Андрій Квятковський: Невідомі прапороносці. Жовто-блакитний проти червоного

У ті часи такі випадки ретельно замовчувалися, до нас доходили лише невиразні чутки. Але, здається, ми і тепер не все знаємо про спроби демонстрації українського національного прапора в хрущовсько-брежнєвські часи.

Андрій Портнов: "Національність" як даність і як вибір

Згідно секретного наказу НКВД СРСР від 27 квітня 1938 р. національність визначалась не шляхом самовизначення індивіда, а виходячи з походження батьків. Міліція повинна була перевіряти всі випадки неспівпадання прізвища з декларованою громадянином національністю (рос.).

Олександр Подрабінек: Тільки хворе суспільство посилає опонентів на нари

"Кожен будував свій соціалізм: Гітлер - національний, Сталін - інтернаціональний. Відповідно до цих відмінностей, нацисти знищували, здебільшого, інші народи; комуністи, переважно, свій власний. Жертвами будівництва цих соціалізмів стали десятки мільйонів людей" (рос.)

Павло Зуб'юк: Що нам робити зі злочинами на Волині?

Важко переконати світ, чому одна із фракцій однієї з партій має право вершити суд над цілим народом. І чому націоналісти в ім'я світлої мети можуть убивати українців, а комуністи в ім'я світлої мети - вбивати їх не можуть.

Ольга Різниченко: "З Харкова так і не вийшло зробити Берлін"

Хапати і нищити можна було в принципі кого завгодно - радянської тиранії загал хотів позбутися, певно, ще сильніше, ніж ми сьогодні донецького кримінального олігархату. І хто ж винний у тому, що німці виявились анітрохи не кращими окупантами за совєтів?

Марта Гавришко: Герой не тільки України: Євген Коновалець і Литва

На подив литовської сторони, на конференцію не з'явився жоден представник українського посольства. Будь-які роз'яснення, чому українська влада вперто відмовляється визнавати тих, хто спричинився до її утвердження, виглядають абсурдними...

Валентин Яблонський: Це була справді чарівна ніч! Як Україна отримала Конституцію

Добре, що внизу працював буфет. Скільки чорної кави тоді було випито, лише буфетчиці знають, адже була глибока ніч, організм кожного вимагав перепочинку, а зробити цього ми не мали права.

Юрій Рудницький: Берестецький аборт. Про історичні ініціативи Ющенка

"Галерея "Українці в світі" представляє духовних подвижників від доби Київської Русі до сьогодення". Один із них... Сильвестр Сталлоне. Чи знає сам містер Сталлоне про свою виняткову духовну місію в Україні? Боюся, що він навіть не знає, де це.

Дмитро Вєдєнєєв: Захистити пам'ять про захисників

Міжнародно-правові наслідки Другої світової становлять легітимну основу кордонів, територіальної цілісності й міжнародного статусу України як суверенної держави. Не треба забувати про наш внесок у перемогу над нацизмом.

Віктор Ющенко: "Тому що українці..."

Наказ Берії та Жукова про виселення всіх українців у "віддалені краї Союзу РСР" у червні 1944 року не був виконаний через велику кількість депортованих (понад 27 мільйонів) та через страх перед можливим масовим переходом червоноармійців у лави УПА.

Сергій Шамара: "Великі" з "вітчизняними", досить піаритися на війні!

Ідеологема "Велика Вітчизняна війна" була і залишається "священною коровою" радянського патріотизму. На цьому патріотизмі будує свою історичну легітимність сучасна влада Росії i Білорусі. А віднедавна - і України.

Марія Матіос: Мир. Війна. І люди

Що ви знаєте про війну - ви, хто розкладає свої політичні пасьянси в надії розіграти "єврейське питання"? Наше покоління дотепер пожинає плоди трагедії 70-річної давності, яка не оминула нікого. Нікого! Навіть, якщо ти не мав жодного стосунку до воєнних дій. Як мої діди, наприклад...

Ігор Дебенко: Молитва за ката

Коли до 22 червня хтось вкотре збирається у "хрестовий" похід під червоними знаменами на Західну Україну, хай краще приїде в Дем'янів Лаз чи Пшеничники і на власні очі побачить, що чинили енкаведисти в той час, як радянська армія звільняла Європу.

Еліна Слободянюк: Казка про війну: "Попелюшка - це моя бабуся..."

Мій дід був окупантом, і бабуся була окупанткою, і трирічна мама... А далі - все як у всіх. У казках теж бувають удови з двума дітьми. В цій казці їх були тисячі... А вночі за моїм татом прийшли бандерівці. (рос.)

Павло Зуб'юк: Чи можна різати поляків?

Правда про історію нашої Волині (і Волинської трагедії в тому числі) потрібна в першу чергу нам, а не Польщі, Росії чи Ватикану. Це - наша земля. І ми достатньо сильні, щоб не перекручувати її історію в стилі совкової пропаганди.

Данута Костура: "В Червоній армії тато носив гвинтівку так, як його навчили в дивізії "Галичина"

Раз напоровся на засаду Армії Крайової. - А, бандеровєц! - і поставили до стінки. От тут-то й придалась татові його наука в школі на уроці Закону Божого під час негоди.

Ярослав Грицак: Мої герої

Герой - це той, хто готовий пожертвувати своїм життям заради чогось більшого за себе. Немає сумніву, що Бандера не рахувався зі своїм життям. Тому він і герой. Тільки він не рахувався й із життями інших. Тому він не мій герой.

Ігор Федик: Георгіївська стрічка: поваги - нуль, максимум пропаганди

Георгіївська стрічка - хоч у нас, хоч у Росії - має відігравати роль своєрідного прикриття провальної внутрішньої політики і відвернути увагу від лавини наростаючих суспільно-економічних проблем.

Ірина Славінська: "Щоб узяти німецького "язика", його заманювали за допомогою дівчат"

Казали, що в німців броньовані мотоцикли, тому стріляти в них забороняли. І от батько побачив, як їдуть двоє мотоциклістів по галявині, як на блюдечку. Вистрелив із кулемета - і їх пробило, як решето. За це його ледь не розстріляли.

Павло Казарін: Росіяни для України - Україна для росіян

Я дорожу своїм минулим - історією батьків та дідів - але не шукаю в ньому готові відповіді і рецепти. Нехай скільки завгодно воюють затуліни з тягнибоками - мені однаково не близькі ідеї одних і других. Я не хочу бути сторожем музею... (рос.)