Геннадій Єфіменко: Чи міняли Крим на Таганрог? Історія одного міфу

Жодного обміну між республіками у 1954 році не було. Українська РСР отримала Кримську область, але взамін ніяких територій Російській РФСР не передавала. Це - коротка відповідь на складне питання. Але не все так просто, як видається на перший погляд.

Василь Марочко: "Русскій МірЪ" у Феодосії: заборона слова про Голодомор

Я не можу мовчати, коли у ХХI столітті спалюють книги про Голодомор, сприймаючи це як моторошний Голокост у дії. Нацисти в Німеччині спочатку палили книги, а потім спалювали людей. Книжки спалюють в окупованих Криму та Донбасі, а на полях боїв заживо горять "брати слов'яни" - ось вам наслідки реанімації сталінізму, заперечення Голодомору та ревізії минулого (рос.).

Ірина Виртосу: Майдан як виклик для історика

Французький соціолог Моріс Гальбвакс, засновник нині дуже популярного напрямку досліджень історичної пам’яті, вважав, що "історія як така починається тільки тоді, коли закінчується традиція і соціальна пам’ять тьмяніє". Тобто десь через 50 років потому, як відбулася подія. Коли вона вже вичахла. Коли на події можна дивитися як дослідник, а не як учасники. До того – то лиш політика.

Сергій Пархоменко-Багряний: Край, де козаки досі балакають. У пошуках української Кубані

Президент Росії Путін затиснув будь-які прояви автономізму не тільки на Кавказі, у Поволжі, але й на Кубані. Місцеве населення хоч і суперлояльне до Кремля, все ж пам'ятає про свої історичні корені.

Олександр Зінченко: Стрибай, Конраде! Історія стрибка у свободу

Без падіння Берлінського муру тоді – Європейський Союз не був би можливим сьогодні. Берлінський мур був символом того, що розділяло Європу. А його падіння стало тим, що врешті-решт призвело до її об’єднання. Цей мур зруйнувала Свобода.

Казімеж Вуйціцький: Коротка історія ОУН-УПА для поляків на випадок розмови з українцями

Керівництво ОУН і УПА уявляло собі закінчення Другої світової війни подібним до кінця І війни – великі держави регіону мали бути зруйновані, в результаті чого мусила з’явитися політична порожнеча. В ній ОУН хотіла вибороти місце для своєї держави.

Станіслав Федорчук: Борг честі: Донецький національний університет і ім`я Василя Стуса

Міністерство освіти та науки України 3 листопада повідомило про те, що Донецький національний університет відновлює свою роботу в Вінниці. Всі викладачі, які не погодилися ставати колаборантами ДНР, від сьогоднішнього дня розпочинають роботу на новому місці.

Володимир В'ятрович: Куди веде вулиця Леніна?

Ми не знаємо, якими будуть нові назви вулиць, площ, населених пунктів. Це питання згідно українського законодавства та світової практики мають вирішувати місцеві громади. Але ми точно знаємо, чиї імена мають зникнути з мапи нашої країни, її міст та сіл – імена людей, причетних до масових злочинів, людей, що творили один із найжахливіших тоталітарних режимів в історії людства. Вони назавжди мають лишитися в минулому.

Олександр Зінченко: Петро Мовчан, який переміг у війні

СРСР брехав, коли говорив про звільнення України і подвиг радянського народу. Подвиги були, але це були подвиги тих героїв, кого комуністичний режим кидав беззбройними під гітлерівські танки. Завдання чорної піхоти часом було досить просте – викликакти вогонь ворога на себе, допоки регулярна армія пристріляється по виявленим у такий спосіб вогневим позиціям супротивника.

Леонід Фінберг: "Бібліотека спротиву, Бібліотека надії"

Свобода проти тоталітаризму. Думка проти цензури. Книга проти невігластва. Інтелектуали світового рівня vs шарікових. Міхнік, Снайдер, Алексієвич, Бауман, Арендт, Єфремов - наша відповідь "Русскому міру" у його путінській версії.

Александр Мусін: Путін – Антихрист? Ні – просто бандит

Наш тип – не бог, не цар і не герой. Він – голова есхатологічної секти, до якої збиваються людські істоти, що налякані водночас і майбутнім кінцем світу, і життєвою стабільністю, що затягнулася. Російський лідер як відображення минулого (рос).

Володимир В'ятрович: Чорний день двох народів

9 вересня 1944 року є одним з тих сумних днів у польскій та українській історії, що є однаково чорними для обох наших народів. 70 років тому було підписано документ, який змінив долі майже півтора мільйона українців та поляків, змусив їх назавжди полишити свої домівки, з чужої волі почати нове життя.

Юрій Рудницький: Що ховається за Днем хрещення Русі

Якби князь Володимир Великий не пересварився із християнською Європою, Русь іще деякий час залишалася б язичницькою країною – доки не припинила би існування. Саме таким був кінець середньовічних князівств балтійських слов'ян кількастами роками пізніше...

Павел Залевський: Про спільну пам’ять, не помсту

Безкомпромісно підтримуючи Майдан, поляки довели, що не мають "задньої думки" і не переносять справи минулого до сучасної політики. Відкрите публічне порушення теми масового вбивства на Волині позбавило аргументів російську пропаганду.

Константін Сонін: Історична реконструкція як прикмета часу

"Реконструкцію" видно в усьому: ТБ, яке вже нічого не вміє виробляти (жодних новин, окрім фальшивих), держчиновники, які вважають, що брехня - на користь "інтересів країни", вояки-публіцисти, що полізли з усіх щілин... (рос)

Олександр Зінченко: Волинь. Найліпший час для примирення

І для поляків, і для українців однаково важливо зрозуміти усю повноту причин, що призвели до людиновбивства. У минулорічній метушні і скандалах загубилося найголовніше, що могло поєднати, примирити два народи: усі жертви наші.

Михайло Гаухман: Історик у Луганську

За рішенням Ученої ради Луганського національного університету, українська мова є обов’язковою для викладання українознавчих дисциплін. Тому українська є робочою мовою кафедри історії України, хоч і не всі курси від кафедри читають українською. Решта кафедр є російськомовними.

Олександр Зінченко: Кенгір, Хрущов та любов. Як кохання зруйнувало Імперію Зла

Семен Рак разом із своєю коханою взялися за руки і кинулися під танк. Литовець Альфонсас Урбанас опинився у протилежній ситуації: він на все своє життя запам’ятав, як його відштовхнула від танка дівчина-українка у вишитій сорочці. Врятувала ціною свого життя.

Тімоті Снайдер: Фашизм повертається в країну, яку колись зруйнував

Україна не має майбутнього без Європи, але й Європа не має майбутнього без України. Упродовж століть історія України розкривала поворотні моменти в історії Європи. Схоже, сьогодні це все ще так. І куди саме поверне хід історії, поки що залежить і від європейців.

Віктор Ющенко: Як і чому була зруйнована "Ширка" між БЮТ і ПР

Довелося дуже серйозно й офіційно попрацювати, і неофіційно прикластися до того, щоб 7 червня, на Трійцю, Віктор Федорович вийшов з Великої Лаврської церкви і на камери оголосив, що він виходить із переговорного процесу.