25 лютого в історії

1573 - Іван Федоров (Федорович) заснував друкарню у Львові й почав друкувати "Апостол" - першу друковану книгу в Україні (одна з імовірних дат)

1707 - народився Карло Гольдоні, італійський драматург, реформатор італійської комедії ("Слуга двох панів")

1778 - народився Хосе Сан-Мартін, аргентинський генерал, керівник війни за незалежність іспанських колоній у Південній Америці. Національний герой Аргентини.
Очолював перший уряд Перу

1791 - президент Джордж Вашингтон підписав указ про створення першого банку в США

1807 - у Росії маніфестом царя Олександра І засновано відзнаку військового ордена святого Георгія (згодом - Георгіївський хрест) - найвищу винагороду для солдатів та унтер-офіцерів

Солдатські Георгіївські хрести чотирьох ступенів

1836 - американець Семюел Кольт отримав перший патент на шестизарядний револьвер 45-го калібру

1841 - народився П'єр Огюст Ренуар, французький художник

1850 - народився Володимир Барвінський, український громадський діяч, історик, соціолог, письменник, літературний критик, публіцист і перекладач.
Один зі співзасновників товариств "Просвіта" і "Рідна школа", засновник і перший редактор газети "Діло"

1856 - відкрився Паризький конгрес, у якому брали участь Росія, з одного боку, і союзники по Кримській війні - Османська імперія, Франція, Британія, Австрія, Сардинія, а також Пруссія.
30 березня буде підписано мирний договір

1871 - народилася Леся Українка (Лариса Косач-Квітка), визначна українська письменниця, поетка, драматург, публіцистка й фольклористка, громадська діячка

Леся, молоді роки

1887 - народився Лесь Курбас, український актор, режисер, реформатор українського театру, засновник Молодого театру й "Березолю"

Лесь Курбас

1905 - народився Павло Вірський, український хореограф, балетмейстер, організатор Національного ансамблю танцю України

1914 - народився Євген Березняк, український педагог і військовий, генерал-майор (2005).
Прототип "майора Вихора" (у 1944-1945 рр. - керівник групи військових розвідників "Голос", які врятували Краків від знищення)

1918 - 12 лютого за ст. ст. Мала Рада на засіданнів Коростені ухвалила закони про запровадження в Українській Народній Республіці нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу.
Відтак замість 16 лютого настане 1 березня

1921 - у Тбілісі Червона армія разом із грузинськими повстанцями скинула меншовицький уряд; утворено Грузинську РСР

1925 - встановлено дипломатичні відносини між СРСР та Японією

1932 - Адольфа Гітлера, який вирішив балотуватися в рейхспрезиденти Німеччини, призначили на посаду аташе при представництві Брауншвейга в Берліні.
Це не накладало на Гітлера жодних посадових обов'язків, але автоматично надавало німецьке громадянство і дозволяло брати участь у виборах

1940 - відбулася перша телетрансляція хокейного матчу - між "Нью-Йорк рейнджерс" і "Монреаль канадіенз". Нью-йорківці виграли 6:2

1946 - Червона армія перейменована в Радянську

1947 - де-юре припинила існування держава Пруссія

1948 - Комуністична партія Чехословаччини взяла на себе керування урядом країни

1956 - на закритому засіданні XX з'їзду КПРС Микита Хрущов виступив із доповіддю про викриття культу особи Сталіна.
У виступі також ішлося про масовий терор і злочини другої половини 1930-х - початку 1950-х років, провина за які покладалася на Сталіна, а також проблему реабілітації партійних і військових діячів, репресованих за Сталіна.
Доповідь стала початком т. зв. "хрущовської відлиги"

1957 - засновано Державне видавництво дитячої літератури УРСР (надалі - "Веселка")

1964 - американський боксер Кассіус Клей (надалі відомий як Мохаммед Алі) вперше став чемпіоном світу в суперважкій вазі (за версією WBA), перемігши в Маямі-Біч Санні Лістона технічним нокаутом у 7-му раунді

1969 - гурт "Бітлз" почав запис свого останнього альбому Abbey Road

1977 - пожежа в московському готелі "Росія".
У гасінні брали участь 1400 пожежників на 143 машинах. Загинули 42 особи (в т. ч. 13 пожежників)

Пожежа спалахнула о пів на десяту вечора на верхніх поверхах північного корпусу готелю

1986 - на Філіппінах скинули диктатора-президента Фернандо Маркоса, який правив країною понад 20 років. Маркос утік із країни.
Уперше президентом стала жінка, Корасон Акіно

1986 - у Москві почався XXVII з'їзд Комуністичної партії Радянського Союзу - перший з'їзд після смертей Брежнєва, Андропова та Черненка; передостанній з'їзд в історії КПРС.
Було затверджено Основні напрями економічного і соціального розвитку СРСР на 1986-1990 рр. та на перспективу до 2000 р. У доповіді генерального секретаря ЦК партії Михайла Горбачова констатувалося, що "в житті суспільства почали проступати застійні явища" як в економічній, так і в соціальній сферах

1990 - у Москві (200 тисяч учасників), Києві та інших містах СРСР пройшли мітинги з вимогами економічних і політичних реформ

1991 - позачергове засідання політичного консультативного комітету Варшавського договору. Ухвалено рішення про скасування військових органів блоку

1992 - найбільша і найжорстокіша бійня Карабахської війни: масове вбивство мешканців азербайджанського міста Ходжали бойовиками вірменських збройних формувань. Принаймні 613 загиблих

2004 - президент Росії Володимир Путін відправив у відставку уряд Михайла Касьянова

2010 - інавгурація четвертого президента України - Віктора Януковича.

Перед прийняттям присяги Янукович помолився в Лаврі, де провів урочистий молебень патріарх Московський Кирил.
Із такої нагоди в Україну пустили російського депутата Костянтина Затуліна, доти - персону нон грата.
Своїми першими указами новий глава держави перейменував секретаріат в адміністрацію президента (АП очолив Сергій Льовочкін) та урізав собі зарплату на 50%

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.