Джозеф Маккарті та «Червоний переляк»

"Червоний переляк" почався у 1947-му. Коли американські очільники і керівництво спецслужб – доволі несподівано для себе – з'ясували, що державні структури Сполучених Штатів насичені чи навіть перенасичені іноземними агентами. І з'ясували не так завдяки самим спецслужбам, як тим самим агентам, деякі з яких вирішили "змінити фронт" та поділитися наявною в них інформацією.

 
Джозеф Маккарті демонструє, звідки на США готувався напад
wikimedia.org

9 лютого 1950 року на зборах Республіканського жіночого клубу Вілінга у Західній Вірджинії з промовою виступив сенатор від Вісконсіна Джозеф Маккарті. Взагалі-то темою його виступу був день Авраама Лінкольна (президента, який "освятив" утворення Західної Вірджинії) і сенатор його таки згадав. Але не більше.

Усе інше в промові було присвячене розповіді про протистояння між двома світами, який Маккарті означив як атеїстично-комуністичний та християнський відповідно. І попередженням, що Сполучені Штати у цьому протистоянні можуть зазнати поразки – насамперед завдяки ворогам всередині самої країни і неготовності самих американців до "морального повстання" проти загрози.

 
Газетна публікація з повідомленням про відвідини Вілінга Джозефом Маккарті
zinnedproject.org

Кульмінацією стала заява сенатора про те, що в своїх руках він тримає список працівників Державного департаменту – які, за його словами, належали до комуністичної партії і водночас – за мовчазною згодою свого керівництва - формували зовнішню політику США.

Зазвичай саме цей виступ вважають початком "маккартизму" - політичної кампанії, що отримала ім'я сенатора і яку часто іменують "найбільшим полюванням на відьом" в сучасній американській історії. Йшлося, звісно, не про ведунок на кшталт жіночок із Сейлема, що нібито "чаклували по хатах", а про пошук тих самих "внутрішніх ворогів", що або самі є комуністами, або співчувають їм, та вільно чи невільно допомагають комуністичній Москві в її боротьбі проти вільного світу.

 
Джозеф Маккарті
wikimedia.org

Іноді кажуть про "Червоний переляк", але це явище насправді загальніше і почалося на кілька років раніше - у 1947-му. Коли американські очільники і керівництво спецслужб – доволі несподівано для себе – з'ясували, що державні структури Сполучених Штатів насичені чи навіть перенасичені іноземними агентами. І з'ясували не так завдяки самим спецслужбам, як тим самим агентам, деякі з яких вирішили "змінити фронт" та поділитися наявною в них інформацією.

 
Газетна публікація з повідомленням про оголошення Гаррі Труменом "доктрини стримування комунізму"

Тоді, власне, президентом Гаррі Труменом і була проголошена доктрина стримування комунізму, а апарат кинулися чистити від реальних агентів та тих, хто викликав підозри в роботі на ворога. Активізувалася й Комісія з розслідування неамериканської діяльності, створена в 30-і і довгий час зосереджена на виявлені пронацистської активності – тепер вона отримала постійний статус та новий "фронт роботи".

Найбільший розголос викликали спроби комісії виявити агентів Москви в Голлівуді (і справді ґрунтовно "опрацьованому" Віллі Мюнценбергом та Отто Кацем у тих же 30-х), які завершилися урочистими обіцянками продюсерів і гільдії кіноакторів (на чолі з Рональдом Рейганом) не мати нічого спільного з комуністами.

 
Елджер Гісс дивиться на Гаррі Трумена під час його виступу на першій конференції ООН у Сан-Франциско
ww2online.org

Проте не менш показовими були її намагання вивести на "чисту воду" Елджера Гісса, який працював у Держдепартаменті і мав причетність до роботи над документами Ялтинської конференції (результати якої багато хто оцінив, як відверте підігрування Йосипу Сталіну) та створення ООН (за роботу в цьому напрямку його особисто похвалив Андрій Громико).

 
Елджер Гісс під час допиту
wikimedia.org

Непрямі докази проти Гісса дали Елізабет Бентлі та Ігор Гузенко, а публічно в причетності до діяльності компартії його звинуватив колишній "колега" Віттекер Чемберс. Гісс усі звинувачення з обуренням відкинув – і був пійманий на брехні під присягою одним з членів комісії, депутатом-республіканцем Річардом Ніксоном (що не кажіть, а історія – дама таки іронічна).

 
Портрет Річарда Ніксона на його передвиборчому флаєрі 1946 року
wikimedia.org

Показово, втім, що надалі Гісса звинувачували саме в брехливих свідченнях, а не в державній зраді, бо за "шпигунською" статтею… сплив термін давності. Власне, саме за подібний "коґнітивний дисонанс", коли з одного боку з агентами Москви і комуністами боролися, а з іншого – звинуваченим дивним чином вдавалося залишатися недоторканим, адміністрацію Трумена критикували її опоненти-республіканці.

 
Чорновик відповіді Гаррі Трумена на звинувачення Джозефа Маккарті
wikimedia.org

Чи не найпослідовнішим опонентом Трумена був Генрі Люс, журналіст, засновник та видавець часописів "Тайм", "Лайф" і "Форчун", автор концепції "Американської доби" в світовій історії, чий реальний вплив на республіканську партію став зрозумілий лише через півсторіччя.

 
Генрі Люс
wikimedia.org

Серед багатьох його претензій до Трумена була одна, пов'язана із суто персональною історією Люса. Справа в тому, що народився він в Китаї (його батько був місіонером), вважав себе знавцем цієї країни та був палким прихильником Чан Кайши, з яким його пов'язувало багаторічне партнерство, навіть дружба.

Люс активно лобіював інтереси китайського лідера і доволі успішно. Попри те, що Франклін Рузвельт був демократом, скажімо, він відверто ставив на Чана, майже так само як Сталін – на його головного опонента, Мао Цзедуна.

 
"Велика трійка" - Чан Кайши, Франклін Рузвельт, Вінстон Черчиль
wikimedia.org

А ось Трумен цього захоплення попередника не поділяв. Навпаки – звинуватив уряд Гоміньдана в неефективності та корупції. Після цього навіть Мао іронічно-обурено зауважив, що незрозуміло в такому разі, чому США цей уряд підтримує.

Люс, у свою чергу, вважав, що позицію Трумена визначає група радників, які, перебуваючи в Китаї, встановили контакти з місцевими комуністами і саме тому дезінформують Держдепартамент та Білий Дім, допомагаючи Мао. Поразки Чана, відтак, він пояснював на так його власними прорахунками, як фактичною зрадою з боку офіційного Вашингтона.

Запитання "Хто втратив Китай?" звучало рефреном в публікаціях часописів Люса та заявах політиків із сформованого ним "китайського лобі" (звісно, точніше було його називати гоміньдановським, але назва зрештою підкреслювала, що у лобі тамтешніх комуністів вважали не так китайцями, як сталінськими маріонетками). До цієї групи "прихильників Чана" належав і Маккарті.

Власне, у тій самій промові, виголошеній у Вілінгу, темі Китаю була присвячена мало не половина (мешканці американської глибинки цим, мабуть, були просто приголомшені). Сенатор прямо звинувачував співробітників Держдепартаменту в роботі на Мао і навіть в тому, що вони проголошують комуністів "кращою альтернативою" для цієї країни (свідчень чого, власне, так і не знайшли).

Втім, безпосереднім трігером для виступу стало рішення суду у справі Гісса. Якому таки дали п'ять років позбавлення волі (відсидів він зрештою три). Та реакцією на звинувачення свого колишнього співробітника з боку держсекретаря Діна Ачесона. Який з викликом заявив, що ніколи не повернеться до Гісса спиною. Ще й додав щось про християнські принципи.

 
Дін Ачесон
wikimedia.org

Ніксон цю заяву назвав відвертим блюзнірством. А Маккарті перетворив на доказ того, що Держдеп став "кублом комуністів" саме завдяки бездіяльності, а може й навпаки -активній допомозі - його керівника. Наскільки цікавим був Гісс для Люса сказати важко. Але він точно був зацікавлений, щоб "зв'язка" між Ачесоном і словом "комуністи" закріпилося в масовій свідомості. Бо держсекретар так само захищав і своїх співробітників на азійському напрямку, тих самих радників, що, на думку "друзів Гоміньдана", "допомогли" втратити Китай.

Власне, саме зусиллями Люса виступ Маккарті набув якнайширшого розголосу. А сам сенатор вмить перетворився на політика загальнонаціонального масштабу. Незалежно навіть від того, чи був насправді готовий до цієї ролі.

Радше неготовий. І його вдача зіграла не останню роль у тому, що маккартизм швидко набув доволі огидних форм. Та замість того, щоб мобілізувати американців у відстоюванні їхніх свобод (які, власне, і складають стрижень такого привабливого для всього світу "американського способу життя"), врешті-решт сам перетворився на загрозу цим свободам.

 
Флаєр Комітету "Збережемо Америку", який називає програми охорони здоров'я проявом комуністичної загрози
wikimedia.org

З іншого боку, бенефіціари всієї цієї історії теж не залишилися "у накладі". Ніксон, скажімо, обрався в тому ж 1950 році до сенату, а ще через два роки став кандидатом у віце-президенти - саме тому, що втілював "жорстку лінію", цілком співзвучну заявам Маккарті. Люс здійснив нарешті свою мрію і привів до влади президента-республіканця, яким став Дуайт Ейзенхауер.

Ейзенхауер, між іншим, був не проти використати розгул "маккартистських пристрастей" для перемоги на виборах – хоча усю "негативну кампанію" взяв на себе Ніксон. Інша справа, що ставши президентом і зрозумівши, що "полювання на відьом" йому радше заважає, зробив усе, щоб її ініціатор якнайшвидше зійшов зі сцени.

 
Некомфортна ситуація. Карикатура Сайруса Хангерфорда

Що до справжньої боротьби з радянськими агентами, то маккартизм навряд чи їй суттєво допоміг. Хіба що трохи ускладнив життя добровільним і публічним помічникам Москви. Справжніх шпигунів запитаннями, чи були вони членами комуністичної партії, викрити, щонайменше, важко. Той же Гісс, скажімо, все життя розповідав, що став жертвою наклепів та фальсифікацій, а в 1975 році навіть домігся відновлення адвокатської ліцензії.

Між іншим, і Ачесон з Ніксоном зрештою помирився, і навіть був його неофіційним радником, коли той і сам став президентом. Врешті решт на чолі Сполучених Штатів колишній найактивніший член "комісії з розслідування неамериканської діяльності" відзначився "розрядкою" в стосунках із Москвою та зближенням з комуністичним Китаєм. Ну й звісно, не варто забувати про брехню під присягою. Так би мовити, для "повноти комплекту".

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.