Пам'яті Володимира Базарка

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер "Пласт у світі". Член пластового куреня «Червона Калина», де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

 

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер Пласт у світі. Член пластового куреня "Червона Калина", де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

Володимир народився 14 червня 1940 року в с. Миців, тепер Грубешівського повіту Польщі. Під час Другої світової війни із батьками-біженцями опинився в Німеччині, із 7 років член Пласту. З 1949 року у Нью-Йорку, де завершив середню освіту та школу українознавства. Через три роки після приїзду в США закінчує приватний Pratt Institute, де з відзначенням отримав ступінь бакалавра інженерних наук.

Переїздить до Клівленду, де працює в NASA - National Aeronautics and Space Administration над розробкою способів охолодження гвинтів турбіни надзвукового пасажирського літака. У 1963-1965 роках служить в Армії США, стає старшим лейтенантом NASA. Через рік – магістр математики в John Carroll University у Клівленді. Здобуває другу вищу освіту на правничому факультеті юридичної школи Cleveland State University, де у свої 30 років стає доктором права. Волонтерив паралельно новацьким, а опісля юнацьким виховником у Пласті.

 

На зустрічі старших пластунів у 1968 році відзначив: "Чи маємо зберегти себе при українстві, чи зовсім розтопитися в американському кітлі? Напевне якийсь відсоток українців вибере легший шлях, а саме — шлях національного розгублення. Та тим не мусимо надто журитися, бо такий процес є в кожній національній групі. Я думаю, що більшість із нас вирішить бути українцями". І працював багато років, щоб українці були згуртовані та професійні.

Разом із колегами-українцями Богданом Футеєм (згодом федеральний суддя США) і Юрієм Оришкевичем створив першу українську адвокатську фірму в США Bazarko & Oryshkevych. У 1977 співзасновник також першої в країні професійної асоціації українських правників – Американсько-української спілки юристів (УАСЮ). З 40-річного віку, паралельно із адвокатською практикою, член Наглядової ради Centuri Bank в штаті Огайо. Виховав двох синів та радів п'ятьом онукам.

 

Співзасновник Спілки адвокатів України у 1990 році, на установчому з'їзді якої представляв українських правників США. Регулярно відвідував Україну, зокрема для супроводу становлення і розвитку Пласту. Це він навчив пластовий рух в Україні демократичного врядування на конференціях, символом якого є мабуть вигук: "справа формальна". Був на різних адміністративних посадах, зокрема головою світового Пласту.

Знав Володимира особисто, листувались багато років з різних питань, зокрема по власній ініціативі надсилав мені паперові газети з важливими статтями із США. Гостював у нього вдома. На світлині – три гетьманські скоби з куреня "Орден Залізної Остроги" із другом Влодком, як ми його називали, під час 100-ліття в Українському католицькому університеті у Львові. Співчуття родині і близьким. Вічна пам'ять Другу Влодку!

Теми

Володимир Стецик: День, коли все змінилося

Суперечки про скільки днів війні повертають мене до давнього запитання: а що було до 20 лютого 2014? Коли росіяни почали по-справжньому воювати з Україною? Ще в серпні 1991 року? З моменту виникнення московського князівства, чи 20 років тому, коли кремль остаточно відчув, що втрачає Україну?

Юрій Юзич: Сотники Армії УНР із Куп’янська

В Армії УНР воювало щонайменше 6-ро старшин (офіцерів), уродженців Куп'янська.

Ігор Бігун: Пам’яті дослідника та популяризатора УПА Владислава Сапи

4 листопада раптово та передчасно помер мій приятель та однодумець, невтомний дослідник і популяризатор історії Української повстанської армії Владислав Сапа. Йому було лише 32 роки — народився 1 травня 1992-го.

Віталій Скальський: «Крутянці» Кушніри: верифікація історичними джерелами

У різних виданнях та публікаціях про бій під Крутами серед його учасників постійно згадуються двоюрідні брати Кушніри – Іван та Михайло. Нібито обидвоє родом з Галичини, з с.Купновичі. Іван нібито загинув, а Михайлові "пощастило повернутись живим". Та чи є підстави вважати, що вони брали участь у бою?