Невідоме фото Романа Шухевича

На цьому фото Роману Шухевичу 19 років, стоїть на початку лави без пластового капелюха. Після Служби Божої з пластунами, які таборували у Карпатах.

 

За своє пластове життя Шухевич облазив Карпати вздовж і впоперек, зокрема неодноразово нелегально пересікаючи кордон, який пролягав по вододільному хребту, між тодішньою Польщею та Чехословацькою республікою. Мандрував багато, ставши лідером групи затятих туристів, яка називала себе "Тури" (опісля взяв собі в УПА псевдонім "Тур").

Мандрував дикими горами, чагарниками. Згодом одним із псевд обрав собі "Чагар". Саме під цим псевдонімом опублікував дві інстуркції для повстанців - "Бої в лісі" та "Про рейди". Чудові короткі тексти, які обовʼязково мають вивчатись під час підготовки сержантського та офіцерського складу, яким опікується Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Зараз в інтернеті гуляє популярний фейк із "цитатою" Шуха про те, що "мудрого не ошукати... (і так далі)". Звісно, що без джерела. Де то він казав чи писав - невідомо. Але в статті "Про рейди" є кілька чудових тез про політичну (!) освіту вояків, який актуальний й сьогодні. Написані ці тексти Шухевичем для чотових, тобто командірів чот УПА (в ЗСУ досі для означення цього рівня використовується ще московська назва - взвод).

"Щодо політичної підготовки, то чотовий мусить подбати, щоб при частині (чоті / взводі. - Ред.) був пропагандист, який зможе провадити всю намічену політичну роботу, - для нього відділ є тільки збройною охороною і допомогою (текст готувався для відділів, які вели пропагандистські рейди на окупованій території. - Ред.).

Може ним бути й сам чотовий, якщо він з погляду політичного задовільно вироблена людина. Та краще, щоб до цього була призначена окрема людина, бо чотовий увесь час мусить дбати про військові заходи охорони відділу, а евентуальна (можлива. - Ред.) політична робота могла б його надмірно переобтяжувати зі шкодою для чисто військової справи частини.

До політичної підготовки відділу належить зібрання потрібної на призначені терени літератури та переведення короткого політичного інструктажу всієї частини перед вимаршем".

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.