28 лютого в історії

1066 - в Англії відкрилося Вестмінстерське абатство (одна з дат)

1533 - народився Мішель Монтень, французький богослов, філософ, есеїст-мораліст, громадський діяч

1654 - польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликав запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій

1683 - народився Рене Реомюр, французький натураліст, винахідник спиртового термометра та температурної шкали, названої його ім'ям

1693 - народилася Анна Іоанівна, російська імператриця (з 1730) з династії Романових, племінниця Петра I

1732 - у Петербурзі відкрився Кадетський корпус - перший у Росії військовий (сухопутний) навчальний заклад

1825 - укладено конвенцію про розмежування володінь Росії й Англії в Північній Америці

1832 - українська полячка Евеліна Ганська вперше написала листа Оноре де Бальзаку

1835 - перше видання карело-фінського епосу "Калевала"

1849 - до Сан-Франциско із Нью-Йорка на пароплаві "Каліфорнія" прибули перші золотошукачі

1854 - у м. Ріпон (Вісконсін) заснована Республіканська партія США

Прізвисько республіканців - Grand Old Party (GOP),
а емблема - слон

1889 - народився Павло Шандрук, український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, дійсний член НТШ.
Від квітня 1920 р. - командир бригади Третьої Залізної Дивізії. Надалі - на еміграції. Був на польській службі, 1938 р. закінчив польську академію генерального штабу; у польсько-німецькій війні 1939 р. - командир польської бригади.

Генерал Павло Шандрук


Наприкінці 1944 р. за згодою всіх українських угруповань в еміграції очолив Український національний комітет в Німеччині, призначений його президією (із 1945 р.) командувачем Української національної армії, до складу якої увійшла дивізія "Галичина" (як 1-ша Українська дивізія).
Після війни був у полоні, був звільнений за клопотанням генерала Владислава Андерса, якого знав його ще з воєнних дій 1939 р. Із 1949 - у США.
1965 р. став кавалером найвищої військової нагороди Польщі - ордену Virtuti Militari за героїзм 1939 р.

1904 - засновано португальський футбольний клуб "Бенфіка"

1921 - у Кронштадті почалося збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури та відновлення основних демократичних свобод

1922 - Велика Британія визнала незалежність Єгипту. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад I

1933 - після провокаційного підпалу рейхстагу, що відбувся в Берліні напередодні, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким скасовувалися всі основні громадянські свободи.
На знак протесту проти нацизму країну залишив драматург Бертольд Брехт

1935 - у лабораторії фірми DuPont отримали "матеріал майбутнього" - нейлон-66.
Назва "nylon" утворена від двох міст - Нью-Йорка й Лондона

1940 - радянський льотчик-випробувач Володимир Федоров здійснив перший у світі політ на ракетопланері з рідинно-реактивним двигуном

1955 - урочисте відкриття трансконтинентальної залізниці Ханой-Пекін-Москва-Берлін

1986 - у центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації "Незалежна комісія з питань роззброєнь".
Убивця утік із місця злочину, його так і не знайшли

1986 - США видали Ізраїлю Джона (Івана) Дем'янюка, уродженця України. Його обвинувачували в тому, що під час війни він служив наглядачем у таборі смерті Треблінка, де за свою жорстокість був прозваний Іваном Грозним.
Через два роки Дем'янюк був засуджений до смертної кари, але ще через п'ять років Верховний Суд Ізраїлю виправдав його. У 2009 р. Штати знову видали Дем'янюка для суду, тепер у Німеччину

1988 - у Сумгаїті (Азербайджан) вчинено погром вірменського населення, в результаті якого, за неофіційними даними, загинуло кілька десятків людей

2006 - помер Олександр Шалімов, визначний радянський і український хірург російського походження, один із засновників української хірургічної школи

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.