Архистратиг Михаїл - покровитель Києва і Київської землі

Згідно ліпопису Архистратиг Михаїл відбив нападнапад Москви на Києво-Печерськ.

 

8 листопада Свята Православна Церква вшановує День пам'яті Святого Архістратига Божого Михаїла і всіх Сил Безплотних.

Архистратиг Божий Михаїл здавна вважається покровителем Києва і Київської землі.

Печерський монастир на честь Успіння Пресвятої Богородиці, який ми нині знаємо під назвою Києво-Печерська Лавра, з 1592 року став Ставропігією Вселенського Патріарха. Тобто Києво-Печерська Лавра не підлягала місцевій церковній владі, а була напряму підлегла Вселенському Константинопольському Патріарху. Ще кілька десятків років різного роду рейдери намагалися поставити під сумнів Ставропігію.

Новоканонізований архімандрит Печерського монастиря на честь Успіння Пресвятої Богородиці Єлисей Плетенецький домігся підтвердження Ставропігії для Печерського монастиря у 1608 році. Нагадаю, що офіційно статус Лаври цей монастир отримав у 1688 році.

Коли деякі брехуни досі говорять, що мовляв Києво-Печерська Лавра належала московському патріархату - це брехня.

Московські війська прийшли до Києва тільки у 1654 році, і поставили свій гарнізон на митрополичих городах, коло Софійського собору у Києві. Печерськ у ті часи був окремим містечком, московські стрільці не ходили до українських храмів. Вони мали свій похідний храм і своїх священиків. І врешті-решт збудували для себе свою власну Троїцьку церкву, яка стояла на місці сучасного готелю "Хаят". Про це вперше почув днями від видатного історика Ігора Гирича.

У часи Виговщини, коли козацьке військо вело війну проти московської окупації, московський гарнізон, що стояв у Києві отримав наказ захопити Печерськ. Насамперед серце Печерська - Печерський монастир на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Сталося це у 1658 році.

Під час оборони Києва 2022 року мій вчитель, тоді солдат 112 бригади ТРО ЗСУ, народний артист України, кобзар Тарас Компаніченко розповів мені про церковний літопис, який розповідає про Чудо Архистратига Божого Михаїла - порятунок Успенського Києво-Печерського монастиря від нападу московітів.

Року 1658 збиралися московити захопити і підкорити Печерський монастир Успіння Пресвятої Богородиці. Ченці Успенського Києво-Печерського монастиря молилися до Бога, щоб він захистив їх від нашестя нечестивих московітів.

Перший раз, як прийшли походом московити на Печерськ, Бог покарав їх, і вони осліпли. Як прийшли вдруге, то теж були осліплені. Коли ж Бог зцілив їхню сліпоту, вони вперто - втретє прийшли походом на Печерський монастир.

Тоді ж з'явився Святий Архистратиг Божий Михаїл на коні у брончастій сорочці і порубав їхнім коням ноги, а нападників московських спалив у вогні.

Таким чудесним чином був відбитий напад Москви на Києво-Печерськ.

Про це йдеться у літописі зі збірника священика Стефана Теслевцьового із Закарпаття, який свого часу знайшов, скопіював та опублікував Іван Франко.

Під час оборони Києва у 2022 році, ми самі ніби пережили чудо про Архистратига Михаїла і тому вирішили відтворити ікону із таким сюжетом. Я попрохав про це відомого київського іконописця Юрія Нікітіна. Ми присвятити цю ікону усім українським захисникам Києва від московської навали. Тепер це бригадна ікона 112 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ.

Московська церква свідомо боролася з церковними українськими літописами та подібними сюжетами, які могли б свідчити про поразку московських окупантів від рук українських воїнів.

У репертуарі кобзаря Тараса Компаніченка є кант, присвячений диву про порятунок Києва від московських окупантів 1658 року, а там такі слова:

"Утікали москалі гнані Божим гнівом

І патроном всіх киян Святим Михаїлом

Гетьмане Михаїле од вражої броні

Місту Києву завжди будь на обороні"

Зі святим Михайлом, будьте здорові!

Як перемагали московітів наші предки - так переможемо і ми, бо з нами Бог і Архистратиг Божий Михаїл!

Слава Україні!

Роман Кабачій: Прецедент Пужників

Чим відомі Пужники – колишнє польське село, де у квітні має розпочатися процес ексгумації загиблих у 1945-му мешканців?

Ігор Полуектов: Остафій Дашкович і 112 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Черкаський і канівський староста Остафій Дашкович був одним із учасників військового походу на Московію 1521 року. Союзницькі українсько-татарські війська перемогли московське військо на річці Ока, зруйнували Володимир, Нижній Новгород та понищили територію Московського князівства аж до самої Москви. Тоді, 504 роки тому, за результатами відчайдушної звитяги українців та кримських татар, московський князь визнав свою васальну залежність від кримського хана і зобов'язався платити йому данину.

Олег Пустовгар: Художник, архітектор, етнограф, засновник Миргородського музею: до 170-річчя Опанаса Сластіона

1884 року в журналі "Нива" Опанас Сластіон надрукував малюнок до поеми "Катерина". Цей успіх спонукав до подальшої роботи над ілюструванням творів Шевченка. Ними молодий художник заслужив славу першого ілюстратора Тараса Шевченка.

Віктор Остапчук: На схилі літ пожив в самостійній Україні. Пам'яті Петра Остапчука

30 тому відійшов у вічність мій батько Петро Остапчук. В статті коротко його життєвий шлях від с. Верби в 1915-му до тої самої Верби в 1994 році: хутір, семінарія в Крем'янці, в'язниця в Дубні, просвітянство на Холмщині, філософія в Берліні, газета "Волинь" у Рівному та "Пінська правда" на Поліссі, втечі від НКВД та німецького СД, еміграція і повернення в Україну. Там і Гоголь, і Берестечко, Штуль і Самчук, та Сеник і Сціборський. Та після смерті з гробу удар по УПЦ-МП...