2 січня в історії

1492 - Реконкіста: іспанці-християни захопили останній оплот арабів в Іспанії - Гранаду

1635 - король Людовік ХІІІ пожалував патент на створення Французької академії. Сам орган, що відає питаннями мови й літератури, був створений кардиналом Ришельє наприкінці січня

1757 - британські війська захопили Калькутту (Індія)

1769 - перше засідання лондонської Королівської Академії мистецтв.
Першим президентом Академії був художник Джошуа Рейнольдс (із 1768 до 1792 рр.)

1788 - Джорджія стала четвертим штатом, який ратифікував конституцію США

1795 - біля острова Тексель французькі війська захопили скутий кригою флот Голландії, після чого король Голландії Вільгельм V змушений був утекти з країни

1796 - у Росії скасована стаття 15 Жалуваної грамоти, що забороняла тілесні покарання дворян

1807 - Наполеон вступив до Варшави

1834 - народився Василь Перов (Кріденер), російський художник-передвижник

1837 - народився Мілій Балакірєв, російський композитор, піаніст, диригент, голова та один із засновників "Могучої кучки"

1839 - Луї Дагер провів першу фотозйомку Місяця

1841 - народився Тадей Рильський, український громадський і культурний діяч, педагог, літератор, публіцист, фольклорист та етнограф шляхетського польського походження (з Житомирщини).
Батько поета Максима Рильського

1873 - народилася Тереза з Лізьє (в миру - Мартен), французька церковна діячка, кармелітська черниця, католицька свята. Одна з трьох жінок, удостоєних титулу "Учитель церкви"

1880 - народився Василь Дегтярьов, російський і радянський конструктор стрілецької зброї, генерал-майор інженерно-артилерійської служби

1896 - народився Дзиґа Вертов (Давид, згодом - Денис Кауфман), український і радянський кінорежисер єврейського походження, уродженець польського Білостока. Один із засновників і теоретиків документального кіно.
Найвідоміший фільм - "Людина з кіноапаратом" (див. відео)


1905 - закінчення оборони Порт-Артура (нині китайський Люйшунь) у ході російсько-японської війни: генерал Стессель здав місто японцям, у бухті Порт-Артура затоплено броненосець "Севастополь"

Російський плакат початку російсько-японської війни, 1904 р.

1918 - встановлення радянської влади у Феодосії

1919 - польські жандарми розстріляли членів місії радянського Червоного Хреста на чолі з більшовиком Броніславом Весоловським. Місія, що прибула до Варшави, мала намір вести переговори про обмін військовополоненими

1920 - народився Айзек (Ісаак) Азімов, американський письменник єврейського походження, біохімік, один із найвідоміших фантастів світу, популяризатор науки (уродженець Смоленської губернії в Росії)

1922 - в Анкарі підписано договір про співпрацю між Туреччиною та Українською РСР

1933 - останні американські війська залишили Нікарагуа

1938 - розстріляні поет Василь Бобинський, композитор Михайло Коссак та низка інших українських жертв НКВС

1942 - японські війська зайняли Манілу (Філіппіни)

1943 - почався відступ німецьких військ на Кавказі

1944 - перше бойове застосування гелікоптерів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою

1947 - утворена Сахалінська область у складі РРФСР (виведена зі складу Хабаровського краю)

1955 - убивство президента Панами Хосе Антоніо Ремона

1956 - у ФРН створені перші після ІІ Світової війни загони регулярної армії - бундесверу

1959 - в СРСР запущена перша автоматична міжпланетна станція "Луна-1".
Великі помилки системи радіоуправління cтанції не дозволили їй вийти на необхідну орбіту. У результаті замість запланованого зіткнення з Місяцем через 34 години після старту "Луна-1" пролетіла повз на відстані 5995 км від поверхні супутника Землі

"Луна-1"

1991 - підрозділи радянської армії зайняли низку адміністративних будівель у Вільнюсі

1992 - припинено повноваження народних депутатів СРСР

1992 - у Росії почалися економічної реформи й лібералізація цін.
Шокова терапія проявилася у стрімкому зростанні цін і падінні курсу рубля

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.