Пам'яті Віктора Карта

25 липня на 96-му році життя помер всесвітньо відомий шаховий тренер, засновник Львівської шахової школи Віктор Карт.

 

У теперішньому коловороті новин мені б не хотілося, аби одна пройшла геть повз увагу. В Німеччині на 96 році життя помер Віктор Еммануїлович Карт.

Шахами ми з братом Данилом Мокриком почали займатись, якщо не помиляюсь, в 1996 році. Нам пощастило одразу двічі – по-перше, батьки ніколи не прагнули з нас "ліпити чемпіонів". Шахи були серйозною, але розвагою, хорошим загальним розвитком. А по-друге – так склалось історично і географічно, що нашим тодішнім сусідом – дослівно в квартирі напроти - був Віктор Карт. У шаховому світі – вибачте за пафос, але так є – легенда. Один із найкращих шахових тренерів у цілому союзі, той, хто вибудував те, що називають "Львівською шаховою школою". Він тренував світову еліту ще в 1970-х і 1980-х, його вихованці грали в кандидатських турнірах на першість світу. І ось сам Віктор Еммануїлович Карт став і нашим тренером.

Справді, це було більше про розширення життєвих горизонтів. Наші шахи були передусім задоволенням, але я до сьогодні вважаю, що ця прекрасна гра дає людині, а тим більше дитині, дуже багато. Це про вміння аналізувати і мислити, про змагальність і характер. Крім того, це велетенський і страшенно цікавий пласт культури.

Ми активно займались із Віктором Еммануїловичем у час, коли фотографій було мало і вони були поганої якості, результати партій у супертурнірах ми дізнавалися на наступний день з газет – в яких були й самі тексти партій. Так ми їх і аналізували – за шахівницею з газетою в руках - чемпіонські партії Каспарова чи щось чергово прекрасне від молодого Іванчука.

Зрештою, в нас визначились щось на кшталт ролей – Данило був більш наполегливим і "аналітичним". І чого вже приховувати,  потенціал у нього був завдяки цьому значно більший. Про мене Віктор Еммануїлович жартував, що я більше вивчаю біографії шахістів і перипетії турнірів, ніж займаюся власне шахами. І це була, по своєму, правда - в той час, коли Данило студіював "Мою систему" Німцовича, я перечитував біографії Морфі і Ласкера і вивчав вздовж і впоперек "Нью-Йоркські турніри" Альохіна. Одним словом, історія мене цікавила, мабуть, завжди.

Ми досить багато грали у Львові й іноді за кордоном – без якихось грандіозних успіхів, але все ж солідно, декілька медалей і кубків таки позбирали. Віктор Еммануїлович зазвичай спостерігав за моїми партіями ось так, як на фото – злегка насвистуючи якусь мелодію в мене за плечима. Потім ми йшли аналізувати. Власне, це було не просто про аналіз самої партії, а про спілкування як таке – завжди доброзичливе і цікаве, з якимись шаховими байками та жартами, яких в Карта була напоготові безмежна кількість.

 

Зрештою, ми перестали активно займатись шахами десь коли мені було років 16. Звичайно, в такому віці людина починає шукати щось нове. Десь у той же час Віктор Еммануїлович виїхав до Німеччини.

Але ця шахова ниточка не обірвалась – я досі залюбки стежу за турнірами і вболіваю за наших. І сам залюбки повертаюсь час від часу за шахівницю. І залюбки долучаюсь до турнірів – так, як і колись у дитинстві. Це не стало для мене питанням успіху і перемог – але передусім радості і задоволення від гри. І я добре розумію, що цю радість і захоплення на все життя мені визначальною мірою подарував саме Віктор Карт. Дякую за це.

Богдан Червак: Андрій Мельник і масакра у Львові 1925 року

16 вересня 1925 року серед ночі озброєні кийками охоронці вривалися у тюремні камери, силоміць викидували на коридор в'язнів і там починали їх бити кийками. У камеру, де перебував Андрій Мельник, направили двох головорізів Бора і Стонжка, що мали садистські нахили.

Олексій Мустафін: Свідок Армагеддона

Навесні 1457 року до нашої ери в долині біля міста Мегіддо фараон Тутмос III Менхеперра – найбільший з найвідоміших нам завойовників в історії Давнього Єгипту – здобув найблискучішу свою перемогу. Цю битву вважають першою детальною описаною битвою в історії людства. І місцем останньої битви добра і зла, біблійним Армагеддоном.

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.