18 липня в історії

64 - у Римі спалахнула пожежа, яка знищила 10 із 14 районів міста. Згорів навіть імператорський палац, жертвами вогню стали сотні городян.
У підпалі звинуватили імператора Нерона, який декламував вірші під час пожежі. Нерон у свою чергу звинуватив християн і влаштував на них гоніння

1635 - народився Роберт Гук, англійський фізик, хімік, математик, астроном, біолог, винахідник і архітектор.
Відкрив закон пружності для твердих тіл (закон Гука), разом із Гюйгенсом встановив постійні точки термометра - точку танення льоду й точку кипіння води, винайшов барометр, анемометр, мікроскоп тощо Вивчаючи з мікроскопом рослини, дійшов до відкриття клітинної будови організмів та запровадив термін "клітина"

1708 - в облозі в Черкаську застрелився ватажок селянського повстання на Дону Кіндрат Булавін

1792 - російсько-польська війна: перемога польської дивізії під проводом генерала Тадеуша Костюшка (6 тисяч багнетів) над 30-тисячним корпусом росіян на чолі з генералом Каховським під Дубенкою

1811 - народився Вільям Теккерей, англійський письменник.
Сьогодні - 200-річчя від його народження

Теккерей, автор "Ярмарку суєти"

1837 - народився Васил Левський (Іванов), болгарський революційний демократ, ідеолог, стратег і теоретик національно-визвольного руху в Болгарії.
Проголошений національним героєм за великий внесок у визволення Болгарії від турецького панування. Страчений турками

1863 - до Київського цензурного комітету міністр внутрішніх справ Російської імперії Петро Валуєв надіслав таємний циркуляр, відомий як Валуєвський указ

1870 - І Ватиканський собор майже одностайно ухвалив Першу догматичну конституцію "Про церкву Христову"

1878 - шведський полярний дослідник Адольф Норденшельд першим пройшов північним шляхом з Атлантичного океану в Тихий

1883 - народився Лев Каменєв (Розенфельд), радянський політичний і державний діяч, революціонер.
Був членом президії ВЦВК, політбюро ЦК РКП (б), головою Мосради, заступником голови Раднаркому РРФСР та СРСР, заступником голови Ради праці та оборони, наркомом зовнішньої і внутрішньої торгівлі СРСР.
Знятий із посад і виключений з партії у 1927 р. Був засуджений до вищої міри покарання у справі "антирадянського об'єднаного троцькістсько-зінов'євського центру"

1885 - український винахідник Микола Бенардос подав заявку на привілей на винайдений ним спосіб електричного дугового зварювання - "електpогефест"

1887 - народився Відкун Квіслінг, норвезький прем'єр-міністр у 1942-1945 рр., лідер місцевих фашистів

1909 - народився Андрій Громико, радянський політичний і державний діяч, багаторічний міністр закордонних справ СРСР (1957-1985).
Голова президії Верховної Ради СРСР у 1985-1988 рр.

Андрій Громико на обкладинці журналу "Тайм" 1984 р.

1918 - народився Нельсон Мандела, південноафриканський політик і громадський діяч.
Борець проти апартеїду (провів 28 років у тюрмах).
Президент ПАР після ліквідації апартеїду в 1994-1999 рр., лауреат Нобелівської премії миру 1993 р.

1919 - у Кам'янці-Подільському уряд УНР ухвалив рішення про асигнування 70 млн. гривень на утримання Української галицької армії.
Цього ж дня до урядового центру УНР прибули на переговори члени Головного повстанського штабу України - Ю. Мазуренко, З. Малолітко, А. Пісоцький, Сердюк, Я. Діяченко, О. Щадилов та ін. Їх супроводжував озброєний загін чисельністю близько 200 вояків

1921 - народився Джон Гленн, перший американський астронавт, який здійснив орбітальний космічний політ (на кораблі "Меркурій" 20 лютого 1962 р.), льотчик-випробувач і винищувач, сенатор від штату Огайо.
У жовтні-листопаді 1998 р. здійснив політ на шатлі "Дискавері", ставши найбільш віковим підкорювачем космосу.
Сьогодні - 90 років від його народження

Гленн - американський Гагарін

1925 - перша публікація праці "Mein Kampf" Адольфа Гітлера

1936 - фраза "Над всієї Іспанією безхмарне небо", що прозвучала по іспанському радіо, стала сигналом до виступу заколотників на чолі з генералом Франсіско Франко.
Почалася громадянська війна, яка тривала три роки.
В іспанському Марокко цього дня так само почалося повстання військових проти Другої іспанської республіки.
Сьогодні - 75-річчя цієї події

1936 - стартував розіграш першого Кубка СРСР з футболу.
Сьогодні - 75-річчя цієї події

1936 - народився Юрій Іллєнко, український і радянський кінооператор, сценарист та режисер.
Сьогодні - 75 років від його народження

Юрій Іллєнко

1937 - старт безпосадочного перельоту Москва-Америка екіпажу радянських льотчиків Чкалова, Байдукова та Белякова на літаку АНТ-25 (успішно закінчився 20 липня)

1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Тиврів, Ямпіль Вінницької області; Теребовля Тернопільської області

1942 - німецький льотчик Фріц Вендель піднявся в повітря на прототипі першого реактивного винищувача "Мессершміт-262"

1942 - по дну Ладозького озера проклали трубопровід для подачі палива в блокадний Ленінград

1943 - у Львові відбулася маніфестація з нагоди від'їзду перших добровольців дивізії СС "Галичина" на військовий перевишкіл

1943 - єдиний у ІІ Світовій війні бій дирижабля з підводним човном.
Біля берегів Флориди американський дирижабль K-74 атакував німецьку субмарину U-134. Дирижабль був збитий і впав у море, один член екіпажу (з десяти) потонув

1944 - війська 1-го Українського фронту перейшли в наступ і просунулися в глибину на 50 км, розширивши прорив по фронту до 200 км.
Радянські війська оволоділи районними центрами Волинської обл. Порицьк, Горохів, Локачі, райцентрами Львівської обл. Радехів, Броди, Золочів, Буськ, Кам'янка, зайняли понад 600 інших населених пунктів.
Німецький 13-й корпус потрапив в оточення. Українська дивізія "Галичина" ("14-а гренадерська дивізія СС (галицька N1)") була кинута на різні відтинки для ліквідації небезпечного становища. Жорстокі бої дивізійників із радянською армією триватимуть до 22 липня

1947 - король Великої Британії Георг VI підписав акт про надання незалежності Індії

1954 - запроваджено сумісне (дівчата й хлопці) навчання у школах СРСР

1955 - у Парижі почалася перша конференція парламентаріїв країн-членів НАТО (з 1966 р. - Північноатлантична асамблея)

1955 - ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли рішення про надання Північному В'єтнаму безоплатної допомоги в сумі 400 млн. рублів

1968 - Роберт Нойс і Гордон Мур у США заснували компанію "Intel"

1968 - лідер чеських комуністів Александер Дубчек висунув гасло "Соціалізм із людським обличчям"

1972 - президент Єгипту Анвар Садат зажадав від Радянського Союзу вивести з країни 20 тисяч військових радників, звинувативши СРСР у зриві поставок обіцяної зброї

1974 - у польському місті Константинов зведено найвищу у світі споруду - щоглу Варшавського радіо заввишки 646,38 м (конструкція Яна Поляка вагою 550 тонн впала у серпні 1991 р. під час ремонтних робіт)

1980 - запуск першого індійського супутника (з космодрому Шріхарікота)

1990 - Верховної Ради УРСР розглянула заяву депутата Володимира Івашка про його відставку з посади голови Верховної Ради УРСР (від 9 липня) і задовольнила її

1995 - спроба поховати тіло Патріарха Київського та всієї Руси-України (УПЦ КП) Володимира (Романюка) у київському Софійському соборі наштовхнулася на опір з боку духівництва УПЦ МП та силові дії загонів спеціального призначення МВС України.
Відбулося криваве побиття учасників багатотисячної похоронної процесії із застосуванням сльозогінного газу. Активісти УНА-УНСО, які були на передньому краю маніфестантів, викопали могилу в асфальті й поховали Патріарха біля брами св. Софії

Один з епізодів "кривавого похорону", або ж "софійського побоїща"

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.