Степан Фіґура - сотник "Карпатської Січі", замордований мадярами

Сьогодні мало хто знає, що «Карпатська Січ» в березні 1939 року чинила спротив не лише угорським, але й польським окупантам. І лідером цього спротиву був чоловік із фото - Степан Фіґура.

 
Степан Фіґура

На фото - ветеран, який - як і мріяв - став чудовим вчителем. А коли окупанти позарились на нашу землю – очільником верховинської округи "Карпатської Січі". Це сотник Степан Фіґура, замордований мадярами. Досі в публічному просторі не було його якісної світлини та ряду життєписних даних.

Зокрема й сьогодні мало хто знає, що "Карпатська Січ" в березні 1939 року чинила спротив не лише угорським, але й польським окупантам. І лідером цього спротиву був ось цей чоловік із фото.

Народився Степан Фіґура 6 січня 1897 року в селі Лютовиська Самбірського повіту. Тепер це село в Бісковицькій громаді Львівщини. Виростав у бідній селянській родині. Батько Тимофій мав у валасності лише два морги поля. Але дав можливість сину навчатись у Самбірській вчительсьській семінарії.

У Першу світову війну Степан воював підхорунжим, тобто сержантом, 77-го піхотного полку австро-угорської армії. Після листопада 1918 року – хорунжий 8-ї Самбірської бригади УГА.

У червні 1919 року, разом із частинами УГА, які опинилися в оперативному оточенні на Прикарпатті – відступив до Чехословацької республіки. Перебував в таборі інтернованих українських вояків у Йозефові. Відтак навчався в Українському вільному університеті (УВУ) та на філософському факультеті Карлового університету в Празі.

Один із лідерів українського студентського життя Чехословацької республіки. Не просто належав до Української академічної громади імені Григорія Сковороди, а принаймні у 1923-1924 навчальному році – член Ради цього товариства.

Співпрацював із ветераном УГА Іваном Борковським в Інституті археології Чехословацької академії наук. Щодо вивчення кераміки "празького типу", як найдавнішої слов'янської кераміки на території Чехії. Очевидно, що був знайомим і з археологом Олегом Кандибою-Ольжичем та разом належали до ОУН.

На початку 1930-х років виїхав на Закарпаття, де оселився у Воловому (тепер – Міжгір'я). Працював вчителем місцевої "горожанської" школи, тобто початкової – чотирикласної. "Був він першорядним педагогом, серед молоді надзвичайно любленим".

Третину своєї скромної вчительської зарплати роздавав бідним учням. Власним коштом утримував в пришкільній бурсі (гуртожитку) кількох талановитих дітей, щоб вони змогли здобути освіту. Влаштовував збірки коштів на цю ж ціль. Один із учнів згадував, що Фіґура був високим, чорнявими. Ніколи не бив дітей.

Із постанням Карпатської України став професором Високої Промислової Школи, яка базувалась у Воловому. Ґренджа-Донський, із яким разом святкували Різдво 1939 року, згадував:

"Він був професором мого наймолодшого брата... Д-р Фіґура в цивільному, але зате цілий "іконостас" на грудях: декорації з української війни. Хоробрий старшина колишньої української армії... Д-р Дудикевич з молодими співпрацівниками зорганізує Волівщину політично, а д-р Фіґура військово".

У "Карпатській Січі" отримав ступінь сотника, а також призначений окружним комендантом Волівщини (Міжгірщини). Саме Фіґурі підпорядовувався найбільший на польському кордоні осередок січовиків, який очолював галичанин чотар Степан Гинилевич-"Дубик".

Упродовж всього існування Карпатської України січовики Фіґури боронили кордон із Польщею та прикордоння від польських терористів, завдаючи їм в сутичках значних втрат. А також проводили інтенсивну культурно-освітню працю серед селян. "Влаштовували лекції, відчити, освідомлювали, купували в них продукти, а навіть боронили їх проти визисків... В січовиках бідне верховинське населення бачило своїх оборонців".

14 березня 1939 року Фіґура із своїми січовиками роззброїв чеських жандармів, зокрема у Торуні та Воловому. Фактично перебрав владу в окрузі до українських рук. А вже наступного дня організував спротив польському вторгненню в Карпатську Україну – синхронізованому із мадярським. Все це робили січовики за наперед пропрацьованим Фіґурою планом дій.

"Уночі проти 15 березня польські відділи, які перейшли кордон коло Торуня у кількості коло 250 вояків, січовики відбили... На цьому відтинку операціями керує командант Січі у Торуні четар Дубик разом із районовим командантом Фігурою" - згадував очільник Національної оборони Карпатської України Сергії Єфремов.

19 березня 1939 року, Степан Фіґура разом із своїм начштабу інженером Павлом Лушненком, уродженцем Конотопу, "зголосились добровільно [мадярській] жандармерії і були заарештовані". Їм та іншим січовикам окупанти ставили в обвинувачення, що "вони хотіли підняти озброїне повстання проти мадярів, що свідками доказано".

У ніч на 22 березня 1939 року п'яні мадярські вояки забрали Степана Фіґуру і активіста Якова Завальницького (народився без лівої руки), а також двох січовиків-галичан. У в'язничній келії в Воловому, звідки забрали Фіґуру, "знайшли під солом'яником криваву сорочку, в якій були цілі жмути спеченої, згущеної крови". Сорочку винесли селяни на волю і опісля було ідентифіковано, що вона належала Фіґурі...

На четвертому кілометрі від Волового до Хусту січовиків стратили. "Ув'язненим руки були пов'язані, ледве тримались на ногах [під час конвою], ледве лізли, їх прикладами стало підштовхували… відвели їх за приселок Поточина у ліс "Тісну", зійшли з дороги у правий бік над Ріку і на одній полянці, напроти звора "Козяй", дорізали їх".

Лише на третій день окупанти вирішили поховати убитих на тій же галявині, зігнавши місцевих селян. "Люди з великим жахом сконстатували, що одному з трупів (здається д-рові Фіґурі) з рота вибрали золоті зуби ще за жива багнетом. Це тому знали, що крови, яка стікала з уст, було повно".

Сьогодні – в урочищі Тішня – на місці вбивства мадярськими окупантами беззбройних січовиків встановлено пам'ятний хрест, куди часто приносять квіти місцеві мешканці та гості Закарпаття.

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.