Офіцер нової формації

10 червня командувачем Сил безпілотних систем призначили полковника Вадима Сухаревського. Чесно сказати, кращої кандидатури в питанні розвитку безпілотних систем я не знаю. Ця людина зараз пише нашу історію, яка буде закладати базу у розуміння сучасних військових конфліктів.

 

З Сухаревським я познайомився у 2014 році, мене з ним познайомив легендарний десантник Семен "Браво" Колєйнік.

Якось в якомусь закладі Вадим дістав УБД, і я здивувався який він був пошарпаний та старий. Сам Вадік посміхнувся, і сказав, що "старий таку ж функцію виконує, тому навіщо його міняти?".

Так я дізнався про те, що Сухаревський був один з тих, хто прийняв бій в далекому 2004 році в Ель-Куті.

Коли я питав - як це було, то Сухаревський відповів: - Бачив кіно "Падіння чорного Яструба?". Ну ось там було плюс-мінус так.

Саме ця м'ясорубка в Ель-Куті сформувала тоді ще з молодого десантника людину, яка на постріл зі сторони ворога вважала правильним обрушити на ворога всю потужність наявної зброї.

І це зіграло важливу роль, через багато років, коли українська армія під тиском проросійських сил боялась стріляти у відповідь.

На щастя під Славʼянськом, випадково, біля міста, де "стрілковці" розстрілювали транспорт з "альфачами", службу ніс десантник Вадим Сухаревський.

До речі, і сьогодні врятовані "альфачі" товаришують з Сухаревським.

Потім були бої під Слов'янськом, ІЛ-76 в Луганський аеропорт, бої за Дорогу Життя по якій виходили наші війська під час вторгнення російських БТГрів (до речі утримання цього шляху не дало зробити черговий Іловайськ, війська в тому секторі вийшли з оточення по цьому шляху, що пробивав Сухаревський зі своєю 80-кою та "Айдаром"), відомі "Мені не давали наказ, я залишаюсь тут, відступати не буду", та "Ні, я не обороняв Луганський аеропорт. Бо я штурмував!".

Після призначення в морську піхоту я приїхав у гості до Вадима.

1-й лінійний батальйон морської піхоти виглядав... жахливо.

36-та бригада тоді формувалась, і якщо у другій лінійний батальон відбір був непоганий, то перший бат називали БПП. І ніт, це не Блок Петра Порошенка.

А Батальйон Поганих Парнів.

Бо туди зливали увесь непотріб, мобіків які не вміли нічого, аватарів, пенсов, стан по техніці та матеріальних засобів - відповідний.

Ми сиділи в Портовському та спілкувались. Я вже тоді потроху волонтерив, але тут я зрозумів що "потроху" - це не про цей підрозділ. Тут багато придеться.

І тоді між нам стався такий діалог:

- Вадік, це мабуть гірший підрозділ, який я бачив.

- Прийдеться працювати тим, чим є. Піднімемо його.

- Ну, треба якщо воровати - то мільйони, як то кажуть, якщо керувати батальйоном - то найкращим. Ти ж зробиш його кращим в Збройних силах?

- Зроблю.

Так з'явились відомі "Борсуки" 503 окремий батальон морської піхоти. Батальйон, який поважав свого командира і кожен матрос розумів, що йому треба багато чого зробити, щоб відповідати свому командиру.

Це був один з небагатьох батальйонів, де командира поважали, боялись, та виконувуали його накази без вагань.

А ще я вперше побачив постановку задач бійцю, після якої Сухаревський питав: - Чим я можу тобі допомогти щоб ти це виконав?

Після чого слухав які сили та засоби потрібні для вдалого результату.

І допомогав.

Війну 2022-го року Сухаревський зустрів на посаді замкомандира 35-ї бригади морської піхоти.

Через пару місяців йому запропонували стати комбрігом 59 бригади.

Чесно скажу - таке собі призначення. 59-ту бригаду морпіхи не любили, вона воювала теж на Маріупольському напрямку, але.... м'яко кажучи, була не самою боєздатною, особливо на рівні "рексів" з 503-го.

А тут взагалі бригада була розкидана поротно, багато техніки знищенно, зниклі безвісті, дизмораль повна.

Вадим збирав цю бригаду як конструктор Лего, по кускам. І зібрав. В бригаді він розпочав все те, в чому був сильний 503 батальйон. Сильний штаб, координація, аеророзвідка, взаємодія.

І ще вчора розбита, небоєздатна 59-та бригада почала нарощувати м'язи.

Аеророзвідка стала одним з напрямків, якими Сухаревський цікавився особисто. Просто тому, що в 59-й бригаді не було сильних сторін, і використовувалось усе, що давало результат.

Після Херсону 59-ту бригаду, не виводячи на відновлення, закинули на один з найгарячіших напрямків - перед Донецьком. Місце, де вже розвалили декілька бригад. І звичайна мотопіхотна, навіть не моторизована бригада - встояла. Тоді я побачив термін "антикрихкість" у дії. Бригаді було дуже важко триматися, але кожний трюк, який використовували вороги, аналізувався штабом, організовувалась протидія, бригада забезпечувалась засобами, які вибивав Сухаревський.

Це бригада, яка зробила один з перших батальйонів БУБАК. Це бригада, яка розробила декілька рішень вже впроваджених в ЗСУ. Це бригада, яка тестувала засоби в самому складному технічно театрі поля бою - Донецьку.

Що я можу сказати.

Сухаревського я знаю вже 10 років, і досі не розумію деяких речей. Він не геній, не "Рембо без страху та сумнівів", але... в нього виходить те, що не виходить у 99%. Як? Не знаю.

Його кинули у гірший батальйон морської піхоти - він його зробив кращим (в 2018 році 503 ОБМП був визнаний кращим однорідним підрозділом ЗСУ).

Його кинули у розірвану мотопіхотну бригаду - а він зробив з неї один з основних підрозділів на Херсонській та Донецькій лініях.

Окей, один раз, скажите, з 503 батальйоном йому пощастило. Але з 59-ю бригадою щастя було замало. Треба було багато працювати та дилегувати обов'язки в небоєздатній бригаді в ролі антикризового менеджера. І він з цим упорався.

Тому, чесно сказати, кращої кандидатури в питанні розвитку безпілотних систем я не знаю. Побажаємо вдачі йому на цьому напрямку. Ця людина зараз пише нашу історію, яка буде закладати базу у розуміння сучасних військових конфліктів. І в нього багато роботи.

Роман Кабачій: Прецедент Пужників

Чим відомі Пужники – колишнє польське село, де у квітні має розпочатися процес ексгумації загиблих у 1945-му мешканців?

Ігор Полуектов: Остафій Дашкович і 112 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Черкаський і канівський староста Остафій Дашкович був одним із учасників військового походу на Московію 1521 року. Союзницькі українсько-татарські війська перемогли московське військо на річці Ока, зруйнували Володимир, Нижній Новгород та понищили територію Московського князівства аж до самої Москви. Тоді, 504 роки тому, за результатами відчайдушної звитяги українців та кримських татар, московський князь визнав свою васальну залежність від кримського хана і зобов'язався платити йому данину.

Олег Пустовгар: Художник, архітектор, етнограф, засновник Миргородського музею: до 170-річчя Опанаса Сластіона

1884 року в журналі "Нива" Опанас Сластіон надрукував малюнок до поеми "Катерина". Цей успіх спонукав до подальшої роботи над ілюструванням творів Шевченка. Ними молодий художник заслужив славу першого ілюстратора Тараса Шевченка.

Віктор Остапчук: На схилі літ пожив в самостійній Україні. Пам'яті Петра Остапчука

30 тому відійшов у вічність мій батько Петро Остапчук. В статті коротко його життєвий шлях від с. Верби в 1915-му до тої самої Верби в 1994 році: хутір, семінарія в Крем'янці, в'язниця в Дубні, просвітянство на Холмщині, філософія в Берліні, газета "Волинь" у Рівному та "Пінська правда" на Поліссі, втечі від НКВД та німецького СД, еміграція і повернення в Україну. Там і Гоголь, і Берестечко, Штуль і Самчук, та Сеник і Сціборський. Та після смерті з гробу удар по УПЦ-МП...