3 лютого в історії

1456 - новгородське ополчення зазнало під Русою поразки від військ московського великого князя Василя II

1690 - на території колонії Массачусетс випущена перша у США паперова купюра

1795 - народився Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський генерал, один із лідерів війни за незалежність іспанських колоній у Південній Америці в 1810-1826 рр., згодом - президент Болівії

1809 - народився Фелікс Мендельсон, німецький композитор

1815 - у Швейцарії почав функціонувати перший у світі промисловий сироварний завод

1830 - Велика Британія, Росія і Франція підписали протокол Лондонської конференції про створення Грецького королівства

1851 - французький фізик Жан Фуко представив Паризькій академії наук письмове повідомлення, у якому докладно описав проведений місяцем раніше експеримент із маятником, що вільно розгойдувався, встановивши закон відхилення площини його хитання.
Тим самим Фуко експериментально довів обертання Землі навколо осі

Модель маятника Фуко

1859 - народився Гуго Юнкерс, німецький авіаконструктор і промисловець, творець бойових літаків для ІІ Світової війни

1862 - народився Сава Морозов, російський промисловець і меценат

1864 - народився Володимир Самійленко, український поет, драматург і перекладач

1867 - Муцухіто став імператором Японії (імператор Мейдзі)

1918 - вийшов декрет ВЦВК Росії про анулювання всіх державних внутрішніх і зовнішніх позик царського і Тимчасового урядів (на загальну суму 60 мільярдів рублів)

1920 - червоні війська взяли Миколаїв і Херсон

1921 - у Тарнові (Польща) почала роботу "Рада республіки" - тимчасовий український уряд у вигнанні

1921 - німецькі нацисти провели перший масовий мітинг у Мюнхені

1926 - у Чехословаччині чеська мова стала офіційною мовою країни

1930 - в Індії вперше членом місцевої ради став представник касти недоторканних

1932 - відділ нацменшин Сибірського крайвиконкому ухвалив рішення про переведення на українську мову низового апарату Павлоградського, Полтавського, Славгородського, Ординського, Ключевського, Карасуського, Знаменського і Черлацького районів (Омська область Росії)

1938 - "Відтепер я беру на себе безпосередньо і особисто командування всіма збройними силами", - такий наказ підписав цього дня Адольф Гітлер.
Власному призначенню передувало повне усунення опозиції в армії. 40 вищих генералів та офіцерів були зняті або переміщені зі своїх постів

1940 - над Англією збито перший фашистський літак

1940 - у Вінніпезі створений Комітет українців Канади

1944 - у ході Другої світової війни війська США захопили Маршаллові острови

1958 - Бельгія, Нідерланди та Люксембург підписали договір про економічне співробітництво - створення Економічного союзу Бенілюкс

1966 - радянська автоматична міжпланетна станція "Луна-9", запущена 31 січня, вперше у світі здійснила посадку на поверхню Місяця у районі Океану бур і передала першу місячну фотопанораму

"Луна-9"

1969 - на Палестинському національному конгресі в Каїрі Ясира Арафата - засновника й голову воєнізованої організації "Фатах" - обрали лідером Організації визволення Палестини замість Ахмеда Шукейрі.
Через два роки Арафат стане головнокомандувачем сил Палестинської революції

1972 - початок XI зимових Олімпійських ігор в японському Саппоро.
Участь у них брали 35 країн, а перемогли спортсмени СРСР - 16 медалей (8-5-3). У команди НДР - 14 (4-3-7)

1987 - за обвинуваченням в отриманні хабарів арештований зять Леоніда Брежнєва - перший заступник міністра внутрішніх справ СРСР Юрій Чурбанов

1989 - у Парагваї внаслідок військового перевороту скинутий генерал Стресснер, який правив як диктатор 35 років.
Нова військова влада проголосила демократичний шлях розвитку країни

1991 - найбільша на Заході Комуністична партія Італії змінила свою назву на Демократичну партію лівих сил

1991 - американський лінкор "Міссурі" завдав бомбового удару по іракських військах (останнє бойове застосування лінкорів)

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Туреччиною.
Виконком Організації визволення Палестини визнав незалежність України

1993 - США припинили економічне ембарго Демократичної Республіки В'єтнам

1994 - Сергій Крикальов став першим російським космонавтом, який вирушив на орбіту у складі екіпажу американського космічного човника "Дискавері"

1994 - Борис Єльцин та Едуард Шеварднадзе підписали договір про дружбу та військове співробітництво між Росією і Грузією

1994 - Верховна Рада України ратифікувала в повному обсязі Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНВ-1)

2005 - через отруєння чадним газом із несправного обігрівача загинув Зураб Жванія, грузинський політик і громадський діяч, після "революції троянд" - прем'єр-міністр Грузії

2009 - Міжнародний суд у Гаазі виніс вердикт щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу в Північно-Західному Чорномор'ї.
Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна (а не скелею, як казали румуни). Однак гаазька Феміда у своєму ювілейному, сотому, вердикті залишила Українській державі тільки 12 миль територіального моря навколо Зміїного - як навколо скелі.
Румунія відтак отримала 79% того шельфу, який вимагала, а Україна - 21%. Суперечка між двома країнами точилася півтора десятка років і впиралася у запаси нафти й газу, присутні на шельфі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.