24 лютого в історії

1463 - народився Джованні Піко Делла Мірандола, італійський гуманіст і філософ

1525 - у битві при Павії іспанці розбили армію короля Франції Франциска I, який змушений був відмовитися від зазіхань на Італію

1582 - Папа Римський Григорій XIII видав буллу "Inter gravissimas" ("Серед найважливіших") - про наступну реформу календаря

1744 - народився Федір Ушаков, російський флотоводець

1807 - Папа Римський Пій VII підписав буллу In universalis Ecclesiae regimine, якою відновлено Галицьку митрополію, затверджено першого митрополита Антонія Ангеловича та визнано його права, рівні правам київських митрополитів

1815 - захоплений натовп на острові Ельба доніс Наполеона на руках до вітрильника "Кароліна", аби монарх повернувся у Францію.
Про втечу ув'язненого імператора на острові знали всі, крім полковника Кемпбелла, відповідального за його утримання на засланні, - полковник був зайнятий із прекрасною графинею Мімачі

1848 - третій день Лютневої революції у Франції: після вуличних демонстрацій і робітничого повстання повалено монархію. "Король-громадянин" Луї-Филіпп I підписав зречення на користь свого внука, графа Паризького, але було вже пізно.  Утворено тимчасовий уряд. Республіка буде проголошена наступного дня

1887 - уперше встановлено телефонний зв'язок між містами - Парижем і Брюсселем

1899 - народився Михайло Громов, радянський льотчик, учасник рекордних перельотів, Герой Радянського Союзу №8

1912 - уперше використана авіація для розвідки ворожих позицій (італійцями у війні з турками в Африці)

1917 - народилася Тетяна Яблонська, українська художниця

1918 - у Таллінні проголошена Естонська демократична республіка

1919 - народився Петро Федун (псевдо - Полтава), український вояк і публіцист.
Із 1946 р. - керівник головного осередку пропаганди й інформації при проводі ОУН, керівник бюро інформації УГВР, ідеолог УПА, із 1950 р. - заступник головного командира УПА та генсека УГВР.
Організатор української пропаганди на окупованих більшовиками й німцями територіях; автор праці "Хто такі бандерівці та за що вони борються" (1950).
Загинув у бою

Петро Федун

1919 - уряди України і Польщі підписали угоду про перемир'я

1920 - перший виступ у Мюнхені активістів Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії. Дата утворення НСДАП

1938 - в Арлінгтоні з'явився в продажу перший виріб із нейлону - зубна щітка

1942 - почало мовлення радіо "Голос Америки" (німецькою мовою)

1945 - єгипетський прем'єр Махер Ахмед-паша убитий у парламенті

1946 - Хуан Перон обраний президентом Аргентини

1970 - у США засновано Національне громадське радіо

1973 - в СРСР уперше вийшла в ефір науково-популярна телепрограма "Очевидне - неймовірне" з ведучим Сергієм Капіцею

1982 - у Лондоні відбулася перша церемонія нагородження лауреатів Британської звукозаписувальної промисловості (нині - The Brit Awards)

1989 - іранський аятолла Хомейні оголосив винагороду $3 млн. тому, хто вб'є автора "Сатанинських віршів" Салмана Рушді

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!