Страх – головний ворог

Роман Червінський написав мені листа з тюрми. Пише, що прочитав мою книжку "Світлий шлях: історія одного концтабору", яка справила на нього глибоке враження та "відчуття емоційного вибуху". Взагалі, ситуація сюрреалістична: легенда розвідки пише з в'язниці рецензію на книжку, в якій йдеться про воєнного злочинця, якого він допоміг ув'язнити та який сидить десь поруч, також у тюрмі. І не в останню чергу - завдяки розголосу, який справила та ж таки книжка.

 

Роман Червінський написав мені листа з тюрми.

Пише, що прочитав мою книжку "Світлий шлях: історія одного концтабору", яка справила на нього глибоке враження та "відчуття емоційного вибуху".

Взагалі, ситуація сюрреалістична: легенда розвідки пише з в'язниці рецензію на книжку, в якій йдеться про воєнного злочинця, якого він допоміг ув'язнити та який сидить десь поруч, також у тюрмі. І не в останню чергу - завдяки розголосу, який справила та ж таки книжка.

В будь-якому разі, це одна з найцінніших для мене рецензій на "Світлий шлях", що дає можливість зайвий раз нагадати про кейс Романа.

Станіслав Асєєв

Вітаю Стасе!

З першою нагодою повідомляю, що твоя книга "Світлий шлях: історія одного концтабору" справила на мене глибоке враження і відчуття емоційного вибуху. У книжці дуже чітко передана думка, що опис словами подій і думок які ти пережив – не передає глибини тих відчуттів та емоцій які були у тебе протягом майже 3-х років ув'язнення.

Найбільш яскраві моменти книги, які мені сподобались (або точніше сказати я частково усвідомлюю твої почуття, маючи набагато безпечніший досвід) описи періодичної втрати віри в будь-який логічний, передбачуваний перебіг життєвих подій у такому місці як "ізоляція", через втрату розуміння що принесе наступна хвилина життя, наступна година, день, місяць, рік... Такий стан спричиняється відсутністю будь-яких загальноприйнятих сенсів у поведінці людей та моральних, етичних, релігійних, людських цінностей та кордонів, що спричиняє відчуття нескінченного страждання як в часовому так і в емоціному, фізичному вимірах.

Такий стан у свою чергу, породжує страх – головний ворог у зоні, концтаборі, тюрмі. Проте страх лікується вірою в те, що все скінчиться (у книжці гарно підмічені символи віри досвічених зеків, це: павук, падаюча ложка ін.) або через знання про обмін тебе, чіткі строки утримання в зоні, тобто люди живуть завдяки вірі і меті.

Більш дієвим способом подолання страху є, гарно тобою описаний – "стрибок у бік смерті і зупинка за крок до неї" - те, що не залежить від твоїх катів або переслідувачів. Такий "стрибок" не просто позбавляє страху, а і дає відчуття свободи, ті ж відчуття на війні надає готовність (усвідомлення) загинути кожної хвилини – також прибирають страх.

Головна думка, і я вважаю дуже точна і глибока – з цим потрібно начитись жити щоб побороти депресію, страх, відсутність свободи, тому що все це у наших думках. Світ описаний в твоїй книзі чітко дав зрозуміти, що це реальність в якій живе наш ворог – росія, саме з цим ми боремося.

Вірю, що твої зусилля відкриють очі тим, хто шукає правди, а також закладають фундамент усвідомленості різниці в цінностях європейських та тоталітарних режимів, для нашого суспільства це необхідно на даний час.

Щиро дякую, Стасе, за підтримку яку ти надаєш мені, для мене це підтвердження того, що я теж на вірному шляху і поруч є люди з подібними поглядами – що надає мені невичерпної віри, а ти знаєш як це важливо.

Подумки поруч з тобою!

Роман Кабачій: Прецедент Пужників

Чим відомі Пужники – колишнє польське село, де у квітні має розпочатися процес ексгумації загиблих у 1945-му мешканців?

Ігор Полуектов: Остафій Дашкович і 112 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Черкаський і канівський староста Остафій Дашкович був одним із учасників військового походу на Московію 1521 року. Союзницькі українсько-татарські війська перемогли московське військо на річці Ока, зруйнували Володимир, Нижній Новгород та понищили територію Московського князівства аж до самої Москви. Тоді, 504 роки тому, за результатами відчайдушної звитяги українців та кримських татар, московський князь визнав свою васальну залежність від кримського хана і зобов'язався платити йому данину.

Олег Пустовгар: Художник, архітектор, етнограф, засновник Миргородського музею: до 170-річчя Опанаса Сластіона

1884 року в журналі "Нива" Опанас Сластіон надрукував малюнок до поеми "Катерина". Цей успіх спонукав до подальшої роботи над ілюструванням творів Шевченка. Ними молодий художник заслужив славу першого ілюстратора Тараса Шевченка.

Віктор Остапчук: На схилі літ пожив в самостійній Україні. Пам'яті Петра Остапчука

30 тому відійшов у вічність мій батько Петро Остапчук. В статті коротко його життєвий шлях від с. Верби в 1915-му до тої самої Верби в 1994 році: хутір, семінарія в Крем'янці, в'язниця в Дубні, просвітянство на Холмщині, філософія в Берліні, газета "Волинь" у Рівному та "Пінська правда" на Поліссі, втечі від НКВД та німецького СД, еміграція і повернення в Україну. Там і Гоголь, і Берестечко, Штуль і Самчук, та Сеник і Сціборський. Та після смерті з гробу удар по УПЦ-МП...