17 вересня в історії

1598 - голландські моряки відкрили Маврикій

1631 - війська Католицької ліги розбили протестантів біля Лейпцига

1678 - за Нівегенським договором Франція та Іспанія повернули одна одній раніше завойовані території

1743 - народився Марі Жан де Кондорсе, французький математик, філософ-просвітитель, соціолог, політичний діяч, маркіз.
Член Французької академії, її секретар, член Законодавчих зборів з 1791 р.

1787 - Конституційний конвент у Філадельфії ухвалив нову Конституцію США.
З союзу окремих незалежних штатів США перетворилися на федеративну державу. Главою держави і головнокомандувачем збройних сил став президент, термін правління якого становив чотири роки. Законодавча влада належить Конгресу, який складається з Сенату і Палати представників. Судова влада лежить у компетенції Верховного суду

1809 - укладено Фрідріхсгамський мирний договір, який завершив російську-шведську війну і закріпив за Росією Фінляндію (на правах автономного князівства)

1819 - народився Мартінус Преторіус, перший президент Південно-Африканської Республіки (бурської республіки Трансвааль)

1832 - народився Сергій Боткін, російський терапевт, основоположник наукової медицини в Росії

1854 - народився Девід Б'юїк, американський автоінженер і промисловець

1857 - народився Костянтин Ціолковський, російський учений-самоук, основоположник космонавтики

Костянтин Ціолковський

1864 - народився Михайло Коцюбинський, український письменник, реформатор української літератури в напрямі модерністської європейської прози

Михайло Коцюбинський

1871 - у Лондоні почалася конференція делегатів І Інтернаціоналу, на якій було прийнято рішення про нагальність створення самостійної політичної партії пролетаріату

1895 - народився Олександр Василевський, радянський воєначальник, маршал, начальник Генштабу СРСР у роки ІІ Світової війни

1908 - перша жертва в історії авіації.
Двомісний біплан, сконструйований братами Райт на замовлення армії, упав з висоти 50 м під час першого випробувального польоту (в ньому зламався пропелер). Орвілл Райт, який керував апаратом, зазнав травм, а пасажир - лейтенант Томас Селфрідж - загинув

1917 - більшовицький лідер Артем (Сергєєв) заявив у Харкові про розрив із тимчасовим урядом Росії та створення на Донбасі власної влади

1917 - І Світова війна: німецькі війська зайняли Ригу

1918 - в Іспанії створено футбольний клуб "Валенсія"

1919 - відозва головного отамана армії УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом головних підвалин програми уряду УНР: самостійність Української Народної Республіки, передача землі без викупу селянам, 8-годинний робочий день, загальне, рівне, таємне, безпосереднє і пропорційне обрання Великої державної ради - парламенту з установчими функціями.
Ця політична лінія була підтримана цього ж дня нарадою представників українських політичних партій, громадських організацій та членів комісій Трудового конгресу, яка ухвалила рішення про скликання передпарламенту

1919 - Житомир захопили частини Червоної армії

1920 - декретом Раднаркому РРФСР створено систему робітничих факультетів (робітфаки)

1920 - у Борщів, Гусятин, Теребовля, Чортків вступили частини Дієвої армії УНР

1922 - у Берліні відбувся перший у світі публічний показ звукового фільму ("Der Brandstifter" - "Палій")

1935 - перший політ німецького пікіруючого бомбардувальника "Юнкерс Ju.87"

1939 - ІІ Світова війна: радянські війська перейшли кордон із Польщею й практично без бою захопили її східні області (зокрема Галичину, Волинь, Західне Поділля), які відходили до СРСР згідно з пактом Молотова-Ріббентропа.
О 3.15 ранку в Москві вручено ноту радянського уряду послу Польщі Вацлаву Гжибовському. У документі наголошувалося на "фактичному припиненні існування Польської держави й польського уряду та припиненні внаслідок цього дій договорів, укладених між СРСР і Польщею", робилися спроби обґрунтувати доцільність введення радянських військ на польську територію. "Польща, - ішлося в документі, - перетворилася на зручне поле для всяких випадковостей і несподіванок, які можуть створити загрозу для СРСР". Польський посол відмовився прийняти ноту, вказавши, що "це було б несумісним із гідністю польського уряду".
О 5.00 ранку два великих угруповання радянських військ (сім армій, одна кінно-механізована група, 617 588 чоловік, 4954 гармат і мінометів, 4733 танків, 3298 літаків) перетнули польський кордон, склавши Український і Білоруський фронти. Українському фронту протистояли полки "Сарни", "Здолбунів", "Чортків" Корпусу охорони пограниччя - загалом лише 12 тис. бійців; опір тривав не більше двох годин. Для прикладу: при взятті Тернополя загинуло троє й поранено 37 радянських бійців; у полон потрапили 600 польських вояків.

Радянський пропагандистський плакат


Голова Раднаркому СРСР В'ячеслав Молотов виступив із промовою по радіо, повідомивши про виданий радянським військам наказ - перейти кордон Західної України і "взяти під свій захист життя і майно населення Західної Украни та Західної Білорусії".
У захоплений Підволочиськ прибув член Військової ради Українського фронту Микита Хрущов. Преса повідомляла про радісну зустріч червоних військ та радянських урядовців місцевим населенням.
Оприлюднено листівку-звернення "До робітників і селян Західної України": "Ми йдемо до вас, наших братів, щоб допомогти вам звільнитися від гніту польських панів"

1941 - до штабу Південно-Західного фронту надійшов наказ ДКО СРСР залишити Київ

1943 - радянські війська зайняли районні центри Васильківка та Павлоград Дніпропетровської області, Ногайськ, Чернігівка, Бердянськ, Осипенко та Пологи Запорізької області, Комишня, Пирятин та Чорнухи Полтавської області, Кегичівка та Сахновщина Харківської області, Варва, Іваниця та Срібне Чернігівської області.
На території Росії звільнено Брянськ

1944 - у Київському державному університеті ім. Т. Шевченка засновано факультет міжнародних відносин

1954 - на острові Нова Земля створено радянський ядерний полігон

1976 - Аерокосмічне агентство США (НАСА) представило громадськості перший космічний корабель багаторазового використання "Enterprise"

1978 - переговори між єгипетським президентом Анваром Садатом та ізраїльським прем'єр-міністром Менахемом Бегіном, що тривали з 6 вересня в Кемп-Девіді - заміській резиденції президента США Джиммі Картера, завершилися підписанням мирного договору.
Ізраїль зобов'язався піти з Синайського півострова, дві країни також домовилися про режим плавання в Суецькому каналі та встановлення дипломатичних відносин. Питання інших окупованих арабських територій залишилося за рамками переговорів, що викликало різку критику єгипетського президента в арабських країнах

1988 - у Сеулі відбулося відкриття XXIV Олімпійських ігор

1989 - у Львові люди зі свічками в руках створили живий ланцюг, вшановуючи пам'ять жертв сталінщини, що загинули 50 років тому під час прилучення західних земель України до СРСР.
Відправлено молебень за жертвами радянської окупації Західної України. Відбулася маніфестація з вимогою легалізації Української греко-католицької церкви.
На вулиці вийшли загалом майже 200 тис. осіб

1989 - у Чернівцях відкрився перший фестиваль сучасної української пісні "Червона рута" (до 24 вересня) - поворотний захід у розвитку як української музики, так і національної свідомості


Вікторія Врадій - Сестричка Віка - перемогла в категорії "рок-музика" з піснею "Ганьба"

1994 - у Львові почався дводенний Всесвітній конгрес українців Холмщини і Підляшшя.

Більше 97% виборців підтримали "курс на незалежність ПМР і подальше вільне приєднання Придністров'я до Російської Федерації"; майже 95% виступили проти входження ПМР до складу Республіки Молдова

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.