4 січня в історії

1493 - Христофор Колумб почав шлях з Америки в Європу під час свого першого плавання.
Із трьох кораблів у його розпорядженні залишився найменший - "Нінья"

1643 - народився Ісак Ньютон, визначний англійський фізик, математик і астроном

Ісак Ньютон

1717 - у Гаазі Франція, Англія та Голландія уклали союз проти Іспанії

1785 - народився Якоб Грімм, німецький філолог, один із братів, відомих обробкою та публікацією казок із німецького фольклору

1809 - народився Луї Брайль, французький тифлопедагог, викладач, винахідник точково-рельєфного шрифту для сліпих.
Він сам втратив зір у ранньому віці

1873 - у Львові засноване Літературне товариство імені Тараса Шевченка

1878 - у ході російсько-турецької війни російські війська зайняли Софію, звільнивши її від правління Оттоманської імперії

1933 - народився Ілія II (в миру - Іраклій Гудушаурі-Шіолашвілі), католікос-патріарх Грузинської церкви з 1977 р.

1936 - американський журнал "Billboard" уперше надрукував перелік грамплатівок, які користувалися найбільшим попитом у покупців.
Першим цей чарт, який невдовзі одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду, очолив джазовий скрипаль Джо Венуті з мелодією "Stop! Look! Listen!"

1947 - вийшов перший номер західнонімецького журналу "Der Spiegel"

Перший номер "Шпігеля"
коштував 1 марку

1948 - після понад 60-річної британської окупації Бірма (нині М'янма) проголосила незалежність і стала незалежною федеративною республікою

1951 - війна в Кореї: війська КНДР за підтримки китайських добровольців повторно взяли Сеул

1960 - в автокатастрофі на півдні Франції Альбер Камю, французький письменник, філософ, один із лідерів філософсько-мистецького напрямку екзистенціалізму, лауреат Нобелівської премії з літератури 1957 р.

1970 - "Бітлз" востаннє працювали разом під час запису пісні "Let It Be" для однойменного альбому

1980 - президент США Джиммі Картер оголосив про бойкот Олімпійських ігор у Москві через введення радянських військ в Афганістан

1985 - в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у Кім Коттон - першої у світі сурогатної матері

1987 - одна з найбільш масових і тривалих бійок в історії хокею - між молодіжними збірними СРСР і Канади.
В останній день молодіжного чемпіонату світу, що проходив у Чехословаччині, збірна Канади в другому періоді вигравала в команди СРСР із рахунком 4:2, коли московський армієць Павло Костічкін грубо атакував Теорена Флері. На полі спалахнула бійка, у якій взяли участь обидві збірні в повних складах. Судді намагалися привести бійців до тями, але зрештою були змушені тікати з майданчика. Як екстрений захід у Палаці спорту вимкнули світло, але і в суцільній темряві битва тривала ще майже 20 хвилин.
Обидві команди були дискваліфіковані, але якщо канадці претендували на "золото", то радянська збірна однаково вже не могла піднятися вище шостого місця.
Чемпіонами відтак стали молоді фіни 

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм.
Албанія та Узбекистан визнали незалежність України

1998 - у другому турі президентських виборів у Литві перемогу здобув колишній громадянин США Валдас Адамкус, випередивши свого суперника Артураса Паулаускаса менш ніж на 1% голосів виборців

2004 - американський марсохід "Спіріт" здійснив посадку на Марсі й передав перші фотознімки

"Спіріт" працював на Марсі й був на зв'язку із землею до березня 2010 р., коли опинився в такому положенні, що стало проблематично підзаряджати сонячні батареї

2004 - як наслідок "революції троянд" президентом Грузії обраний Михаїл Саакашвілі

2007 - уперше в історії Конгресу США спікером Палати представників обрана жінка - представниця демократів Ненсі Пелосі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.