2 січня в історії

1492 - Реконкіста: іспанці-християни захопили останній оплот арабів в Іспанії - Гранаду

1635 - король Людовік ХІІІ пожалував патент на створення Французької академії. Сам орган, що відає питаннями мови й літератури, був створений кардиналом Ришельє наприкінці січня

1757 - британські війська захопили Калькутту (Індія)

1769 - перше засідання лондонської Королівської Академії мистецтв.
Першим президентом Академії був художник Джошуа Рейнольдс (із 1768 до 1792 рр.)

1788 - Джорджія стала четвертим штатом, який ратифікував конституцію США

1795 - біля острова Тексель французькі війська захопили скутий кригою флот Голландії, після чого король Голландії Вільгельм V змушений був утекти з країни

1796 - у Росії скасована стаття 15 Жалуваної грамоти, що забороняла тілесні покарання дворян

1807 - Наполеон вступив до Варшави

1834 - народився Василь Перов (Кріденер), російський художник-передвижник

1837 - народився Мілій Балакірєв, російський композитор, піаніст, диригент, голова та один із засновників "Могучої кучки"

1839 - Луї Дагер провів першу фотозйомку Місяця

1841 - народився Тадей Рильський, український громадський і культурний діяч, педагог, літератор, публіцист, фольклорист та етнограф шляхетського польського походження (з Житомирщини).
Батько поета Максима Рильського

1873 - народилася Тереза з Лізьє (в миру - Мартен), французька церковна діячка, кармелітська черниця, католицька свята. Одна з трьох жінок, удостоєних титулу "Учитель церкви"

1880 - народився Василь Дегтярьов, російський і радянський конструктор стрілецької зброї, генерал-майор інженерно-артилерійської служби

1896 - народився Дзиґа Вертов (Давид, згодом - Денис Кауфман), український і радянський кінорежисер єврейського походження, уродженець польського Білостока. Один із засновників і теоретиків документального кіно.
Найвідоміший фільм - "Людина з кіноапаратом" (див. відео)


1905 - закінчення оборони Порт-Артура (нині китайський Люйшунь) у ході російсько-японської війни: генерал Стессель здав місто японцям, у бухті Порт-Артура затоплено броненосець "Севастополь"

Російський плакат початку російсько-японської війни, 1904 р.

1918 - встановлення радянської влади у Феодосії

1919 - польські жандарми розстріляли членів місії радянського Червоного Хреста на чолі з більшовиком Броніславом Весоловським. Місія, що прибула до Варшави, мала намір вести переговори про обмін військовополоненими

1920 - народився Айзек (Ісаак) Азімов, американський письменник єврейського походження, біохімік, один із найвідоміших фантастів світу, популяризатор науки (уродженець Смоленської губернії в Росії)

1922 - в Анкарі підписано договір про співпрацю між Туреччиною та Українською РСР

1933 - останні американські війська залишили Нікарагуа

1938 - розстріляні поет Василь Бобинський, композитор Михайло Коссак та низка інших українських жертв НКВС

1942 - японські війська зайняли Манілу (Філіппіни)

1943 - почався відступ німецьких військ на Кавказі

1944 - перше бойове застосування гелікоптерів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою

1947 - утворена Сахалінська область у складі РРФСР (виведена зі складу Хабаровського краю)

1955 - убивство президента Панами Хосе Антоніо Ремона

1956 - у ФРН створені перші після ІІ Світової війни загони регулярної армії - бундесверу

1959 - в СРСР запущена перша автоматична міжпланетна станція "Луна-1".
Великі помилки системи радіоуправління cтанції не дозволили їй вийти на необхідну орбіту. У результаті замість запланованого зіткнення з Місяцем через 34 години після старту "Луна-1" пролетіла повз на відстані 5995 км від поверхні супутника Землі

"Луна-1"

1991 - підрозділи радянської армії зайняли низку адміністративних будівель у Вільнюсі

1992 - припинено повноваження народних депутатів СРСР

1992 - у Росії почалися економічної реформи й лібералізація цін.
Шокова терапія проявилася у стрімкому зростанні цін і падінні курсу рубля

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.