова ліквідовані з усіх назв населених пунктів, установ і організацій

1967 - на землі, в Центрі Кеннеді на мисі Канаверал, згорів космічний корабель "Аполлон-1" з екіпажем на борту (Гас Гріссом, Едвард Уайт, Роджер Чаффі), що відпрацьовував політ у рамках американської місячної програми

1967 - у Москві за участі СРСР, США та Великої Британії укладено міжнародний договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору. Ця угода оголосила космос надбанням всього людства і впровадила заборону на розміщення в космічному просторі ядерної або іншої зброї.
Цього ж дня до договору приєдналися понад 60 інших держав

1973 - у Парижі підписана хартія про припинення війни й відновлення миру у В'єтнамі.
Угоду украли представники США, Демократичної Республіки В'єтнам (Північний В'єтнам), В'єтнамської Республіки (Південний В'єтнам) і тимчасового революційного уряду Південного В'єтнаму.
Договір передбачав виведення американських та інших іноземних військ із В'єтнаму.
Державний секретар США Генрі Кіссінджер і спеціальний представник уряду ДРВ Ле Дик Тхо за досягнення цієї угоди отримали Нобелівську премію миру.
Американці вивели свої війська, але бойові дії тривали ще понад два роки

Підписання Паризького миру

1990 - білоруська мова оголошена державною в Білоруській РСР

1992 - легендарний американський боксер Майк Тайсон ув'язнений за зґвалтування

1992 - Зімбабве визнало незалежність України.
Україна встановила дипломатичні відносини з Канадою та Португалією

1997 - Аслан Масхадов обраний президентом Чечні. На виборах, що відбулися цього дня, він набрав 59,3% голосів

2006 - у Полтаві знищили останній український літак дальньої бомбардувальної авіації Ту-22М3.
Роботи з ліквідації літака тривали під контролем Агентства скорочення загрози Міністерства оборони США. Знищення таких літаків було задекларовано угодою "Про надання допомоги Україні щодо ліквідації стратегічної ядерної зброї і зброї масового ураження". Із 2002 р. в Полтаві було знищено 12 машин цього унікального класу. Також у рамках програми розрізАли стратегічні бомбардувальники Ту-160 і крилаті ракети класу "Х"

2009 - Кирил, митрополит Смоленський і Калінінградський РПЦ, на помісному соборі обраний XVI патріархом Московським і всієї Русі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.