18 грудня в історії

218 до н.е. - Друга пунічна війна: у битві при Требії карфагенські війська на чолі з Ганнібалом розгромили римську армію під керівництвом консула Тиберія Симпронія Лонга

1787 - Нью-Джерсі став третім штатом США

1833 - у день іменин імператора Миколи I у Великому театрі в Москві відбулося перше публічне виконання музичного твору ротмістра кавалергардів Олексія Львова - гімну Російської імперії "Боже, Царя храни"

1865 - ухвалена 13-та поправка до конституції США, яка скасовувала рабство

1876 - у Росії відбулася перша політична демонстрація за участю робітників та інтелігенції. Демонстранти, які зібралися на площі перед Казанським собором у Санкт-Петербурзі, вперше підняли червоний прапор, що став революційним символом

1878 - народився Йосип Сталін (Джугашвілі), радянський державний і політичний діяч грузинського походження, революціонер-більшовик, згодом - диктатор, творець культу своєї особи й тоталітарного режиму в СРСР, організатор масових репресій, спрямованих проти цілих соціальних верств та етносів, винуватець Голодомору 1932-1933 рр. в Україні та ін.
Перший народний комісар у справах національностей РРФСР (1917-1923), перший генеральний секретар ЦК ВКП(б) (1922-1934), секретар ЦК ВКП(б)/КПРС (1934-1953), голова Раднаркому та Ради міністрів СРСР (1941-1953).
Герой Радянського Союзу, Герой соцпраці, генералісимус (1945).
Традиційно днем його народження вважається 21 грудня 1879 р. Ця дата з'явилася в 1929 р., коли Сталін утвердився у владі і було вирішено вперше відзначити день народження вождя в масштабах всієї країни. 21-ше досить зручно припадало на суботу. Але раніше не тільки в метриці та поліцейських документах, а й в анкетах самого Сталіна датою народження було вказано 18 грудня 1879 р.

 

1892 - народився Микола Куліш, український письменник доби "розстріляного відродження"

1913 - народився Віллі Брандт, німецький політичний і державний діяч, соціал-демократ, канцлер ФРН у 1969-1974 рр. Лауреат Нобелівської премії миру 1971 р.

1920 - Раднарком СРСР прийняв постанову "Про облік музичних інструментів" - один із законодавчих актів, за якими переслідували кобзарів

1940 - затверджений "План Барбаросса" - план нападу нацистської Німеччини на СРСР

1942 - взяттям села Петухівка (Сумська область) радянські війська почали визволення України від німецьких

1953 - почалося кольорове телевізійне мовлення з використанням системи NTSC

1957 - ЦК КПУ видав постанову про видання Української радянської енциклопедії

1958 - американці провели перший сеанс передачі голосу через супутник

1963 - у Москві відбулися зіткнення натовпу африканських студентів (приблизно півтисячі осіб) із міліцією після загибелі одного зі студентів. У руках демонстрантів були плакати "Москва - це Алабама"

1976 - у Цюріху (Швейцарія) відбувся перший в історії політичний обмін між СРСР і Заходом: письменника-дисидента, правозахисника Володимира Буковського - на лідера чилійських комуністів Луїса Корвалана

1980 - помер Олексій Косигін, радянський державний і партійний діяч.
Він був главою уряду СРСР протягом 16 років - найдовше за всіх в історії царської, радянської та пострадянської Росії. В цілому був членом Ради народних комісарів і Ради міністрів СРСР майже 42 роки (з 2 січня 1939 р. по 23 жовтня 1980 р.) - як голова, перший заступник голови, заступник голови (чотири рази), як глава п'яти міністерств СРСР, голова Держплану СРСР тощо

1998 - уперше за 130 років Палата представників Конгресу США почала слухання з імпічменту президента - Білла Клінтона (за неправдиві свідчення у ході секс-скандалу з Монікою Левінськи)

2000 - опальний російський олігарх у Британії Борис Березовський заснував міжнародний Фонд громадянських свобод

2005 - на президентських виборах у Болівії перемогу вперше здобув індіанець-аймара, лівий популіст Ево Моралес

2007 - Юлія Тимошенко вдруге стала прем'єр-міністром України.
На пленарному засіданні Верховної Ради VI скликання за неї віддали голоси 226 народних депутатів України від парламентської коаліції БЮТ та „НУНС" (мінімальна більшість; голосували руками й казали "за" після зачитування відповідного прізвища, останнім голос віддав голова ВР Арсеній Яценюк)

2008 - спекуляції на валютному ринку України досягли апогею: слідом за міжбанком курс гривні в обмінних пунктах опустився до позначки близько 9,50-10,20 за долар

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.