21 грудня в історії

1118 - народився Томас Беккет, архієпископ Кентерберійський у 1162-1170 рр. убитий прихильниками короля Генріха ІІ (вшановується як святий і мученик в англіканській та римо-католицькій церквах)

1237 - татарські війська хана Батия взяли приступом і спалили Рязань

1596 - народився Петро Могила (Петру Мовіла), молдавський шляхтич, український політичний, громадський церковний і освітній діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря з 1627 р. митрополит Київський, Галицький і всієї Русі в 1633-1647 рр., екзарх Константинопольського патріарха.
На освітній ниві найважливіша справа Могили - об'єднання лаврської й братської шкіл у 1632 р. Сам він став опікуном утвореної Києво-Могилянської колегії, що була першою вищою православною школою у Східній Європі. На утримання колегії й монастиря Могила відписав дві лаврські волості і подарував власне село Позняківку, крім того, надавав грошову допомогу як колегії, так і вчителям та учням

Петро Могила

1610 - під Калугою убитий претендент на російський престол - самозванець Лжедмитрій II. Його зарубав шаблею князь Урусов - друг касімовського хана Ураза-Магомета, якого Лжедмитрій наказав утопити

1722 - народився Паїсій Величковський (уроджений Петро, в чернецтві також Платон), український православний святий.
Старець і аскет, який тривалий час був наставником прочан на горі Афон у Греції, перекладач і духовний наставник

1801 - народився Тимко Падура, польський і український поет, композитор та торбаніст.
Наполягав на необхідності спільної боротьби поляків та українців за незалежність. Був співцем козаччини, популяризував український фольклор та музику.
Народився в Іллінцях на Київщині. Мешкав на подвір'ях магнатів (Потоцьких, Сангушків, Жевуських) як поет-резидент. Брав участь у Листопадовому повстанні в Польщі 1830-1831 рр., бився в загоні Вацлава Жевуського. В 1830-1832 рр. був ув'язнений царською владою. Після поразки повстання мешкав у своєму маєтку Махновці біля Бердичева.
Свої твори українською мовою Падура писав латинкою. Його найпопулярнішій твір польською мовою - пісня "Hej, sokoły", головна застільна для поляків

1846 - шотландський хірург Роберт Лістон провів першу в Європі хірургічну операцію під анестезією - ампутацію стегна пацієнтові Джеймсу Черчіллю під ефірним наркозом

1867 - імператор Франц Йосиф затвердив австро-угорську угоду і конституцію Австрії

1891 - у Спрінгфілдському коледжі (штат Массачусетс) 18 студентів провели першу баскетбольну гру

1896 - народився Костянтин Рокоссовський, радянський воєначальник польського походження, маршал Радянського Союзу, маршал Польщі. Двічі Герой Радянського Союзу (1944, 1945)

1898 - П'єр і Марі Кюрі відкрили радій

1899 - у Росії вийшов перший номер журналу "Огоньок"

1913 - у нью-йоркській газеті опублікований перший в історії кросворд, який склав Артур Уїнн

1918 - народився Курт Вальдхайм, австрійський громадський і політичний діяч, дипломат, генеральний секретар ООН у 1972-1981 рр., президент Австрії в 1986-1992 рр.
Після аншлюсу Австрії в 1938 р. ступив до лав Націонал-соціалістичної студентської ліги Німеччини, пішов добровольцем в СА, служив у вермахті, був поранений на східному фронті

1936 - у Німеччині провели випробування першого бомбардувальника "Юнкерс"

1958 - Шарль де Голль обраний президентом Франції (інаугурація відбулася 8 січня 1959 р.)

1966 - СРСР здійснив успішний запуск міжпланетної станції "Луна-13"

1968 - США здійснили успішний запуск космічного корабля "Аполлон-8" - перший пілотований політ навколо Місяця

1975 - арабські терористи на чолі з Ільїчем Раміресом Санчесом (відомим також як Карлос або Шакал) захопили штаб-квартиру ОПЕК у Відні, де проходила сесія організації.
У заручниках опинилися 70 чиновників, у тому числі 11 міністрів провідних країн. Терористи вивезли їх на літаку в Алжир, де випустили, отримавши викуп (називають від 20 до 50 мільйонів доларів)

1984 - СРСР здійснив успішний запуск міжпланетної станції "Вега-2" для дослідження планет Сонячної системи.

1988 - над Локербі, Шотландія, вибухнув "Боїнг-747" американської авіакомпанії "Пан Американ". Загинуло близько 270 осіб - 243 пасажири літака, екіпаж та 11 людей на землі. Трупи людей, які перебували на борту, знаходили по всьому місту.
Тривале розслідування довело, що бомбу в літак підклали два лівійські агенти на замовлення влади Лівії - для того, аби помститися за американське бомбардування Тріполі й Бенгазі у 1986 рр.
Лівія категорично заперечувала ці звинувачення і відмовлялася видати підозрюваних до 1999 р., за що проти неї були задіяні міжнародні економічні санкції. У 1999-му обвинувачені Абдель Басіт аль-Меграхі та Амін Халіфа Фімах були видані міжнародному суду. Меграхі був визнаний винним і засуджений до довічного ув'язнення, Фімаха виправдали. Ще через три роки уряд Лівії визнав свою відповідальність за авіакатастрофу над Локербі й пообіцяв виплатити компенсації сім'ям загиблих. Міжнародні санкції проти Лівії були зняті

Оюстеження уламків літака Pan Am flight 103 під Локербі

1988 - дослідний зразок найбільшого діючого літака у світі Ан-225 "Мрія" (Україна) здійснив перший політ

"Мрія", кодове ім'я НАТО — «Cossack»

1991 - парламент Південної Осетії оголосив про незалежність від Грузії

1991 - підписана Алма-Атинська декларація про створення СНД (главами Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, України)

1992 - у Кракові Угорщина, Польща та Чехословаччина підписали угоду про створення з 1 березня 1993 р. Центральноєвропейської зони вільної торгівлі

2006 - помер Сапармурат Ніязов (Туркменбаші), туркменський політичний і державний діяч, президент, фактично - диктатор Туркменістану у 1990-2006 рр. , який запровадив у країні культ своєї особи. Автор книги "Рухнама" ("Книга духу"), яка в Туркменістані є основою освіти.
Одночасно був також прем'єр-міністром країни, головою Народної ради (парламенту), головою Ради національної безпеки й оборони, головою правлячої Демократичної партії Туркменістану. У 1985-1991 рр. - перший секретар Комуністичної партії Туркменії

2007 - до Шенгенської зони увійшло ще дев'ять країн Європейського Союзу - Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.