19 січня в історії

1405 - під час походу на Китай у м. Отрарі помер Тимур (Тамерлан), визначний середньоазіатський державний діяч і політик, славнозвісний полководець, жорстокий завойовник, засновник династії Тимуридів, емір у 1370-1405 рр. (один із варіантів дати смерті)

1419 - у ході Сторічної війни між Англією та Францією англійський король Генріх V оточив французьке місто Руан, що підсумувало завоювання Нормандії

1728 - у період временщиків російський імператорський двір переїхав із Санкт-Петербурга в Москву, де планувалося коронувати юного імператора Петра II.
Але інтриги князів Долгоруких, які зуміли скинути всесильного фаворита Меншикова, зазнали невдачі, бо вони не зуміли вберегти Петра II від застуди, яка перейшла у віспу. У результаті на престол зійшла Анна Іоаннівна, а двір через чотири роки знову повернувся в Петербург

1736 - народився Джеймс Уатт, визначний шотландський винахідник, механік, творець універсальної парової машини подвійної дії.
Його ім'ям названа одиниця потужності - ват

1807 - народився Роберт Лі, американський генерал часів Громадянської війни, головнокомандувач армії Конфедерації (Півдня)

1809 - народився Едгар Аллан По, американський письменник, поет, один із найбільш значних представників американського романтизму. Вважається творцем детективно-фантастичного жанру в літературі

Едгар По

1839 - народився Поль Сезанн, французький художник-постімпресіоніст

1865 - народився Валентин Сєров, російський живописець і графік, майстер портрету

1887 - народився Андрій Шкуро, український кубанський козак, командувач Кубанського козацького війська Кубанської народної республіки, генерал-лейтенант Кубанської армії, голова резерву козачих кубанських військ вермахту

Андрій Шкуро (початково - Шкура)

1912 - народився Ярослав Стецько, український політичний діяч, голова Організації українських націоналістів у 1968-1986 рр., президент Антибільшовицького блоку народів у 1946-1986 рр.
30 червня 1941 р. проголосив у Львові Акт проголошення Української Держави й був обраний прем'єром Українського Державного правління (у віці 29 років).
За відмову на ультимативну вимогу Гітлера відкликати Акт відновлення Української Держави Стецька заарештували і запроторили до концтабору Заксенхаузен, де він перебував до вересня 1944 р. Після звільнення, утікши з-під нагляду гестапо, Ярослав Стецько в дорозі до американської окупаційної зони був тяжко поранений

Ярослав Стецько

1915 - американець Джордж Клод отримав патент на рекламне оголошення, оформлене неоновими лампами

1915 - німецькі дирижаблі здійснили перший бойовий наліт на Англію

1918 - постановою ВЦВК Радянської Росії розпущено Установчі збори, які проіснували менше доби.
Матрос Анатолій Железняков, начальник варти Таврійського палацу в Петрограді, запропонував контрреволюційним депутатам Установчих зборів залишити палац: "Караул устал"

1920 - Сенат Сполучених Штатів проголосував проти вступу до Ліги Націй

1942 - Друга світова війна: японські сили вторглися в Бірму

1945 - радянські війська взяли Лодзь та Краків.
Прокомуністичні партії Польщі звернулися до народу із закликом не підкорятися постановам польського уряду в Лондоні. Натомість командувач польської підпільної Армії Крайової Леопольд Окулицький своїм наказом розпустив її

1946 - створено Союз українців у Великій Британії

1955 - надійшли у продаж перші комплекти гри "Скраббл" (в українському варіанті - "Ерудит")

Поле однієї з найпопулярніших у світі настільних ігор,
що базується на принципі кросворду

1955 - президент США Ейзенхауер дозволив уперше показати по телебаченню (а також у кіножурналах новин) відзняту прес-конференцію.
33-хвилинна зустріч була скорочена до 28 з половиною хвилин, щоб задовольнити вимоги телевізійників

1962 - СРСР звинуватив Ізраїль у використанні синагог для шпигунської діяльності

1963 - "Бітлз" уперше з'явилися на британському телебаченні в передачі "Thank You Lucky Stars". Вони виконали пісню "Please Please Me"

1966 - Індіра Ганді стала третім прем'єр-міністром Індії

1990 - після вірменських погромів у Баку й загибелі кількох десятків вірмен Верховна Рада СРСР ухвалила рішення про введення в столиці Азербайджану надзвичайного стану.
У ніч з 19 на 20 січня в Баку були введені війська. За офіційними даними, при цьому загинуло 125 осіб (датою вбивств вважають 20 січня)

1992 - 99% учасників референдуму в Південній Осетії проголосували за відокремлення від Грузії

1992 - у Києві почалася кампанія складення повторної присяги воїнами запасу на вірність Україні

1993 - Ізраїль погодився вважати Організацію визволення Палестини легальною некримінальною організацією

1995 - російські війська захопили президентську резиденцію Джохара Дудаєва в Грозному і вивісили над нею російський прапор

2001 - Білл Клінтон скасував введені в 1999 році економічні санкції проти Югославії, після чого звернувся до американського народу з короткою прощальною промовою

2001 - Юлія Тимошенко звільнена з посади віце-прем'єр-міністра України у зв'язку з притягненням її до кримінальної відповідальності

2001 - у Бельгії дозволено вживання і зберігання марихуани

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.