11 жовтня в історії

1521 - Папа Римський Лев X присвоїв королю Англії Генріху VII титул "Захисник віри" за королівський памфлет, спрямований проти Мартіна Лютера.
Згодом, коли король порвав із Ватиканом через шлюбні проблеми, інший Папа - Павло III - позбавив Генріха почесного титулу, але англійський парламент відновив звання

1672 - народився Пилип Орлик, гетьман України в 1710-1742 рр., прихильник і наступник Івана Мазепи, автор "Пакту й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького" 1710 р.
Інша ймовірна дата народження - 21 жовтня

Пилип Орлик

1737 - внаслідок землетрусу в Калькутті (Індія) загинуло близько 300 тисяч осіб

1783 - утворена Російська академія, завданням якої було складання російської граматики, словника, риторики й правил віршування.
Президентом академії призначена княгиня Катерина Дашкова

1852 - в Австралії відкрито перший університет (Сіднейський)

1881 - американець Девід Х'юстон зі штату Північна Дакота запатентував першу фотоплівку

1891 - у Стокгольмі відкрився перший у світі етнографічний музей під відкритим небом "Скансен"

1899 - почалася ІІ Англо-бурська війна.
Велика Британія упродовж двох із половиною років вела боротьбу проти бурських республік Південної Африки - Оранжевої вільної держави й Трансваалю - за найбільші у світі золоті копальні. 500 тисячам англійців протистояли тільки 88 тисяч бурів

1906 - народився Ігор Савченко, український радянський кінорежисер ("Вершники", "Богдан Хмельницький", "Тарас Шевченко").
Лауреат трьох Держпремій СРСР - 1942, 1949, 1952 рр.

1918 - у Франції відбувся перший політ радіокерований політ літака, що тривав одну годину; літак подолав відстань 100 км

1922 - ухвалена конституція Ірландії

1922 - декретом Раднаркому в радянській Росії введена нова грошова одиниця - червінець

Купюра номіналом 1 червінець

1922 - Лев Троцький на з'їзді комсомолу закликав молодь "гризти граніт науки" - ця фраза стала крилатою

1931 - в СРСР прийнято рішення про повну ліквідацію приватної торгівлі

1938 - центральна влада Чехословаччини затвердила автономний уряд Карпатської України на чолі з Андрієм Бродієм

1941 - у Мелітополі ліквідоване майже все єврейське населення, що залишилося в окупованому місті, - близько 2000 осіб

1944 - Тува увійшла до складу СРСР

1944 - війська 2-го Українського фронту штурмом оволоділи містами Клуж у Румунії та Сегед в Угорщині

1958 - на космодромі Байконур відбулася спроба пуску автоматичної міжпланетної станції "Е-1-2" в бік Місяця. Ракета-носій  "Восток-Л " 8К72 зазнала аварії невдовзі після старту й вибухнула

1961 - на Семипалатинському полігоні в СРСР проведено перший підземний ядерний вибух (доти були надземні)

1962 - відкрився ІІ Ватиканський собор, який скасував обов'язкову латинську мову на католицьких богослужіннях

1973 - Війна судного дня: ізраїльські війська вторглися на територію Сирії

1984 - у відкритий космос вийшла перша американська жінка-астронавт - Кетрін Салліван (політ STS-41G на космічному кораблі "Челленджер")

1991 - пожежа на другому енергоблоці ЧАЕС.
У результаті аварії було пошкоджено турбогенератор №4, вигоріло 180 тонн турбінного мастила і 500 куб. м водню, сталося обвалення 2448 кв. м покрівлі машзалу (із 20 502 кв. м). Відбувся викид радіоактивних аерозолів. Реактор залишався в підконтрольному стані.
Після аварії енергоблок №2 було зупинено

1991 - Верховна Рада ухвалила Концепцію оборони та будівництва Збройних сил України і створила Раду оборони України

1990 - після виконання програми науково-технічних досліджень та експериментів на борту орбітального комплексу "Салют-6"-"Союз" космонавти Леонід Попов і Валерій Рюмін повернулися на Землю, успішно завершивши найтриваліший в історії космонавтики на той час політ у космічному просторі - 185 діб

2008 - повернувшись на ринг після майже 4-річної відсутності, Віталій Кличко в Берліні переміг нігерійця Семюеля Пітера й повернув собі пояс чемпіона WBC. Результат бою - технічний нокаут після восьмого раунду.
Таким чином, брати Клички зібрали три чемпіонські пояси з чотирьох найпрестижніших

2011 - суддя Печерського районного суду Києва Родіон Кірєєв виніс вирок у "газовій" справі Юлії Тимошенко - сім років позбавлення волі, сплата мільярдного збитку за невигідний контракт із Росією плюс три роки без можливості обіймати керівні посади після звільнення

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.