12 грудня в історії

1098 - під час І Хрестового походу хрестоносці взяли місто Маарат-аль-Нуман і жорстоко винищили тисячі мешканців (за деякими даними, близько 20 тисяч).
Поки сеньйори сперечалися, як розподіляти здобич, рядові хрестоносці поїли всі запаси і від голоду почали бунт, руйнуючи місто дощенту. Серед бідних хрестоносців почався канібалізм: вони збирали трупи сарацинів, варили їх у казанах, смажили на рожнах і їли. Цей випадок так нажахав мусульманський світ, що багато арабських міст після нього здавалися хрестоносцям без бою

1606 - нищівною поразкою повстанської армії Івана Болотникова завершилася почата двома днями раніше битва за Москву. Сторону переможців очолював молодий воєвода Михайло Скопін-Шуйський

1787 - Пенсільванія стала другим штатом, який ратифікував Конституцію США - через п'ять днів після Делаверу

1821 - народився Гюстав Флобер, французький письменник

1863 - народився Едвард Мунк, норвезький живописець і графік

1889 - офіційно затверджено прапор Швейцарії

 

1890 - народився Андрій Мельник, український громадський, військовий і політичний діяч, лідер ОУН (м).
Був полковником армії УНР, одним із найближчих співробітників Євгена Коновальця. Організатор формації Січових стрільців у Києві, Української військової організації. З 1938 р. - голова Проводу ОУН ("м" - "мельниківської", на противагу "б" - революційній "бандерівській").
У 1944 р. був ув'язнений нацистами у концтаборі Заксенгаузен. Після звільнення у 1945 р. жив у Німеччині та Люксембурзі. У 1947 р. на ІІІ Великому зборі Українських націоналістів Мельник обраний довічним головою Проводу українських націоналістів.
У 1957 р. висунув ідею створення світового об'єднання українців на еміграції, реалізовану в 1967 р. зі створенням Світового конгресу вільних українців

Сьогодні - 120-річний ювілей Андрія Мельника

1905 - у Харкові почалося збройне повстання під керівництвом Артема (Федора Сергєєва)

1913 - влада Флоренції оголосила про виявлення викраденої у 1911 р. з Лувру картини Леонардо Да Вінчі "Мона Ліза" ("Джоконда").
Наступного дня картину повернули до Лувру

1915 - народився Френк (Френсіс) Сінатра, американський актор, співак і шоумен

1917 - італійський винахідник Гульєльмо Марконі провів перший сеанс трансатлантичного радіозв'язку

1919 - Червона армія вибила війська Денікіна з Харкова

1925 - у США відкрили придорожний готель "Мотель", що дав назву всім мотелям

1937 - в СРСР відбулися перші вибори у Верховну Раду за новою Конституцією.
Понад 98,5% голосів отримав блок комуністів і безпартійних

1939 - фінська армія завдала поразки військам СРСР у битві Толваерві. Це була перша перемога Фінляндії в Зимовій війні

1955 - британський інженер Крістофер Кокерел запатентував судно на повітряній подушці

1963 - Кенія отримала незалежність від Великої Британії

1979 - політбюро ЦК КПРС ухвалило рішення про введення військ в Афганістан

 

1991 - Верховна Рада Російської РФСР денонсувала Союзний договір 1922 р., відкликала депутатів з Верховної Ради СРСР і ратифікувала Біловезьку угоду.
Верховна Рада України ухвалила закон, який скасував кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні відносини

1993 - всенародним голосуванням ухвалена нова конституція Російської Федерації (в Росії 12 грудня відзначається як День конституції).
Одночасно відбулися перші вибори у Держдуму - новий російський парламент.
Несподівано за партійними списками перше місце посіла ЛДПР - 22,9%. Владний блок "Вибір Росії" на чолі з Єгором Гайдаром набрав 8,34%, КПРФ - 12,40%, "Жінки Росії" - 8,13%, Аграрна партія - 7,99%, блок "Яблоко" (Явлінський-Болдирєв-Лукін) - 7,86%, ПРЕС - 6,73%, Демократична партія Росії (ДПР) - 5,52%.
В одномандатних округах здебільшого перемогли висуванці "Вибору Росії". Спікером обрали аграрія Івана Рибкіна

2000 - Верховний суд США поставив крапку у виборах президента США: п'ятьма голосами проти чотирьох скасовано рішення Верховного суду штату Флорида про ручний перерахунок голосів, відданих за претендентів Джорджа Буша-молодшого та Альберта Гора, як таке, що суперечить конституції.
Тим самим переможцем у Флориді був залишений Буш, що забезпечило йому перемогу й у масштабах всієї країни

2008 - Швейцарія приєдналася до Шенгенської зони і стала 25-ю країною-учасницею угоди про безвізове переміщення

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.