14 грудня в історії

1287 - внаслідок потужної повені в Нідерландах загинуло майже 50 тисяч людей і утворилася затока Зейдер Зі, яка відкрила Амстердаму вихід до Північного моря.
Катастрофу назвали "повінню святої Луції", оскільки відбулася в день цієї святої

1503 - народився Мішель Нотрдам (Нострадамус), французький астролог, письменник, автор пророцтв - "Катренів", лейб-медик Карла IX.
Інша дата народження - 19 грудня

1546 - народився Тихо Браге, данський астроном, астролог і алхімік.
Про загадку його сперті писала "ІП"

1583 - помер Іван Федорович (Федоров), перший відомий на ім'я український друкар і гравер.
Заснував друкарні в Москві й Острозі, працював також у Львові й Литві

1654 - народився Данило Апостол, гетьман Лівобережної України у 1727-1734 рр. (останній загальнообраний), миргородський полковник у 1683-1687 і 1693-1727 рр.

Данило Апостол підтримував Мазепу і працював над укладенням союзу зі Швецією, але згодом перейшов на бік Петра І

1799 - помер Джордж Вашингтон, батько-засновник США, перший президент Сполучених Штатів у 1789-1797 рр.

1840 - народився Михайло Старицький, український письменник, поет, визначний театральний і культурний діяч

Вірш Старицького "Ніч яка, Господи, місячна, зоряна" став народною піснею

1893 - у Москві на Червоній площі урочисто відкрили Верхні торгові ряди (зараз - ГУМ)

1895 - народився Георг VI, король Великої Британії, Канади, Австралії та Південної Африки у 1936-1952 рр., останній король Ірландії (до 1949 рр.).
Батько нинішньої королеви Єлизавети ІІ

1900 - опубліковане дослідження Макса Планка з квантової механіки

1901 - у Лондоні відбувся перший турнір із настільного тенісу

1902 - "Commercial Pacific Cable Company" стала першою компанією, яка проклала телеграфний кабель у Тихому океані. Він простягнувся від Сан-Франциско, Каліфорнія, до Гонолулу, Гаваї

1911 - експедиція норвежця Руаля Амундсена у складі шести осіб і 16 собак уперше в історії людства досягла Південного полюса

Перший прапор на Південному полюсі - норвезький

1913 - Греція анексувала острів Кріт, який здобув самоуправління від Туреччини

1917 - терські козаки проголосили створення Терсько-Дагестанського уряду

1918 - гетьман Павло Скоропадський зрікся влади на користь Директорії УНР

1918 - на загальних виборах у Великій Британії у голосуванні вперше взяли участь жінки - старші 30 років. Для чоловіків віковий ценз було знижено до 21 року.
Відтак кількість підданих, наділених правом голосу, зросла втричі. За іронією долі, ці вибори ознаменувалися найменшим відсотком виборців, які взяли в них участь, у XX ст.

1920 - перша авіакатастрофа з жертвами на лініях регулярного авіасполучення: в Лондоні літак врізався у будинок, загинули два члени екіпажу та два пасажири

1939 - Радянський Союз виключили з Ліги націй у зв'язку з нападом на Фінляндію

1943 - постановою політбюро ЦК ВКП(б) затверджено Державний гімн СРСР ("сталінський"), замість "Інтернаціоналу"

1943 - війська 2-го Українського фронту взяли Черкаси

1947 - ухвалена постанова Ради міністрів СРСР і ЦК ВКП (б) "Про проведення грошової реформи і скасування карток на продовольчі та промислові товари"

1947 - у Мадриді відкрили футбольний стадіон "Сантьяго Бернабеу", на якому проводить свої матчі знаменитий "Реал"

1958 - третя радянська антарктична експедиція вперше досягла полюса недоступності в Антарктиді (найвіддаленішої від узбережжя материка точки)

1984 - за звинуваченням у корупції розстріляний директор Єлісеєвського гастроному в Москві Юрій Соколов

1986 - після завершення будівництва "саркофага" над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС у газеті "Правда" надруковане повідомлення про те, що держкомісія прийняла в експлуатацію комплекс захисних споруд

Фатальний енергоблок уже під об'єктом "Укриття". Грудень 1986 р.

1989 - етнічний українець Роман Гнатишин призначений генерал-губернатором Канади (склав присягу 29 січня 1990 р.)

Рамон (Роман) Гнатишин

1989 - на президентських виборах у Чилі перемогу здобув представник лівоцентристського блоку, лідер Християнсько-демократичної партії Патрісіо Ейлвін. Він змінив на посту глави держави диктатора Аугусто Піночета

1989 - помер Андрій Сахаров, визначний радянський фізик і громадський діяч, лауреат Нобелівської премії миру 1975 р., академік.
Співтворець водневої бомби, активний борець за права людини. Після повернення із заслання - народний депутат СРСР

1992 - главою російського уряду затверджений Віктор Черномирдін

1995 - у Парижі лідер боснійських мусульман Алія Ізетбегович, президент Югославії Слободан Мілошевич та президент Хорватії Франьо Туджман підписали так звані Дейтонські угоди з урегулювання боснійського конфлікту (узгоджені в листопаді на військовій базі США у Дейтоні, штат Огайо)

1995 - чеченські війська під керівництвом Салмана Радуєва захопили друге місто Чечні - Гудермес

2000 - помер Мирослав-Іван Любачівський, кардинал, верховний архієпископ Львівський, предстоятель Української греко-католицької церкви в 1984-2000 рр.

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.