Страх – головний ворог

Роман Червінський написав мені листа з тюрми. Пише, що прочитав мою книжку "Світлий шлях: історія одного концтабору", яка справила на нього глибоке враження та "відчуття емоційного вибуху". Взагалі, ситуація сюрреалістична: легенда розвідки пише з в'язниці рецензію на книжку, в якій йдеться про воєнного злочинця, якого він допоміг ув'язнити та який сидить десь поруч, також у тюрмі. І не в останню чергу - завдяки розголосу, який справила та ж таки книжка.

 

Роман Червінський написав мені листа з тюрми.

Пише, що прочитав мою книжку "Світлий шлях: історія одного концтабору", яка справила на нього глибоке враження та "відчуття емоційного вибуху".

Взагалі, ситуація сюрреалістична: легенда розвідки пише з в'язниці рецензію на книжку, в якій йдеться про воєнного злочинця, якого він допоміг ув'язнити та який сидить десь поруч, також у тюрмі. І не в останню чергу - завдяки розголосу, який справила та ж таки книжка.

В будь-якому разі, це одна з найцінніших для мене рецензій на "Світлий шлях", що дає можливість зайвий раз нагадати про кейс Романа.

Станіслав Асєєв

Вітаю Стасе!

З першою нагодою повідомляю, що твоя книга "Світлий шлях: історія одного концтабору" справила на мене глибоке враження і відчуття емоційного вибуху. У книжці дуже чітко передана думка, що опис словами подій і думок які ти пережив – не передає глибини тих відчуттів та емоцій які були у тебе протягом майже 3-х років ув'язнення.

Найбільш яскраві моменти книги, які мені сподобались (або точніше сказати я частково усвідомлюю твої почуття, маючи набагато безпечніший досвід) описи періодичної втрати віри в будь-який логічний, передбачуваний перебіг життєвих подій у такому місці як "ізоляція", через втрату розуміння що принесе наступна хвилина життя, наступна година, день, місяць, рік... Такий стан спричиняється відсутністю будь-яких загальноприйнятих сенсів у поведінці людей та моральних, етичних, релігійних, людських цінностей та кордонів, що спричиняє відчуття нескінченного страждання як в часовому так і в емоціному, фізичному вимірах.

Такий стан у свою чергу, породжує страх – головний ворог у зоні, концтаборі, тюрмі. Проте страх лікується вірою в те, що все скінчиться (у книжці гарно підмічені символи віри досвічених зеків, це: павук, падаюча ложка ін.) або через знання про обмін тебе, чіткі строки утримання в зоні, тобто люди живуть завдяки вірі і меті.

Більш дієвим способом подолання страху є, гарно тобою описаний – "стрибок у бік смерті і зупинка за крок до неї" - те, що не залежить від твоїх катів або переслідувачів. Такий "стрибок" не просто позбавляє страху, а і дає відчуття свободи, ті ж відчуття на війні надає готовність (усвідомлення) загинути кожної хвилини – також прибирають страх.

Головна думка, і я вважаю дуже точна і глибока – з цим потрібно начитись жити щоб побороти депресію, страх, відсутність свободи, тому що все це у наших думках. Світ описаний в твоїй книзі чітко дав зрозуміти, що це реальність в якій живе наш ворог – росія, саме з цим ми боремося.

Вірю, що твої зусилля відкриють очі тим, хто шукає правди, а також закладають фундамент усвідомленості різниці в цінностях європейських та тоталітарних режимів, для нашого суспільства це необхідно на даний час.

Щиро дякую, Стасе, за підтримку яку ти надаєш мені, для мене це підтвердження того, що я теж на вірному шляху і поруч є люди з подібними поглядами – що надає мені невичерпної віри, а ти знаєш як це важливо.

Подумки поруч з тобою!

Ірина Цибух: Посмертний лист Ірини Цибух

Журналістка, медик добровольчого батальйону "Госпітальєри" Ірина Цибух із позивним "Чека" загинула на фронті 29 травня, їй було 25 років. Посмертний лист опублікував брат Ірини Юрій.

Петро Долганов: "Зміщення акцентів", чи пошук істини? Якою має бути українська відповідь на інструменталізацію пам’яті про Голокост під час війни

Успішний і вільний розвиток студій Голокосту – вже сам по собі засвідчуватиме абсурдність аргументів кремлівської пропаганди. Детальніше вивчення тих напівтонів, до інструменталізації яких часто вдаються російські пропагандисти, – чи не найкраща "зброя" в контрпропагандистській діяльності.

Тетяна Терен: Утойя - острів збереження пам'яті

22 липня 2011 року норвезький правий екстреміст Андерс Брейвік убив 77 людей. Восьмеро загинуло під час вибуху бомби біля будівель парламенту в Осло, ще шістдесят дев'ять Брейвік убив того ж дня у молодіжному таборі на острові Утойя неподалік від Осло, перевдягнувшись у поліцейського. Це найбільші втрати в історії Норвегії після Другої світової війни. Нині острів позиціонує себе насамперед "як місце для збереження пам'яті і продовження життя".

Артем Чех: Безликий далекий траур

Велика сіра трагедія, глевка маса болю і страждань, список дрібним шрифтом нікому не відомих, нікому не потрібних, приречених на забуття. І добре, що забудуть не всіх. Але й не всіх пам'ятатимуть. Так є. І це ок. Хоч і хотілося б знати і пам'ятати усіх.