8 грудня в історії

65 до н. е. - народився Горацій, поет "золотого століття" римської літератури

Квінт Горацій Флакк

1878 - народився Михайло Омелянович-Павленко, український військовий діяч, генерал-полковник Армії УНР.
Був головнокомандувачем УГА, командував операціями І Зимового походу.
Помер у Парижі

1919 - коаліція союзників (члени Антанти) визнала східним кордоном Польщі "лінію Керзона", юридично затвердивши окупацію Польщею етнічних українських земель - Холмщини, Лемківщини, Посяння і Підляшшя

1941 - США оголосили війну Японії - вже після розгрому Перл-Харбор
Японці вторглися в Таїланд, Малайю, Філіппіни та Гонконг.
Китай оголосив війну Японії

1941 - у Польщі, в Хелмінському концтаборі неподалік Лодзі, гітлерівці вперше застосували отруйний газ для вбивства євреїв

1968 - на екрани вийшов фільм Михайла Швейцера "Золоте теля".
В одній з найкращих екранізацій творів Ільфа і Петрова блискуче зіграли Сергій Юрський (Бендер), Зіновій Гердт (Паніковський), Леонід Куравльов (Балаганов), Євген Євстігнєєв (Корейко)

1980 - у Нью-Йорку 25-річний Марк Чепмен кількома пострілами в спину вбив легендарного "бітла" Джона Леннона, який пізно ввечері повертався з дружиною Йоко Оно зі студії звукозапису. Убивця навіть не намагався втекти з місця злочину, незворушно читаючи в очікуванні поліції свою улюблену книгу - "Над прірвою в житі" Селінджера

1982 - американець Норман Мейєр узяв у заручники пам'ятник Джорджу Вашингтону і столиці США, вимагаючи покласти кінець гонці ядерних озброєнь і погрожуючи підірвати пам'ятник вибухівкою, закладеною в мікроавтобусі, якщо його вимога не буде виконана.
Через 10 годин Мейєра застрелив поліцейський снайпер, а машина виявилася порожньою

1987 - у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності.
СРСР за договором повинен був знищити 1752 ракети, США - 859

1987 - початок "інтифади" (повстання) палестинців на окупованій Ізраїлем території, яка тривала кілька років.
Протест палестинців мав різноманітні форми: бойкот ізраїльських товарів, напади на поселенців, закидання камінням військових патрулів, масові демонстрації на підтримку незалежної Палестинської держави

Типовий фрагмент "інтифади" (араб. визволення, позбавлення)

1990 - набув чинності закон Української РСР "Про свободу віросповідань"

1991 - у Віскулях (Біловезька пуща) президенти України Леонід Кравчук, РРФСР - Борис Єльцин і голова Верховної ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич підписали документи про ліквідацію СРСР і створення СНД

Момент підписання угод про ліквідацію СРСР і створення СНД: Фокін (за каадром), Кравчук, Шушкевич із Кебичем, Єльцин із Бурбулісом


1998
- у Чечні страчені четверо співробітників британської фірми "Грейнджер телеком", яких сепаратисти викрали в жовтні й утримували як заручників.
Фотографії та відеозйомка відрубаних голів Стенлі Шона, Пітера Кеннеді, Даррела Хікі і Рудольфа Пейчі обійшли весь світ

1999 - у Кремлі президент Росії Борис Єльцин і президент Білорусі Олександр Лукашенко підписали Договір про створення Союзної держави Росії і Білорусі

2004
- Верховна Рада проголосувала за "великий пакет" - внесення змін до Конституції (законопроект № 4180), зміни Конституції в частині місцевого самоврядування (№ 3207-1) та закон "Про особливості застосування закону України "Про вибори Президента України" при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року".
"За" проголосували 402 депутати, "проти" - 21, не голосували - 19. Сам Ющенко - тріумфатор дня - не голосував. Із 19 депутатів фракції "Батькіщина" голосував тільки один. Повні результати голосування за політреформу - тут.
Президент Кучма підписав закони просто в сесійній залі ВР. Трохи раніше він заявив, що Генпрокурор Васильєв подав заяву про звільнення.
Також парламент 399 голосами відправив у відставку Центральну виборчу комісію на чолі із Сергієм Ківаловим і затвердив новий склад ЦВК, головою якого згодом був обраний колишній заступник Ківалова Ярослав Давидович

Авто штабу "ющенківців" під ВР, 8.12.2004. Це голосування "помаранчеві" сприймали як свято, хоча згодом сторона президента Ющенка кусатиме лікті через даремно урізані повноваження.
Фото ledilid

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.