20 листопада в історії

1789 - Нью-Джерсі став першим штатом США, який ратифікував Білль про права

1815 - у Парижі підписано мирний договір між Францією та союзними державами антифранцузької коаліції (Росією, Великою Британією, Пруссією й Австрією).
Франція зобов'язалася виплатити контрибуцію в розмірі 700 мільйонів франків, окрім того, на її території терміном на 3-5 років залишалися окупаційні війська союзників, утримання яких також брала на себе Франція.
Тоді ж у Парижі підписано акт про визнання та гарантії вічного нейтралітету Швейцарії та недоторканності її кордонів

1858 - народився Сельма Лагерлеф, шведська письменниця, нобелівська лауреатка

1881 - народився Іраклій Церетелі, політичний діяч Росії і Грузії, член РСДРП, меншовик.
Саме він на I з'їзді рад промовив: "У Росії немає політичної партії, яка говорила б: дайте в наші руки владу..." (й отримав ленінське: "Є така партія!")
Після розпуску Установчих зборів був одним із лідерів Грузинської Демократичної Республіки

1885 - народився Альберт Кессельрінг, німецький фельдмаршал

1910 - початок Мексиканської революції 1910-17 рр.
Франсіско Мадеро оголосив План Сан-Луїс-Потосі (раніше Мадеро втік з однойменної тюрми), яким закликав до збройної боротьби проти диктатора Порфіріо Діаса. Водночас Мадеро проголосив себе президентом Мексики.
Почався період громадянської війни, що стала однією з найбільш кровопролитних в історії людства (втрати в ній, за різними даними, становлять від 300 тисяч до 2 мільйонів загиблих, при цьому населення країни 1910 р. складало 15 мільйонів)

Франсіско Мадеро з іншими лідерами революціонерів

1917 - вийшов ІІІ Універсал Української Центральної Ради.
Україна проголошена Українською Народною Республікою у складі Росії

1917 - початок бою під Камбре (Франція).
Уперше в історії вирішальну роль у підсумок битви внесли танкові з'єднання, коли 474 британські танки прорвали лінію оборони німців

Британський танк "Марк IV" перетинає траншею

1919 - у Берліні почався установчий конгрес, на якому було проголошено створення Комуністичного інтернаціоналу молоді (КІМ) - молодіжної секції Комінтерну

1922 - у Мосраді Ленін виступив зі своєю останньою публічною промовою

1929 - у Парижі пройшла перша виставка Сальвадора Далі, організована Андре Бретоном

1931 - президія ЦВК СРСР ухвалила рішення про перейменування міста Твер у Калінін.
Указ підписав сам голова ЦВК СРСР Михайло Калінін, який напередодні відсвяткував свій день народження

1915 - народився Ху Яобан, генеральний секретар компартії Китаю в 1980-1987 рр.

1925 - народився Роберт Кеннеді, американський сенатор, молодший брат президента Джона Кеннеді, у 1964 р. - генеральний прокурор при президенті Джонсоні.
У 1968 р. балотувався на пост президента від Демократичної партії. Загинув внаслідок замаху після здобуття перемоги на попередніх виборах у штаті Каліфорнія

1935 - засноване у вересні вище військове звання "маршал Радянського Союзу" присвоєно Блюхеру, Будьонному, Ворошилову, Єгорову і Тухачевському

1939 - німецькій поліції наказано арештовувати і посилати до концтаборів усіх циганів

1943 - під охороною УПА в с. Будераж на Волині почалася Перша конференція поневолених Москвою народів, на якій оформлено політичну організацію - Антибільшовицький блок народів (АБН)

1945 - почався Нюрнберзький процес - суд над військовими злочинцями Третього Рейху

Лава підсудних Нюрнберга

1946 - народився патріарх Кирил (в миру - Володимир Гундяєв), патріарх Московський і всієї Русі (РПЦ)

Кирил (Володимир Гундяєв)

1985 - компанія Microsoft випустила першу версію багатофункціональної програмної оболонки - Windows 1.0

Демонстрація можливостей першої "вінди"

1989 - кількість учасників Оксамитової революції, які вийшли на вулиці Праги, перевищила півмільйона осіб

1990 - у місті Шахти Ростовської області заарештований Андрій Чикатило - найвідоміший радянський серійний убивця.
Міліція затримала його, коли під час повернення з поліклініки маніяк намагався знайомитися з хлопчиками. У поліклініці вбивця робив рентген пальця, який прокусила одна з його жертв

1994 - представники уряду Анголи та організації УНІТА підписали в Лусаці протокол про припинення воєнних дій на всій території країни

1998 - із космодрому "Байконур" запущено перший модуль Міжнародної космічної станції (модуль "Зоря")

2004 - Помаранчева революція: Шевченківський районний суд Києва відхилив подання Київської міської державної адміністрації про обмеження на проведення масових акцій на майдані Незалежності з 21 по 23 листопада

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Вечір п'ятниці. Останні години перед Чорнобилем

«Я маю кілька питань, багато питань», — пролунав схвильований голос Трегуба. «Це не телефонна розмова. Без мене не починайте», — коротко відповів Дятлов. Ще через деякий час наче нізвідки зателефонував начальник Дятлова, сам Микола Фомін — він також наказав Трегубу не починати без Дятлова. Зміна нарешті була готова приступити до зупинки реактора. Ураховуючи, що це випробування мало зайняти трохи менше ніж дві години, Трегуб розраховував завершити все до кінця своєї зміни, тобто до півночі 25 квітня. Вони мали поквапитися. Та де ж був Дятлов?

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.