10 грудня в історії

1520 - німецький реформатор Мартін Лютер публічно спалив у дворі Віттенберзького університету папську буллу про відлучення його від церкви

1637 - козацько-селянські війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від поляків біля істечка Боровиця

1699 - російський цар Петро I заснував андріївський прапор.
Тоді синій діагональний хрест, розміщений поверх трьох горизонтальних (білої, синьої і червоної) смуг, уперше з'явився як символ російського військового флоту.
У 1712 р. він набрав іншого вигляду - синій Андріївський хрест на білому тлі

Перший дизайн андріївського прапора

1768 - в Англії заснована Королівська академія мистецтв. Її першим президентом став Джошуа Рейнольдс

1799 - у Франції впроваджена метрична система

1815 - народилася Ада Лавлейз (Аугуста Ада Кінгз, графиня Лавлейс, леді Байрон); визначний англійський математик, дочка поета Байрона.
Уславилася як помічниця Чарльза Беббіджа, котрий створив прототип цифрової обчислювальної машини, а Ада - програму для неї. На честь жінки, визнаної першим в історії програмістом, названа мова програмування АДА

Ада Лавлейз - перший програміст в історії

1821 - народився Микола Некрасов, російський поет ("Кому на Русі жити добре")

1845 - шотландець Роберт Томпсон запатентував у Лондоні пневматичні шини

1877 - під час російсько-турецької війни капітуляцією 34-тисячної турецької армії завершилася облога болгарського міста Плевни (сучасна назва - Плевен), яка тривала майже п'ять місяців. Російсько-румунські війська взяли місто.
За час облоги турки встигли укріпити Стамбул і Адріанополь

Захоплення Грівіцького редуту під Плевною.
Картина Дмитрієва-Оренбургського, 1885

1883 - народився Андрій Вишинський, радянський юрист і дипломат.
Прокурор Верховного суду СРСР у 1923-1925 рр., генеральний прокурор СРСР із 1935 р. (провідник сталінських репресій), міністр закордонних справ у 1949-1953 рр.

1896 - помер Альфред Нобель, шведський хімік, інженер, винахідник (зокрема динаміту), громадський діяч, меценат. Засновник Нобелівської премії

1898 - посли США та Іспанії у Парижі підписали мирний договір, яким завершилася іспано-американська війна.
Іспанія була змушена передати США свої колоніальні володіння в басейні Карибського моря і Тихого океану - Пуерто-Ріко, Гуам та Філіппіни. Кубу, яка формально стала незалежною, теж окупували війська США

1901 - у Стокгольмі відбулося перше вручення Нобелівських премій.
Першими лауреатами стали фізик Вільгельм Конрад Рентген (Німеччина), хімік Якоб Хендрик Вант-Гофф (Голландія), мікробіолог Еміль Адольф Берінг (Німеччина), письменник Франсуа Арман Сюллі-Прюдом (Франція), а Нобелівську премію миру розділили двоє - швейцарець Анрі Жан Дюнан і француз Фредерік Пассі

Сцена першого вручення нобелівських премій. 1901 р.

1906 - Нобелівську премію миру отримав Теодор Рузвельт, президент США

1921 - у Радянській Росії приватним власникам повернули підприємства, на яких було зайнято не більше 10 робітників. Це було одним із кроків нової економічної політики (НЕПу)

1948 - Генеральна асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини.
Відтоді 10 грудня відзначається як День прав людини

1975 - Нобелівську премію миру, присуджену Андрію Сахарову, радянському фізику і громадському діячу, вручили його дружині Олені Боннер

1978 - Нобелівську премія миру отримали (спільно) прем'єр-міністр Ізраїлю Менахем Бегін і президент Єгипту Анвар Садат

1981 - американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалістів.
Пізніше недуга отримала назву "синдром набутого імунодефіциту" - СНІД

1983 - Нобелівську премію миру, присуджену лідерові "Солідарності" Леху Валенсі, вручили його дружині Дануті

1989 - пішов у відставку під тиском опозиції останній президент чоціалістичної Чехословаччини Густав Гусак (перед тим - генсек КПЧ).
Сформовано новий уряд із некомуністичною більшістю

1990 - початок мовлення першого в СРСР незалежного радіо - "Радіо Росії"

1993 - надійшов у продаж Doom - культова комп'ютерна гра від компанії id Software. Це перший, один із найвідоміших та найпопулярніших продуктів у жанрі "шутер від першої особи".
За деякими оцінками, цю гру купило не менше 150-160 мільйонів користувачів. Вона справила визначальний ідейний вплив на подальший розвиток жанру "комп'ютерної стрілялки"

Doom - перша серед популярних комп'ютерних "стрілялок"

1999 - Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією США)

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.