3 січня в історії

106 до н. е. - народився Марк Туллій Цицерон, римський оратор, філософ і політичний діяч

Бюст Цицерона

1431 - бургундський герцог продав за 10 000 франків Жанну Д'Арк, захоплену в полон внаслідок зради, єпископові Кошону, який діяв від імені англійського короля

Суд П'єра Кошона,
єпископа Бове. Малюнок
у давньому манускрипті

1521 - Папа Римський Лев Х піддав анафемі і відлучив від церкви Мартіна Лютера

1777 - у битві під Прінстоном американці під командуванням генерала Джорджа Вашингтона розбили британське військо

1825 - керуючий прядильним підприємством у Нью-Ланарку (Шотландія) Роберт Оуен купив 30 тисяч акрів землі в Індіані, щоб організувати там комуністичну колонію "Нова гармонія".
Спроба на практиці реалізувати утопічні соціалістичні ідеали завершилася крахом

1868 - на імператорській раді в Японії проголошено Маніфест про реставрацію імператорської влади.

Війська повсталих провінцій Сацума і Тесю захопили імператорський палац у Кіото, і лідери альянсу проголосили відновлення влади імператора - Реставрацію Мейдзі, яка поклала кінець 700-річному правлінню сьогунів

Імператор Мейдзі

1888 - у Вашингтоні власник фабрики з виробництва паперових цигаркових мундштуків Марвін Стоун отримав патент на соломинку для коктейлів (тоді соломинки виготовляли з паперу)

1892 - народився Джон Рональд Руел Толкін, англійський письменник, лінгвіст, філолог, класик жанру фентезі ("Володар перснів")

Джон Р. Р. Толкін - "бог" толкіністів

1895 - народився Борис Лятошинський, український композитор, диригент і педагог, один із основоположників модерного напрямку в українській музиці

1918 - Одеса проголосила себе "тимчасово вільним містом"

1919Українська Національна Рада ухвалила постанову про з'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою в Києві

1921 - Туреччина уклала мир із Вірменією

1924 - через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція під керівництвом археолога Говарда Картера знайшла головний скарб гробниці: кам'яний саркофаг фараона.
Коли в лютому саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона

1925 - Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії

1957 - компанія "Гамільтон" виробила перші у світі електронні наручні годинники

Той самий годинник марки Hamilton

1959 - Аляска стала 49-м штатом США

1958 - острівні володіння Британії у Карибському морі об'єднані у Вест-Індську Федерацію.
До неї увійшли Антигуа, Барбадос, Гренада, Домініка, Монтсеррат, Сент-Крістофер - Невіс - Ангілья, Сент-Люсія, Сент-Вінсент, Тринідад і Тобаго, Ямайка (до якої були приєднані як незалежні території Кайманові острови та острови Теркс і Кайкос).
Планувалося, що згодом ця спільнота отримає незалежність від Великої Британії як єдине ціле, але 31 травня 1962 р. вона розпалася через внутрішні конфлікти між членами федерації

1961 - США розірвали дипломатичні відносини з Кубою

1962 - Папа Римський відлучив від церкви Фіделя Кастро

1967 - у в'язниці за загадкових обставин помер Джек Рубі, вбивця Лі Освальда, звинуваченого раніше в убивстві президента Джона Кеннеді

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини зі США.

Єгипет, Сінгапур, Непал, Малайзія визнали незалежність України

1993 - у Москві президенти Росії та США - Борис Єльцин і Джордж Буш - підписали договір про подальше скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-2)

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.