20 жовтня в історії

1469 - народився Нанак Дев, перший гуру сикхів, засновник сикхізму, що виник у Пенджабі, - релігійно-реформаторського руху, а потім і релігії

1587 - у битві біля Кутра (Жиронда, Франція) війська гугенотів Генріха Наваррського розбили армію Католицької ліги

1632 - народився Крістофер Рен, англійський архітектор, математик і астроном; cер.
Збудував 53 церкви в Лондоні, у тому числі знаменитий собор св. Павла

1677 - народився Станіслав Лещинський I, польський король у 1704-1711 рр. - як ставленик шведського монарха Карлом ХІІ, в 1733-1734 рр. - ставленик французів.
Обидва рази - вигнаний із країни

1774 - американський Континентальний конгрес наклав ембарго на торгівлю з Британією

1803 - Сенат США ратифікував купівлю штату Луїзіана

1818 - Велика Британія і США встановили кордон по 49-й паралелі між Канадою та Сполученими Штатами

1827 - у Наваринській бухті біля берегів Греції об'єднаний флот Росії, Англії та Франції знищив турецько-єгипетський флот Ібрагім-паші.
Ця перемога стала одним із важливих кроків на шляху Греції до незалежності

1854 - народився Артюр Рембо, французький поет, один з основоположників символізму

1865 - місцем перебування уряду Канади затверджена Оттава

1868 - у Києві створено перший в Україні приватний комерційний банк

1886 - народився Яків Водяний, український політичний, військовий і громадський діяч, драматург, підприємець.
Командир бойової дружини партії есерів, один з організаторів Вільного козацтва, смілянський полковник ВК (з жовтня 1917 р.), повстанський отаман Холодного Яру, діяч УНР на еміграції (в Західній Україні).
У 1911-1917 рр. був на еміграції в Японії та Австралії. В Україну повернувся після Лютневої революції 1917 р.
Арештований НКВС після окупації Західної України у 1939 р., засуджений до розстрілу

1916 - у Севастополі вибухнув пороховий погріб російського лінкора "Імператриця Марія", загинуло понад 220 осіб

1924 - в ефірі прозвучала перша в Україні радіопередача - трансляція радіоконцерту з Харкова.
Перші слова українського радіо почули 70 радіолюбителів. Дикторів тоді не було, тож, передачу відкрив технік, який за звичкою зв'язківця на початку тричі промовив у мікрофон "Алло", а потім ще тричі - "Говорить Харків". Саме з цього почалося радіомовлення в Україні

1927 - ІІ Всеукраїнський собор УАПЦ в Києві ухвалив усунути з посади митрополита Василя Липківського - під тиском влади, під загрозою арешту і заслання учасників собору

1929 - ЦК ВКП(б) проголосив суцільну колективізацію

1944 - перший бойовий виліт японських камікадзе

1945 - у Франції жінкам уперше надано виборче право

1947 - комісія з розслідування антиамериканської діяльності почала слухання про проникнення комуністів у Голлівуд

1959 - Степана Бандеру поховали на мюнхенському цвинтарі "Вальдфрідгоф".
За спогадами очевидців, на проміжку від центральної брами кладовища до ділянки № 43 вирувало людське море - провести в останню путь лідера ОУН прийшли тисячі людей. Багато хто чергував на цвинтарі від самого ранку, хоча похорон був призначений на 15.30.
За труною, накритою синьо-жовтим прапором, ішли священики, чолівка ОУН, у тому числі й представники "ворожої" ОУН Андрія Мельника, молодь із "Пласту", на який після розколу орієнтувалася організація "двійкарів", та бандерівського СУМу, міжнародні делегації, представники політичних, наукових, суспільно-громадських організацій і установ, найближчі друзі й родина, товариші.

Похорон Бандери зібрав тисячі людей.


Тисячі тих, хто, можливо, ніколи не бачив Провідника, але для кого "саме лише його ім'я було і прапором, і бойовою сурмою, і прикладом незламного борця за найвищі ідеали нації", як написав після похорону тижневик "Українська думка".
Чи не всі західнонімецькі газети в докладному звіті наголошували, що вшанувати пам'ять Бандери зібралися представники всіх українських політичних груп - "так, ніби між українцями на еміграції зовсім не було чвар"

1968 - колишня перша леді США Жаклін Кеннеді вийшла заміж за грецького олігарха Арістотеля Онассіса

1968 - на Олімпійських іграх у Мехіко перемогу в стрибках у висоту з результатом 2 м 24 см здобув американець Дік Фосбері, який подолав планку в оригінальний спосіб - спиною до неї.
Новий стиль швидко здобув популярність у всьому світі

1973 - королева Великої Британії Єлизавета II відкрила будівлю Сіднейської опери, одну з найкрасивіших будівель у світі

1982 - у Москві на стадіоні в Лужниках сталася трагедія наприкінці футбольного матчу на Кубок УЄФА між "Спартаком" і голландським "Гарлемом": у тисняві, за офіційними даними, загинуло 66 осіб, хоча очевидці вважають цю цифру заниженою.
Сам факт трагедії ретельно приховувався від громадськості

1995 - у Володимирському соборі в Києві почався триденний Помісний собор УПЦ Київського патріархату, який обрав патріаршого місцеблюстителя митрополита Філарета (Денисенка) Патріархом Київським і всієї Руси-України, предстоятелем УПЦ КП

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.