31 січня в історії

1605 - війська Лжедмитрія I, підсилені українськими козаками, ударили по російському царському війську біля села Добриничі (нині - Брянська область).
У цьому бою російські війська вперше застосували лінійний бойовий порядок й розбили армію Лжедмитрія

1606 - страчений Гай Фокс, англійський дворянин-католик, найвідоміший учасник Порохової змови проти англійського та шотландського короля Якова I.
Саме Фокс мав запалити ґніт, що вів до наповненого порохом приміщення під палатою лордів у Лондоні. Там він був арештований у "ніч Гая Фокса" 5 листопада 1605 р., невдовзі засуджений і четвертований

1714 - імператор Петро I заснував у Петербурзі кунсткамеру - найстаріший музей Росії

1747 - у Лондоні відкрилася перша клініка з лікування венеричних захворювань - госпіталь "Lock"

1797 - народився Франц Шуберт, австрійський композитор

Франц Шуберт

1865 - народився Тихон (Василь Беллавін), патріарх РПЦ, перший після встановлення патріаршества в Росії (у 1917-1925 рр.). Канонізований у 1989 р.

1865 - хімік Дмитро Менделєєв захистив дисертацію "Про з'єднання спирту з водою".
Умовна дата народження рецепта російської горілки

1876 - у США ухвалено рішення про переселення корінних американців у резервації

1878 - у ході російсько-турецької війни після низки перемог, здобутих генералами Гурком та Скобелєвим, дві країни підписали Адріанопольське перемир'я

1891 - перша спроба Португальської республіканської революції в місті Порту

1893 - у Патентному бюро США зареєстрована торгова марка "Coca-Cola"

1911 - народилася Ванга (Вангелія) Гуштерова, знаменита болгарська провидиця.
За 55 років Ванга прийняла більше мільйона людей із різних країн. До сліпої неписьменної жінки прилітали навіть великі політики. У 1967 р. Ванга була оформлена як державний службовець, почала отримувати офіційну зарплату - 200 левів на місяць. Візит до неї став коштувати для громадян соціалістичних країн - 100 левів, для громадян західних країн - 50 доларів. Ванга стала розкрученим брендом Болгарії, принісши країні близько 100 млн. доларів.
Ванга не лікувала, а була здатна визначати захворювання з великою точністю, направляти людей до лікарів і цілителів, пророкувати подальшу долю.
Сьогодні - її 100-річний ювілей

Ванга Гуштерова

1912 - у газеті "Нью-Йорк івнінг джорнел" опублікована перша у світі сторінка коміксів

1918 - декретом Раднаркому в Радянській Росії впроваджується західноєвропейський календар: зранку настане 14 лютого

1920 - у Нью-Йорку вийшов перший номер газети "Українські щоденні вісті"

1924 - на ІІ з'їзді рад затверджена остаточна редакція першої конституції СРСР

1924 - у Шамоні (Франція) завершилися І зимові Олімпійські ігри, в яких брали участь 16 збірних.
У командному заліку перемогла збірна Норвегії - 17 медалей (4+7+6)

1938 - народився Беатрікс, королева Нідерландів з 1980 р.

1943 - німецький командувач 6-ї армії Фрідріх Паулюс у день присвоєння йому звання фельдмаршала капітулював під Сталінградом

1945 - уперше після громадянської війни собор Російської православної церкви провів проурядову молитву - за Сталіна та за перемогу

1949 - у Львові загинув полковник Олекса Гасин - керівник головного штабу УПА на прізвисько Лицар, близький дорадник командувача УПА Романа Шухевича, генератор ідей, які Шухевич втілював у практику збройних визвольних змагань.
Конспіратора Лицаря вистежили співробітники 5-го відділу УМДБ. Гасин почав стрілянину, а коли вже не міг утікати від погоні, вистрілив собі в рот і помер на місці

1953 - унаслідок прориву дамб почалася повінь на узбережжі Північного моря в Нідерландах. Загине близько 1900 осіб

1955 - у США продемонстровано роботу першого музичного синтезатора

1961 - США запустили космічну ракету зі своєю першою твариною на борту - шимпанзе Хемом. Мавпа успішно повернулася на Землю

1977 - у Парижі відкрито Національний центр мистецтв і культури імені Жоржа Помпіду

1990 - у Москві на Пушкінській вулиці відкрився перший в СРСР ресторан швидкого харчування "McDonald's"

 
Черга до цього капіталістичного дива розтягувалася на сотні метрів (див. відео)

2004 - марсохід "Opportunity", який прибув на Марс 25 січня, відправився вивчати Червону планету

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.