Страх – головний ворог

Роман Червінський написав мені листа з тюрми. Пише, що прочитав мою книжку "Світлий шлях: історія одного концтабору", яка справила на нього глибоке враження та "відчуття емоційного вибуху". Взагалі, ситуація сюрреалістична: легенда розвідки пише з в'язниці рецензію на книжку, в якій йдеться про воєнного злочинця, якого він допоміг ув'язнити та який сидить десь поруч, також у тюрмі. І не в останню чергу - завдяки розголосу, який справила та ж таки книжка.

 

Роман Червінський написав мені листа з тюрми.

Пише, що прочитав мою книжку "Світлий шлях: історія одного концтабору", яка справила на нього глибоке враження та "відчуття емоційного вибуху".

Взагалі, ситуація сюрреалістична: легенда розвідки пише з в'язниці рецензію на книжку, в якій йдеться про воєнного злочинця, якого він допоміг ув'язнити та який сидить десь поруч, також у тюрмі. І не в останню чергу - завдяки розголосу, який справила та ж таки книжка.

В будь-якому разі, це одна з найцінніших для мене рецензій на "Світлий шлях", що дає можливість зайвий раз нагадати про кейс Романа.

Станіслав Асєєв

Вітаю Стасе!

З першою нагодою повідомляю, що твоя книга "Світлий шлях: історія одного концтабору" справила на мене глибоке враження і відчуття емоційного вибуху. У книжці дуже чітко передана думка, що опис словами подій і думок які ти пережив – не передає глибини тих відчуттів та емоцій які були у тебе протягом майже 3-х років ув'язнення.

Найбільш яскраві моменти книги, які мені сподобались (або точніше сказати я частково усвідомлюю твої почуття, маючи набагато безпечніший досвід) описи періодичної втрати віри в будь-який логічний, передбачуваний перебіг життєвих подій у такому місці як "ізоляція", через втрату розуміння що принесе наступна хвилина життя, наступна година, день, місяць, рік... Такий стан спричиняється відсутністю будь-яких загальноприйнятих сенсів у поведінці людей та моральних, етичних, релігійних, людських цінностей та кордонів, що спричиняє відчуття нескінченного страждання як в часовому так і в емоціному, фізичному вимірах.

Такий стан у свою чергу, породжує страх – головний ворог у зоні, концтаборі, тюрмі. Проте страх лікується вірою в те, що все скінчиться (у книжці гарно підмічені символи віри досвічених зеків, це: павук, падаюча ложка ін.) або через знання про обмін тебе, чіткі строки утримання в зоні, тобто люди живуть завдяки вірі і меті.

Більш дієвим способом подолання страху є, гарно тобою описаний – "стрибок у бік смерті і зупинка за крок до неї" - те, що не залежить від твоїх катів або переслідувачів. Такий "стрибок" не просто позбавляє страху, а і дає відчуття свободи, ті ж відчуття на війні надає готовність (усвідомлення) загинути кожної хвилини – також прибирають страх.

Головна думка, і я вважаю дуже точна і глибока – з цим потрібно начитись жити щоб побороти депресію, страх, відсутність свободи, тому що все це у наших думках. Світ описаний в твоїй книзі чітко дав зрозуміти, що це реальність в якій живе наш ворог – росія, саме з цим ми боремося.

Вірю, що твої зусилля відкриють очі тим, хто шукає правди, а також закладають фундамент усвідомленості різниці в цінностях європейських та тоталітарних режимів, для нашого суспільства це необхідно на даний час.

Щиро дякую, Стасе, за підтримку яку ти надаєш мені, для мене це підтвердження того, що я теж на вірному шляху і поруч є люди з подібними поглядами – що надає мені невичерпної віри, а ти знаєш як це важливо.

Подумки поруч з тобою!

Богдан Червак: Андрій Мельник і масакра у Львові 1925 року

16 вересня 1925 року серед ночі озброєні кийками охоронці вривалися у тюремні камери, силоміць викидували на коридор в'язнів і там починали їх бити кийками. У камеру, де перебував Андрій Мельник, направили двох головорізів Бора і Стонжка, що мали садистські нахили.

Олексій Мустафін: Свідок Армагеддона

Навесні 1457 року до нашої ери в долині біля міста Мегіддо фараон Тутмос III Менхеперра – найбільший з найвідоміших нам завойовників в історії Давнього Єгипту – здобув найблискучішу свою перемогу. Цю битву вважають першою детальною описаною битвою в історії людства. І місцем останньої битви добра і зла, біблійним Армагеддоном.

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.