4 грудня в історії

771 - після смерті брата Карломана 27-річний Карл Великий став одноосібнім правителем Франкського королівства

1642 - помер Арман Жан дю Плессі, герцог де Рішельє, французький кардинал, герцог, головний міністр короля Людовіка XIII.
Він визначав усю зовнішню і внутрішню політику Франції й мав особисту гвардію

1563 - у місті Тренто (Італія) завершився ХІХ Вселенський Тридентський собор Католицької церкви, який із перервами засідав упродовж 18 років.
У грудні 1545-го його скликав Папа Павло ІІІ, аби знайти відповіді на виклики Реформації.
Загалом було ухвалено 16 догматичних постанов

1638 - після поразки козацького повстання під проводом Якова Остряніна й Дмитра Гуні козацька рада ухвалила в урочищі Маслів Став "Ординації Війська Запорозького реєстрового"

1674 - французький єзуїт Жак Маркетт заснував у південно-західній частині озера Мічиган місіонерський пост, що згодом став містом Чикаго

1735 - дім на Даунінг-стріт, 10 у Лондоні став офіційною резиденцією британського прем'єр-міністра

1808 - Наполеон скасував інквізицію в Іспанії

1875 - народився Райнер Марія Рільке, австрійський поет-екзистенціаліст

1892 - народився Франсіско Франко, іспанський військовий та державний діяч, генералісимус, правитель Іспанії у 1939-1975 рр., диктатор (каудильйо)

Диктатор Франко, живописний портрет

1918 - президент США Вудро Вільсон відплив до Європи для участі у Версальській мирній конференції. Це був перший випадок, коли найвища посадова особа Сполучених Штатів виїхала за межі Америки

1925 - у Харкові вийшов друком перший номер газети "Комсомолець України" (з 1943 р. - "Молодь України")

1938 - у Хусті відбувся І з'їзд "Карпатської Січі" - воєнізованої організації, створеної на Закарпатті членами ОУН

Рядовий "Карпатської Січі"

1939 - президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про розмежування областей між УРСР і БРСР, за яким Україна втратила Берестейщину.
Натомість у складі УРСР були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська та Рівненська області

1948 - Державний комітет Ради Міністрів СРСР з упровадження передової техніки в народне господарство зареєстрував винахід Ісаком Бруком та Баширом Рамєєвим цифрової електронної обчислювальної машини.
День народження радянської інформатики

Наступне дітище Рамєєва - мала лампова програмно-керована обчислювальна машина "Урал-1", що виконувала 100 операцій за секунду (випускалася з 1957 р.)

1958 - американці Боб Тімм і Джон Кук злетіли з аеродрому Лас-Вегаса на літаку "Сессна-172" й перебували в повітрі 64 дні (рекорд), дозаправляючись на льоту.
Приземлилися вони лише 7 лютого 1959 р.

1963 - у Чернігові запустили першу чергу камвольно-суконного комбінату, тоді - найбільшого в СРСР

1977 - президент ЦАР Жан-Бедель Бокасса коронував себе як імператора Центральноафриканської імперії Бокассу І

Поштова марка ЦАР з імператором-людожером

1979 - відкрита станція Київського метрополітену "Піонерська" (нині "Лісова")

1980 - через два місяці після смерті ударника Джона Бонема інші члени знаменитої рок-групи "Led Zeppelin" оголосили про припинення її існування

1987 - Рада міністрів СРСР ухвалила постанову "Про обмеження прописки кримських татар у ряді населених пунктів Кримської області та Краснодарського краю"

1989 - Генеральна асамблея ООН схвалила Міжнародну конвенцію про боротьбу з вербуванням, використанням, фінансуванням і навчанням найманців

1989 - у Москві керівники Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі та СРСР засудили введення їхніх військ до Чехословаччини в серпні 1968 р.

1992 - IV Всеукраїнський з'їзд Народного руху України перетворив НРУ на політичну партію, а головою обрав В'ячеслава Чорновола

Доти НРУ був громадською організацією із трьома співголовами - Іваном Драчем, В'ячеславом Чорноволом і Михайлом Горинем.
Фото Укрінформ

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.