4 грудня в історії

771 - після смерті брата Карломана 27-річний Карл Великий став одноосібнім правителем Франкського королівства

1642 - помер Арман Жан дю Плессі, герцог де Рішельє, французький кардинал, герцог, головний міністр короля Людовіка XIII.
Він визначав усю зовнішню і внутрішню політику Франції й мав особисту гвардію

1563 - у місті Тренто (Італія) завершився ХІХ Вселенський Тридентський собор Католицької церкви, який із перервами засідав упродовж 18 років.
У грудні 1545-го його скликав Папа Павло ІІІ, аби знайти відповіді на виклики Реформації.
Загалом було ухвалено 16 догматичних постанов

1638 - після поразки козацького повстання під проводом Якова Остряніна й Дмитра Гуні козацька рада ухвалила в урочищі Маслів Став "Ординації Війська Запорозького реєстрового"

1674 - французький єзуїт Жак Маркетт заснував у південно-західній частині озера Мічиган місіонерський пост, що згодом став містом Чикаго

1735 - дім на Даунінг-стріт, 10 у Лондоні став офіційною резиденцією британського прем'єр-міністра

1808 - Наполеон скасував інквізицію в Іспанії

1875 - народився Райнер Марія Рільке, австрійський поет-екзистенціаліст

1892 - народився Франсіско Франко, іспанський військовий та державний діяч, генералісимус, правитель Іспанії у 1939-1975 рр., диктатор (каудильйо)

Диктатор Франко, живописний портрет

1918 - президент США Вудро Вільсон відплив до Європи для участі у Версальській мирній конференції. Це був перший випадок, коли найвища посадова особа Сполучених Штатів виїхала за межі Америки

1925 - у Харкові вийшов друком перший номер газети "Комсомолець України" (з 1943 р. - "Молодь України")

1938 - у Хусті відбувся І з'їзд "Карпатської Січі" - воєнізованої організації, створеної на Закарпатті членами ОУН

Рядовий "Карпатської Січі"

1939 - президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про розмежування областей між УРСР і БРСР, за яким Україна втратила Берестейщину.
Натомість у складі УРСР були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська та Рівненська області

1948 - Державний комітет Ради Міністрів СРСР з упровадження передової техніки в народне господарство зареєстрував винахід Ісаком Бруком та Баширом Рамєєвим цифрової електронної обчислювальної машини.
День народження радянської інформатики

Наступне дітище Рамєєва - мала лампова програмно-керована обчислювальна машина "Урал-1", що виконувала 100 операцій за секунду (випускалася з 1957 р.)

1958 - американці Боб Тімм і Джон Кук злетіли з аеродрому Лас-Вегаса на літаку "Сессна-172" й перебували в повітрі 64 дні (рекорд), дозаправляючись на льоту.
Приземлилися вони лише 7 лютого 1959 р.

1963 - у Чернігові запустили першу чергу камвольно-суконного комбінату, тоді - найбільшого в СРСР

1977 - президент ЦАР Жан-Бедель Бокасса коронував себе як імператора Центральноафриканської імперії Бокассу І

Поштова марка ЦАР з імператором-людожером

1979 - відкрита станція Київського метрополітену "Піонерська" (нині "Лісова")

1980 - через два місяці після смерті ударника Джона Бонема інші члени знаменитої рок-групи "Led Zeppelin" оголосили про припинення її існування

1987 - Рада міністрів СРСР ухвалила постанову "Про обмеження прописки кримських татар у ряді населених пунктів Кримської області та Краснодарського краю"

1989 - Генеральна асамблея ООН схвалила Міжнародну конвенцію про боротьбу з вербуванням, використанням, фінансуванням і навчанням найманців

1989 - у Москві керівники Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі та СРСР засудили введення їхніх військ до Чехословаччини в серпні 1968 р.

1992 - IV Всеукраїнський з'їзд Народного руху України перетворив НРУ на політичну партію, а головою обрав В'ячеслава Чорновола

Доти НРУ був громадською організацією із трьома співголовами - Іваном Драчем, В'ячеславом Чорноволом і Михайлом Горинем.
Фото Укрінформ

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.