Майор Червоної армії, який перейшов у ряди УПА

У 2013-му, під час презентації книжки про Омеляна Польового, колишній вояк його загону Іван Джоджик ділився своїми спогадами про події вересня 1944-го, про командира "Остапа" та бої відділів УПА з НКВС. У цей же час ним велася мова про майора Червоної армії, який, за спогадом пана Івана, перебував при штабі загону ведучи роботу політрука. Тоді сприйняв цю інформацію не дуже серйозно, однак... З того часу минуло 10 років, пан Іван записав та видав свої спогади, а мені вдалося натрапити на сліди цього майора та ідентифікувати.

 

У 2013 році, під час презентації книжки про Омеляна Польового, колишній вояк його загону Іван Джоджик ділився своїми спогадами про події вересня 1944 року, про командира "Остапа" та бої відділів УПА з НКВС. У мене не було при собі диктофона, про що зараз шкодую, адже в цей же час ним велася мова про майора Червоної армії (далі – ЧА), який, за спогадом п. Івана, перебував при штабі загону ведучи роботу політрука. Тоді сприйняв цю інформацію не дуже серйозно, однак...

З того часу минуло 10 років, пан Іван записав та видав свої спогади, а мені вдалося натрапити на сліди цього майора та ідентифікувати. Його історія та вклад у боротьбу відділів УПА на Тернопільщині до кінця ще не з'ясовані, однак з метою подальших пошуків заслуговують на коротеньку згадку напередодні чергової річниці створення УПА.

Отже, із 8 по 14 серпня 1944 року з Кримського півострова на територію Тернопільської та Станиславівської (тепер – Івано-Франківської) областей у підпорядкування 4-го Українського фронту ЧА перекидали 318-у гірсько-стрілецьку новоросійську дивізію разом з іншими частинами 3-го гірсько-стрілецького корпусу.

Воєнна рада 4-го Українського фронту в директивах від 13 серпня (№ 00370) та від 15 серпня (№ 00485) 1944 р. зорієнтувала підпорядковані частини в політичній обстановці, яка була у їхньому власному тилу, а також вимагала "від командирів і начальників всіх рангів негайно приступити до ліквідації шпіонсько-бандитських оунівських груп і навести твердий державний порядок на звільненій території".

У документації згаданого корпусу зазначено: "У зв'язку з швидким просуванням військ 4 Українського фронту і недостатньою зачисткою місцевості від злочинних елементів звільненої території, в тилах осіло значне число організованих німцями контрреволюційних, націоналістичних, збройних формувань, які виконують накази німецького командування.

Ці шпіонсько-бандитські групи – "ОУН", "УПА", "УНРА", маючи ціль заважати відновленню Радянської влади у західних областях України, проводять знищення партійно-радянського активу, нападають і роззброюють малі військові підрозділи, вбивають окремих бійців і офіцерів. Знаходяться ці банди головним чином у лісових масивах".

Із уривчастих радянських звітів відомо, що підрозділи 318-ї дивізії у другій половині серпня 1944 року, під час передислокації до лінії фронту, залучалися до "прочісування місцевості в р[айо]ні зосередження з метою виловлювання і ліквідації бандитських груп". У одному із них йдеться:

"17.8.44 р. група квартир'єрів і розвідників, вислана на автомашині в Свистільники, в 20.00 піддалася нападу озброєної банди, в результаті чого були поранені помічники начальника штабу полку капітан Арестов і один червоноармієць і захоплені бандитами в полон інструктор політвідділу 318 С[трілецької] Н[оворосійської] Д[ивізії] майор Жеванов і уповноважений ОКР "СМЕРШ" лейтенант Конюшкин".

Натомість, у документах сотні УПА "Лісовики" занотовано: "17.8.44. біля 20 год. вечером приїхала в село Свистільники наша стежа в силі двох роїв. На місці довідалася стежа про присутність більшовиків в селі. Біля сільради зловлено двох більш[овицьких] старшин. Один з них українець – майор, другий москаль – лейтенант. Обидва здалися без бою.

Годину пізніше над'їхало авто з 10 червоноармійцями. По них відкрито вогонь. Цілковито знищено авто, вбито двох більшовиків, а один з них втік до сел[янської] хати та зі страху повісився. Помимо закликів, більшовики відстрілювалися і не хотіли піддатися. Наша стежа не маючи заміру продовжати бій в селі, пішла в напрямок табору, забираючи зі собою двох полонених старшин. По нашій стороні не було ніяких втрат".

У історії сотні "Лісовики" відзначено, що цю операцію провів рій під командуванням "Гора" (Михайло Гаран) та вказано, що майор "займав пост дивізійного політрука. Він на слідстві зізнав, що [наступного] дня перед полуднем буде переходити большевицька колона дорогою зі Сільця на Слов'ятин Підгаєцького р-ну. На підставі повижщих даних було рішено зробити засідку в лісі недалеко с. Слов'ятин".

Наслідком цих свідчень, підтверджених розвідкою УПА, стала успішна операція повстанців 18 серпня 1944 р. Відділи УПА – дві чоти з сотні "Холодноярці", одна чота з "Лісовиків" та ще одна чота із "Сірих Вовків" організували вдалу засідку на лісовій дорозі між селами Сільце Божиківське (зараз с. Квіткове)-Слов'ятин, в яку потрапив перший батальйон 1331-го стрілецького полку вищезгаданої дивізії (про деталі цього бою та його наслідки варто обговорити у окремому огляді, що можливо у майбутньому спробуємо зреалізувати у більш ширшому форматі).

Таким чином, інструктор політвідділу 318-ї гірсько-стрілецької новоросійської дивізії майор Жеванов опинився у полоні УПА. В подальшому, завдяки картотеці політпрацівників ЧА вдалося з'ясувати: Іван Живанов народився 1919 року у с. Глинськ Ново-Георгіївського р-ну Харківської області. Закінчив Одеський педагогічний інститут у 1938 році, а вже у 1939-го – мобілізований у ЧА.

Під час німецько-радянської війни за службу отримав 4 ордени (у 1943 р. – Вітчизняної війни ІІ ст., Червоного прапора, Червоної зірки; у 1944 р. – Вітчизняної війни І ст.) та звання майора, яке присвоєно 14 березня 1944 року. У цій ж картотеці зазначено, що він не потрапив у полон, а пропав безвісти 17 серпня 1944 року, при цьому місяць серпень – "08" переправлено на липень "07".

Подальша доля майора Живанова достеменно невідома. Опиратися на розповідь повстанця Івана Джоджика складно, враховуючи, що з плином років деталі його історії змінювалися. Так до прикладу, у 1990-х рр. він розповідав: "Під кінець серпня 1944 року відділи наші добрались до сіл: Слав'ятин, Свистільники, Тростянець, Мечищів, Молохів. На цих теренах вже діяли каральні загони НКВС. Перше знайомство зробила сотня "Холодноярці" – командир "Крук". У засідці сотня розгромила батальйон НКВС, взявши в полон його командира – майора. Після цього НКВС разом із фронтовими з'єднаннями почали широкий наступ на ці ліси 5-10 вересня. Бої точились з перемінним успіхом".

 
Іван Джоджик
livehistory.org.ua

В опублікованих спогадах з 2013 року читаємо: "У вересні того ж таки 1944 року розвідка ОУН–УПА повідомила, що на прочистку лісів Підгаєччини з Тернополя виїхав батальйон військ НКВС у кількості приблизно 600 солдатів. Маршрут енкаведистів проходив попри село Сільце. Сотня "Холодноярці" під командуванням "Крука", організувавши вдалу засідку, вщент розгромила ворожий батальйон. А самого майора, українця – керівника червоного підрозділу повстанці взяли в полон.

Його двох помічників-росіян ліквідували. Майорові дали коня, зброю забрали, у супроводі вершника від відділу він вільно перебував з нами. Під час боїв з військами НКВД він виходив на передову лінію і підтримував наші ряди: "Ребята, ви сильні духом, не бійтесь, ми їх побідим". Потім пішла чутка, що йому організували курінь (тобто 3 сотні), і відправили в східні регіони для ведення пропаганди".

Тим паче, що у обох варіантах про перебування майора при штабі загону к-ра "Остапа" не розповідалося.

Однак, у історії сотні "Рубачі", у частині де йдеться про бій загону УПА "Остапа" 24 вересня 1944 року під Лопушною на Почаївщині, занотовано також діяльність цього майора, зокрема зазначено, що він "добровольно перейшов на нашу сторону з розбитого більшовицького батальйону, [розбитого] сотнею "Лісовики"".

Здавалося б, буденна історія військового часу, полонений аби зберегти своє життя розповів усе що знав, тай по всьому. Але ж ні. Таки перейшов у ряди УПА на Тернопільщині. Кому відома будь-яка інформація про життя i діяльність майора Живанова прошу відгукнутися.

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.