Пам'яті Володимира Базарка

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер "Пласт у світі". Член пластового куреня «Червона Калина», де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

 

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер Пласт у світі. Член пластового куреня "Червона Калина", де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

Володимир народився 14 червня 1940 року в с. Миців, тепер Грубешівського повіту Польщі. Під час Другої світової війни із батьками-біженцями опинився в Німеччині, із 7 років член Пласту. З 1949 року у Нью-Йорку, де завершив середню освіту та школу українознавства. Через три роки після приїзду в США закінчує приватний Pratt Institute, де з відзначенням отримав ступінь бакалавра інженерних наук.

Переїздить до Клівленду, де працює в NASA - National Aeronautics and Space Administration над розробкою способів охолодження гвинтів турбіни надзвукового пасажирського літака. У 1963-1965 роках служить в Армії США, стає старшим лейтенантом NASA. Через рік – магістр математики в John Carroll University у Клівленді. Здобуває другу вищу освіту на правничому факультеті юридичної школи Cleveland State University, де у свої 30 років стає доктором права. Волонтерив паралельно новацьким, а опісля юнацьким виховником у Пласті.

 

На зустрічі старших пластунів у 1968 році відзначив: "Чи маємо зберегти себе при українстві, чи зовсім розтопитися в американському кітлі? Напевне якийсь відсоток українців вибере легший шлях, а саме — шлях національного розгублення. Та тим не мусимо надто журитися, бо такий процес є в кожній національній групі. Я думаю, що більшість із нас вирішить бути українцями". І працював багато років, щоб українці були згуртовані та професійні.

Разом із колегами-українцями Богданом Футеєм (згодом федеральний суддя США) і Юрієм Оришкевичем створив першу українську адвокатську фірму в США Bazarko & Oryshkevych. У 1977 співзасновник також першої в країні професійної асоціації українських правників – Американсько-української спілки юристів (УАСЮ). З 40-річного віку, паралельно із адвокатською практикою, член Наглядової ради Centuri Bank в штаті Огайо. Виховав двох синів та радів п'ятьом онукам.

 

Співзасновник Спілки адвокатів України у 1990 році, на установчому з'їзді якої представляв українських правників США. Регулярно відвідував Україну, зокрема для супроводу становлення і розвитку Пласту. Це він навчив пластовий рух в Україні демократичного врядування на конференціях, символом якого є мабуть вигук: "справа формальна". Був на різних адміністративних посадах, зокрема головою світового Пласту.

Знав Володимира особисто, листувались багато років з різних питань, зокрема по власній ініціативі надсилав мені паперові газети з важливими статтями із США. Гостював у нього вдома. На світлині – три гетьманські скоби з куреня "Орден Залізної Остроги" із другом Влодком, як ми його називали, під час 100-ліття в Українському католицькому університеті у Львові. Співчуття родині і близьким. Вічна пам'ять Другу Влодку!

Теми

Роман Кабачій: Прецедент Пужників

Чим відомі Пужники – колишнє польське село, де у квітні має розпочатися процес ексгумації загиблих у 1945-му мешканців?

Ігор Полуектов: Остафій Дашкович і 112 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Черкаський і канівський староста Остафій Дашкович був одним із учасників військового походу на Московію 1521 року. Союзницькі українсько-татарські війська перемогли московське військо на річці Ока, зруйнували Володимир, Нижній Новгород та понищили територію Московського князівства аж до самої Москви. Тоді, 504 роки тому, за результатами відчайдушної звитяги українців та кримських татар, московський князь визнав свою васальну залежність від кримського хана і зобов'язався платити йому данину.

Олег Пустовгар: Художник, архітектор, етнограф, засновник Миргородського музею: до 170-річчя Опанаса Сластіона

1884 року в журналі "Нива" Опанас Сластіон надрукував малюнок до поеми "Катерина". Цей успіх спонукав до подальшої роботи над ілюструванням творів Шевченка. Ними молодий художник заслужив славу першого ілюстратора Тараса Шевченка.

Віктор Остапчук: На схилі літ пожив в самостійній Україні. Пам'яті Петра Остапчука

30 тому відійшов у вічність мій батько Петро Остапчук. В статті коротко його життєвий шлях від с. Верби в 1915-му до тої самої Верби в 1994 році: хутір, семінарія в Крем'янці, в'язниця в Дубні, просвітянство на Холмщині, філософія в Берліні, газета "Волинь" у Рівному та "Пінська правда" на Поліссі, втечі від НКВД та німецького СД, еміграція і повернення в Україну. Там і Гоголь, і Берестечко, Штуль і Самчук, та Сеник і Сціборський. Та після смерті з гробу удар по УПЦ-МП...