7 грудня в історії

43 до н. е. - смерть Марка Туллія Цицерона, римського політика й філософа, видатного оратора.
Солдати Марка Антонія відрубали йому праву руку й голову за те, що посмів критикувати тріумвіра й консула

1598 - народився Джанлоренцо Берніні, визначний італійський архітектор і скульптор

1678 - французький дослідник Луї Хеннепін став першим європейцем, який виявив Ніагарський водоспад

Ніагарський водоспад. Фото початку 1900-х рр.

1732 - у Лондоні виставою "Світські звичаї" відкрили Королівський театр, відомий як "Ковент-Гарден" (за назвою ринку, розташованого поруч)

1764 - день народження музею Ермітаж у Санкт-Петербурзі.
Ще в лютому російська імператриця Катерина II придбала зібрання картин із колекції берлінського купця Йоганна Гоцковського. Через кілька місяців 225 полотен були доставлені до Петербурга й поклали початок знаменитому зібранню Ермітажу. Днем його народження у пам'ять про засновницю вважають день святої великомучениці Катерини (7 грудня за н. ст.)

1769 - засновано орден святого великомученика Георгія Побідоносця - найвищу військову нагороду Росії

"Сей орден никогда не снимать, ибо заслугами оный приобретается" (зі статуту ордена 1769 р.)

1783 - прем'єр-міністром Великої Британії став Вільям Пітт-молодший. Наймолодший в історії країни прем'єр (йому було 24) залишався на цій посаді 18 років

1787 - Делавер став першим американським штатом, що ратифікував Конституцію США.
За це його називають "першим штатом" (а також - "штат-діамант", "штат Синьої курки", "хустинка Дяді Сема")

1811 - народився Микола Устиянович, український письменник, поет і громадський діяч, посол до галицького сейму, священик.
У 1848 р. був одним з ініціаторів "Собору руських учених". У 1868 р. - один зі співзасновників та очільників "Просвіти". Виступав за єдність Руси (Галичини і Наддніпрянщини).
Вірші Устияновича "Верховино, світку ти наш" і "Гей, браття опришки" стали народними піснями

1815 - неподалік Паризької обсерваторії як державний зрадник розстріляний Мішель Ней, один із найвідоміших маршалів Франції періоду Наполеонівських воєн, герцог Ельхінгенський, князь Москворецький (цей титул отримав після Бородінського бою 1812 р.). Ще після перемоги біля Фрідланда 1807 р. Наполеон називав його "le Brave des Braves" - "найхоробріший із хоробрих"

1870 - помер Михайло Вербицький, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, священик; автор гімну України "Ще не вмерла Україна"

1872 - народився Йоган Гейзінга, нідерландський філософ-ідеаліст, історик і культуролог

1900 - народилася Катерина Білокур, визначна українська художниця, майстриня народного декоративного живопису

Народна художниця України за роботою

1907 - уперше на боксерському ринзі з'явився рефері. Ним став Юджин Коррі, який судив у Лондоні бій Томмі Бернса і Джеймса Мора

1910 - народилася Катерина Фурцева, радянська державна й партійна діячка, міністр культури СРСР у 1960-1974 рр.
Сьогодні її сторічний ювілей

1941 - Японія силами 441 літака з шести авіаносців та ще 16 суден завдала несподіваного удару по базі американських ВМС Перл-Харбор на острові Оаху (Гаваї) з метою нейтралізувати Тихоокеанський флот США.
Було потоплено сім американських кораблів, суттєво пошкоджено - вісім, знищено 188 літаків США, пошкоджено 159. Американці втратили вбитими 2403 особи (з них понад тисячу - на борту підірваного лінкора "Аризона") і 1178 пораненими. Японці втратили тільки 29 літаків і п'ять дрібних субмарин (загалом 55 чоловік убитими).
Після такої тріумфальної атаки Японія захопила більшу частину Південно-Східної Азії


Документальний фільм про атаку на Перл-Харбор, що стала прикладом, з одного боку, першого дуже вдалого застосування палубної авіації, а з іншого - безпечності й надмірної самовпевненості

1949 - у ході громадянської війни уряд Китайської республіки переїхав із Нанкіна на острів Тайвань, де залишається чинним і досі

1949 - призначення Микити Хрущова секретарем ЦК КПРС і першим секретарем Московської парторганізації

1970 - у Варшаві підписано договір між Польщею та ФРН про нормалізацію відносин. Зокрема, визнано існуючий кордон між двома країнами по лінії річок Одер-Нейсе

1972 - запуск космічного корабля "Аполлон-17", що здійснив останню в американській програмі "Аполлон" посадку на Місяць

1988 - землетрус силою 6,9 бала за шкалою Ріхтера у Вірменії повністю зруйнував місто Спітак, майже повністю - Ленінакан.
Близько 25 тисяч загиблих, 15 тисяч поранених, 400 тисяч людей залишилися без даху над головою.
Ліквідувати наслідки землетрусу і відбудовувати міста вірменам допомагав весь Союз

Ленінакан, грудень 1988 р. Через низьку якість будівництва в сейсмонебезпечному районі завалилася більшість дев'ятиповерхівок

1991 - зустріч президентів України Леоніда Кравчука, Росії - Бориса Єльцина та голови ВР Білорусі Станіслава Шушкевича у Віскулях (Біловезька пуща).
Наступного дня вони підпишуть акт про ліквідацію СРСР

1995 - американський космічний апарат НАСА "Галілей", запущений у 1889 р., наблизився до Юпітера. Упродовж наступних восьми років він зробить навколо планети 35 обертів і передасть на Землю 30 гігабайт інформації, зокрема 14 тисяч фотографій Юпітера та його супутників

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.